Sluis en ZorgSaam onderzoeken hoe streek leefbaar blijft Ballerina van de Zeeman staat voor het eerst fier overeind Evides wil zonneparken op water Livesessies over fusie in basisschoolland 6 VIER VRAGEN OVER SLUIS^ Daarvoor moet ook de zorg in de regio, zo dichtbij als mogelijk beschikbaar blijven Twaalf jaar geleden begon de be faamde Gentse kunstenaar Walter De Buck (1934-2014) al aan wat zijn laatste huzarenstukje zou worden: een ode aan Gent als ha venstad. In Gent bleek er geen plek meer voor te zijn. Het elf meter hoge, koperen kunstwerk was ook nog niet af bij zijn overlijden. In delen arriveerde het eind vorig jaar in het museum in Sas van Gent. Walters dochter Liza Verstraete en Marc Vandepitte en Bram Eli- aert, kompanen van Walter in diens ambachtencentrum Loods 13 in Gent, hebben tijd noch moeite gespaard om de Ballerina af te maken zoals de bedenker voor ogen had. Negenhonderd uren werk zitten erin. Het was gisteren dan zover dat Een eindlocatie is al wel in beeld, de Terneuzense Scheldeboulevard ze voor het eerst in volle glorie kon verrijzen. Twee grote mobiele kra nen van Arentis komen eraan te pas. Het duurt veel langer dan ver wacht. Een reclame van het vroe gere Philips Ligthing in Terneuzen moet eerst nog aan de muur. De kraanmachinisten leveren vervol gens vakwerk af door de drie ton zware Ballerina rechtop te zetten in de ruime, maar voor dit karwei toch krap bemeten loods. Voorlopig blijft de Ballerina daar. Een eindlocatie is al wel in beeld, de Terneuzense Schelde- boulevard. De Nieuwe Sluis opent volgens planning in 2023. Dan moet de Ballerina naar Terneuzen komen, stelt cultuurwethouder Frank Deij zich voor. „Voorafge gaan door jazzbandjes, dat lijkt me prachtig." Het plan van Evides maakt deel uit van het project Zon op Water. Het waterbedrijf wil in 2025 de zuive ringsactiviteiten energieneutraal kunnen uitvoeren. Het voorne men is dit te realiseren onder meer met drijvende zonneparken op alle productielocaties. Een eerste drijvend zonnepark van één hec tare is juli vorig jaar in gebruik ge steld op een spaarbekken bij de Rotterdamse wijk Kralingen. Daar vindt onderzoek plaats naar de ef- Er staat voor zo'n 120 hectare aan zonneparken op de rol in Terneuzen fecten van het deels bedekken van het spaarbekken op de kwaliteit van het water. Hierbij wordt gekeken naar al- gengroei, de verspreiding van bac teriën uit uitwerpselen van vogels, de gevolgen van verminderde zon nestraling en de invloed van de wind. Bij de productielocatie in de Braakman nam het waterbedrijf in 2018 al een zonnepark op land in gebruik met een oppervlakte van 1,3 hectare. Dat was het eerste, wat grotere zonnepark in de gemeente Terneuzen. Onlangs is de aanleg van een zonnepark van ruim twintig hec tare begonnen op de vloeivelden van de vroegere CSM-suikerfa- briek ten zuiden van Sas van Gent. Zo staat in Terneuzen voor zo'n 120 hectare aan zonneparken op de rol; in de Bontepolder bij Sluiskil, de Koegorspolder bij Axelse Sas sing, de Mosselbanken bij het Dow-industriepark en ook een ten noorden van Sas van Gent. TERNEUZEN Ouders, maatschap pelijke organisaties en zelfs het be drijfsleven mogen hun zegje doen over de ophanden zijnde fusie bin nen het basisonderwijs in Zeeuws- Vlaanderen. SKO Hulst, Scoba, Perspecto en Probaz vormen over enkele maan den één nieuwe onderwijsorgani satie in Zeeuws-Vlaanderen. Hier bij zijn 39 basisscholen met samen ruim vijfduizend leerlingen en zo'n zeshonderd medewerkers in de drie gemeenten betrokken. ,,We willen iedereen betrekken bij het fusieproces", zegt Ellen de Neefvan SKO Hulst. Dit gebeurt via live ses sies op YouTube. De scholen bekijken momenteel in workshops wat ze willen behou den, wat ze willen vernieuwen en wat hun wensen zijn op het gebied van vitaliteit, regionale samenwer king, kansengelijkheid en grens overschrijdend ontwikkelen. Tij dens drie uitzendingen op YouTube wordt hierover