de ZLM Tour is... Veere! Bij De Zeeuwse Kust is het nu vooral de spieren onderhouden ZEELAND 15 m. j>y n Oktober wordt Zeeuwse wielermaand A fTy 1 KNWU-KALENDER zodat dit evenement doorgaat en met publiek. In mei volgt de defini tieve beslissing." Begin maart werd al bekend dat Kapelle de eerste etappe van de ZLM Tour, op 9 juni, te gast heeft. Daar wordt op een lokale ronde van 12 kilometer, die acht keer wordt gereden, een zogenoemde sprinte tappe gehouden. De dag erna hoopt organisator Libéma Profcycling op een waaieretappe die ook in een spurt eindigt. De vijfdaagse affi cheert zich namelijk als dé voorbe reidingswedstrijd voor sprinters op de Tour de France. Scheldeprijs Of er publiek op de start- en finish- locaties aanwezig kan zijn, hangt van de coronasituatie van begin juni af. Dat een koers door kan gaan zonder publiek, werd bij de Schel deprijs van 7 april duidelijk. De start was op een besloten plek in Terneuzen en daarna raasde het pe loton zonder problemen door de gemeentes Borsele, Kapelle en Rei- merswaal. Deze week staat geen individu centraal, maar een groep sporters. De zwemmers van de Vlissingse vereniging Z&PC De Zeeuwse Kust onder de 27 jaar trainen al enkele weken in groepsverband in de buitenlucht. Hoofdcoördinator Emmanuel Solé neemt het woord. Hoe trainen de zwemmers bij De Zeeuwse Kust? ,,Er wordt niet gezwommen, want het zwembad is gesloten. Dat is pittig. Alleen commerciële lessen worden toegestaan. Dat is moei lijk uit te leggen. Maar we trainen dus één keer per week buiten, waarvoor onze dank uitgaat naar de gemeente Vlissingen. We trai nen voornamelijk core-stability om de spieren te onderhouden. Bij zwemmen is de houding in het water van groot belang. Het is een intensieve sport. De buitentrai ningen zijn ontzettend gezellig en goed voor de sociale binding, maar het is geen zwemmen. Je kiest voor een bepaalde sport... De meesten zijn gewend aardig wat te trainen, maar door zo'n corona crisis val je in een gat. Ik hou mijn hart vast voor de toekomst.'' Omdat er wellicht leden zullen afhaken? „Wellicht?! We zien het nu al ge beuren. Vooral bij de hele kleint jes zie ik een afname. Zij hebben nog geen binding met de vereni ging. Ouders zeggen: we betalen voor niks. Normaal hebben we continu nieuwe aanwas, maar daar is momenteel geen sprake van. Dat is wel beangstigend. Het is de vraag wanneer de zwemba- den weer open mogen. Van mij mag het morgen al gebeuren. Het wrange is, dat we keihard hebben gewerkt om protocollen te maken. Er is geen enkele aanwijzing dat iemand corona heeft opgelopen in het zwembad.'' Wat kunnen jullie niet, wat jullie normaal wel doen? ,,Ook bij zwemmen komt tactiek kijken, en analyses. Maar we kun nen niks, want het zwembad is dicht. Dat is heel wrang. Ik heb contact gehad met trainers in an dere delen van het land; overal is het een ramp. Dit moet niet te lang meer gaan duren.'' Wat is jullie favoriete trainingsvorm in coronatijd? ,,We doen buiten oefeningen die gericht zijn op het zwemmen, maar de zwemmers vinden het samen trainen het leukste. Dat hoor ik constant. Het heeft er ei genlijk niet zoveel mee te maken welke oefeningen je doet. Ge woon ongein maken met elkaar.'' Zijn de zwemmers nog gemotiveerd? ,,De opkomst is zeer goed. We hebben vaak groepen van 28 man. Dat vind ik geen kleine aantallen. Maar dat is vooral bij de zwem mers die al wat langer lid zijn. De beginnelingetjes hebben minder het gevoel van: ik wil er absoluut bij horen.'' Naar welke wedstrijd/ evenement kijken jullie het meest uit? ,,Er is voor ieder wat wils. De Ne derlandse kampioenschappen, de competitie, sommigen zwemmen graag de lange baan. Het gaat vooral om plezier dat zij uit hun sport halen. Er is begrip voor de regels hoor, maar er ontstaat frus tratie. Sommigen trainden voor heen bijna elke dag. Afgezien van anderhalve maand voor kerst, hebben we een jaar niet gezwom men. Dat is lang.'' 1 Mf'li. fi daagse in Limburg, toen nog als eerstejaars nieuwelinge. Ook haar prestatie bij het NK tijdrijden viel op. Lindhout eindigde als elfde en was de op één na beste eerstejaars nieuwelinge. Van Klink zag haar ook bezig in een stuk of wat trai ningswedstrijdjes, in de periode dat de coronamaatregelen even waren versoepeld. Volgende maand is er in En schede een minikampje voor het nieuwe team. ,,Dan leer ik de an dere meiden vast beter kennen en krijgen we ook een inspannings test." Lindhout is nu nog bezig aan haar examenjaar, mavo 4, op 't Rijks in Bergen op Zoom. Eigenlijk was ze van plan daarna aan het Jo- han Cruijff College in Roosendaal te gaan studeren. ,,Sport en coa ching." Het aanbod van Talent- NED zorgde echter voor een koerswijziging. Gelukkig is er ook een Johan Cruijff College in En schede. ,,Wat dat betreft verandert er niets. Ik kom nu zelfs dicht bij school te wonen, dat is een voor uitgang." Haar schoolroute heeft Lindhout al helemaal uitgestip peld. Later wil ze naar het HBO. „Fysiotherapie." Kracht Hoe haar wielerloopbaan zich zal ontwikkelen, weet ze niet, mede doordat het coronavirus voor veel tegenwind zorgt. ,,Ik train nu veel op duurvermogen. Binnenkort wil ik mijn blokken oppakken. De ba sis is goed, maar ik moet dat alle maal nog meer omzetten in snel heid." Natuurlijk hoopt ze dat er snel gekoerst kan worden. ,,Ik rij nu trainingswedstrijdjes in West Brabant, om toch iets van wed strijdhardheid op te doen." Als ju nior wil ze volgend seizoen de grote stap vooruit zetten, waarbij TalentNED voor een internatio naal programma zorgt. De eerste tips van haar toekomstige trainer heeft ze al in haar oren geknoopt. ,,Stefan zegt dat ik over veel kracht beschik, maar moet leren die kracht effectiever te gebruiken. In alles kan ik nog zoveel progressie boeken." vrijdag 16 april 2021 GO Diverse Zeeuwse wielerevenementen hebben een andere datum toegewezen gekregen door de wielerbond KNWU. Oktober wordt voor Zeeland een drukke wielermaand, zo blijkt uit de nieuwe kalender die giste ren naar buiten kwam. De EPZ Omloop van Borsele is nu gepro grammeerd op 1, 2 en 3 oktober. De Spie Juniorendrie- daagse volgt op 8, 9 en 10 oktober en de Omloop van de Braakman voor de elite-mannen is op 17 oktober. De junio ren en de nieuwelin gen rijden de 'Braak man' al op 18 sep tember. Normaal is april een heuse wielermaand in Zeeland. Omdat het coronavirus het buitensporten nog zo goed als onmo gelijk maakt - er is alleen een uitzonde ring voor de top sport - wordt alles opgeschoven. In de rubriek 'Hoe trainen Zeeuwse sporters nu?' gaat de PZC iedere week in gesprek met een sporter uit deze pro vincie. Hoe blijft hij of zij fit in tijden van lockdown? In deel 15: zwemcoördinator Emma nuel Solé. Stefan Maas Vlissingen Emmanuel Solé tijdens een training bij De Zeeuwse Kust: ,,De meesten zijn gewend aardig wat te trainen, maar door zo'n coro nacrisis val je in een gat.'' foto lex de meester M Na de zo mervakantie verhuist Julie Lindhout naar Enschede. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43