Naar rechter om 'voortrekken' van één testbedrijf r Kabinet komt met wet voor quarantaineplicht 'Ik smokkel beetje met familiebezoek' 4 Hoe gaan Nederlanders die al een prik hebben gehad met de coronaregels om? Renee, Henk en Marrie vertellen. ,,Ik vind het raar dat gevaccineerden niet meer vrijheid krijgen.'' CORONACRISIS De Stichting Open Nederland zou een Baarns bedrijf, genaamd Lead Healthcare, hebben toegestaan om op kosten van de Staat honderd duizenden toegangstesten uit te voeren voor testevenementen. Met behulp van die testen moeten Nederlanders binnenkort weer naar het museum, de dierentuin of de bioscoop kunnen. Tientallen coronasneltesters eisten gisteren in een kort geding dat de huidige aanbesteding wordt gestaakt en zeiden óók de kans te willen krijgen om die snel- testen uit te voeren. Onderzoeksplatform Follow The Money (FTM) publiceerde dinsdag een artikel over de over eenkomst van het ministerie van Volksgezondheid met Stichting Open Nederland. Deze stichting, geleid door oud-generaal Tom Middendorp, heeft de opdracht gekregen Nederland weer 'van het slot' te halen door in het hele land sneltesten beschikbaar te stellen voor de toegang tot evenementen. 925 miljoen euro Vanuit de overheid vloeit de ko mende tijd liefst 925 miljoen euro naar de stichting om de coronates- ten uit te voeren. Het ministerie van VWS zei in eerste instantie dat dit bedrag voor de periode tot eind augustus is, en dat slechts een deel daarvan - minder dan 10 procent - daadwerkelijk aan die stichting is overgemaakt. De Tweede Kamer verzocht mi nister Hugo de Jonge dinsdag alle documenten rond de overeen komst met de stichting openbaar te maken. Uit die overeenkomsten blijkt dat er al voor ruim 90 mil joen euro contracten zijn voor het project 'Testen voor Toegang', zonder dat daar een aanbesteding aan voorafging. En dat vinden de commerciële teststraten, die sinds eind vorig jaar als paddenstoelen uit de grond schoten, oneerlijk. Door al die teststraten kon je in elke ge meente terecht voor een sneltest. Onthutst Dertig testbedrijven snappen niet waarom er is gekozen om maar één bedrijf de opdracht te geven om de coronatests te laten uitvoe ren. Aanjager van het kort geding Maarten Cuppen, die algemeen directeur is van HealthCheckCen- ters, met tientallen teststraten een van de grootste private testers in ons land, reageert onthutst: ,,Waarom ga je een hele nieuwe organisatie oprichten terwijl wij door het hele land fantastische in frastructuur hebben waar je je binnen een kwartier a half uur kunt laten testen. Dat zijn de reis afstanden voor heel Nederland!'' Volgens VWS en de Stichting Open Nederland is omwille van de snelheid niet gekozen voor een aanbestedingsprocedure. Vanaf volgende maand wordt het aantal tests sterk opgevoerd, en nemen ook de budgetten toe. De tests die dan worden afgenomen, worden wél aanbesteed. Per fase wordt volgens het ministerie gekeken hoeveel er nodig is en óf het geld wel goed is uitgegeven. DEN HAAG Reizigers die te rugkeren uit een land waar het risico op een coronabesmet ting hoog is, moeten binnen kort bij aankomst in Nederland verplicht in quarantaine. Bij overtreding kan een boete worden opgelegd van waarschijn lijk 95 euro, staat in een wetsvoor stel waar minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) al een tijdje aan werkt. Vandaag wordt hiertoe besloten in de ministerraad, al moeten de Eerste en Tweede Kamer nog wel akkoord gaan. Als er instemming komt, kan de nieuwe regel vanaf 15 mei van kracht worden, is de verwachting. Reizigers moeten straks bij te rugkeer in Nederland een verkla ring tekenen. Daarmee verplich ten zij zich expliciet om tien da gen in quarantaine te gaan. Wie nu terugkeert uit een risicogebied, moet voor vertrek naar N ederland al wel een negatieve coronatest kunnen overleggen. Reizigers uit risicogebieden moeten vervolgens ook tien dagen in quarantaine, maar veel mensen houden zich daar niet aan. Het gaat nu nog om een dringend advies, dat wordt straks dus een plicht. In hun verklaring moeten reizi gers aangeven waar zij tijdens hun quarantaine verblijven. Steek proefsgewijs wordt gekeken of zij daar ook echt zijn, en of zij zich aan de quarantainebepalingen houden. Zo mogen zij niet naar buiten, ook niet om een luchtje te scheppen, tenzij zij dat in hun ei gen tuin doen. Ook mogen zij geen bezoek ontvangen. ,,Ik was qua leeftijd nog niet aan de beurt, maar mijn huisarts belde dat hij nog wat prikken over had, dus heb ik toegehapt. Het ging om AstraZeneca, dus ik heb door alle negatieve berichten nog wel even getwij feld, maar besloten het toch te nemen. De kans op ernstige bij werkingen is namelijk wel erg klein. Ik ben me, sinds ik die eerste prik heb gehad, niet echt anders gaan ge dragen. Ik ben beveili ger en werk vooral met jongere mensen die nog niet geprikt zijn, dus vind het lo gisch om nog steeds afstand te houden en de deurknoppen en andere dingen op werk goed schoon te houden. Wie zegt na melijk dat collega's niet toch nog ziek van mij kunnen worden? Sowieso vind ik het logisch om me aan re gels zoals het mond kapje te houden, want op straat kunnen mensen niet raden dat je geprikt bent. En: zelfs al zóü ik meer vrijheid willen, waar zou ik naartoe moeten? Alles ligt toch stil. Het enige waar ik een beetje mee smokkel is fami liebezoek: we zitten nu weleens met iets te veel mensen bij el kaar.'' vrijdag 16 april 2021 GO Dertig testbedrijven hebben gisteren een kort geding aan gespannen tegen Stichting Open Nederland, die deze maand ruim vierhonderd test evenementen organiseert. De stichting zou ten onrechte één bedrijf hebben voorgetrokken. De zaak draait om veel geld. Vandaag oordeelt de rechter. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam 'Oma's mogen nu weer mijn dochtertje knuffelen' Eefje Oomen 'OHsgsi^sS^- FOTO ARIE KIEVIT Henk (62 jaar) kreeg eerste prik in april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4