doorgepraat. Op 19, 20 en 21 april, van 19.00 tot 20.00 uur zijn de live sessies op te zoeken via 'besturenfusie PO Zeeuws- Vlaanderen'. Belangstellenden kunnen mee praten via de chatfunctie. Er schuift steeds een ondernemer, bestuurder kinderopvang, een bestuurder van een van de vier fusieorganisaties en een onderwijswethouder aan schuiven. vrijdag 16 april 2021 VL De gemeente Sluis en Zorg Saam onderzoeken samen hoe West-Zeeuws-Vlaanderen aan trekkelijk kan blijven op het ge bied van wonen, werken, zorg en onderwijs. De streek zit in een negatieve spiraal die doorbro ken moet worden. Vier vragen en antwoorden hierover. Bob Maes Sluis J Wat is precies het probleem? De zorgkloof groeit in West- I Zeeuws-Vlaanderen, constate ren de gemeente en ZorgSaam. Er zijn steeds minder jongeren om voor de ouderen te zorgen. Die vergrijzing heeft nogal wat invloed. De leefbaarheid in de streek holt achteruit. Dat er steeds meer ou deren en minder jongeren zijn, is een probleem dat in heel het land speelt, maar in de gemeente Sluis is de situatie nijpend. Voorzienin gen als winkels, onderwijs en cul tuur worden daardoor bedreigd. Als ze wegvallen, zullen nog min der jongeren en gezinnen in West- Zeeuws-Vlaanderen blijven. 2 Wat gaan Sluis en ZorgSaam daar tegen doen? Ze gaan met het project Vi taal West-Zeeuws-Vlaanderen on derzoeken hoe die trend gestopt kan worden. „Zowel de gemeente Sluis als ZorgSaam vinden het be langrijk dat West-Zeeuws-Vlaan- deren een goed leefbaar gebied blijft", aldus ZorgSaam-bestuurder René Smit. „Daarvoor moet ook de zorg in de regio, zo dichtbij als mo gelijk beschikbaar blijven en die nen ouderen zo lang als mogelijk, met goede ondersteuning thuis te kunnen blijven wonen. De plannen van de gemeente maken het mo gelijk ook meer woningen voor zelfstandig wonende ouderen te realiseren en de kern te verster ken." Alle West-Zeeuws-Vlaamse dorpen worden in het onderzoek meegenomen. 3 Waarom werken Sluis en ZorgSaam samen in dit on derzoek? Ze trekken samen op omdat woonzorglocatie De Stelle en het ziekenhuis en de apotheek in An- tonius in Oostburg op nieuwbouw zitten te wachten. De Stelle is on langs gerenoveerd, maar volgens ZorgSaam-woordvoerder René Maas is de houdbaarheidsdatum van het gebouw over een jaar of vier alsnog verstreken. „Samen met de gemeente Sluis bekijken we of de nieuwbouw op dezelfde plek of ergens anders moet komen. Dat hangt samen met an dere ontwikkelingen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarom doen we dit onderzoek samen." Smit voegt toe: ,,De plannen voor Oost burg kunnen niet los worden ge zien van het uitbreiden van voor zieningen voor ouderen in andere kernen zoals Aardenburg en IJzen- dijke." Daar komen meer zorgwoningen voor ouderen. - René Smit, bestuurder ZorgSaam 4 Wanneer is het onderzoek klaar? De gemeente en ZorgSaam gunnen zichzelf een halfjaar de tijd voor de studie. Daarna worden ook de Zeeuwse Zorg Coalitie en het samenwerkingsverband Toekom stige Zorg (West) Zeeuws-Vlaan- deren erbij betrokken. Ze staat sinds gistermiddag één uur fier overeind, de Balle rina van de Zeeman, in de tweede loods van het Industri eel Museum in Sas van Gent. Mia Verstraete, weduwe van maker Walter De Buck, pinkt er een traantje bij weg. ,,Ja, het is best emotioneel", zegt ze ten overvloede. Harmen van der Werf Sas van Gent Waterbedrijf Evides wil op de spaarbekkens in het Braakman- gebied bij Hoek drijvende zon- neparken bouwen. Het gaat in eerste instantie om een opper vlakte van dertig hectare, blijkt uit een besluit dat het Terneu- zense college van B en W hier over onlangs nam. Later volgt nog een uitbreiding tot vijftig hectare. Harmen van der Werf Hoek arentis De Ballerina van de Zeeman staat bijna overeind, voor het eerst, in het Industrieel Museum in Sas van Gent. Er zijn twee mobiele kranen voor nodig. foto anna hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54