WIM HOFMAN Salamanders ZEELAND 13 "W ffe' ^\1 Begin jaren vijftig had je bij het pas gebouwde station van Vlis- singen tussen de bosjes een paar bomputten waar water in stond en waarvan ze vertelden dat er salaman ders in zaten. Mijn vader zei, als ik sala manders wilde vangen, ik dat het beste met een mand aan een touw kon doen en dus haalde ik de groentemand en een flink touw uit ons schuurtje. Ik vond ook nog een leeg jampotje, maakte met hamer en spijker een paar gaatjes in het deksel en ging op salamanderjacht. station was het zeker een half uur lopen langs de groene noodwoningen aan de Paul Krugerstraat, over de Keersluis brug en dan nog verder, maar het van gen van salamanders ging tamelijk goed, want je kon de mand over de bo dem van de put trekken. Het water werd daardoor wel troebel en zwart, maar na een paar maal schrapen had ik toch maar mooi een paar salamanders, een wijfje en een schitterend fel gekleurd en gestippeld mannetje. Ik deed ze in het jampotje en deed er water en een een plukje waterplant bij. Achteraf denk ik dat het fijn hoornblad was. Ik zou niet weten waar ik dat nu nog zou kunnen vinden. De bornputten zijn gedempt. Van mijn moeder kreeg ik een oude augurkenpot die ik met water vulde en zo konden de beestjes wat rondzwem men. wat wormpjes uit haar regenton heb ben. Ze leefden in het drab onder in de regenton. had vastgemaakt, kon ik er regelmatig wel een paar te pakken krijgen. Sala manders zien eten vond ik wel eige naardig. Ze gebruikten hun pootjes en vingers niet, maar namen zo'n wormpje in hun bek en slikten het dan met schokjes door. Soms bleef zo'n wormpje nog een tijdje uit hun bek kronkelen. Mijn vader zei dat salamanders ei genlijk op het land leven en maar voor een korte periode in het water gaan om eitjes te leggen. Toen heb ik de beestjes maar weggedaan, maar ik heb ze toen, denk ik, niet helemaal meer terug naar die bomputten gebracht. -M - iP* m Is de vos vogelvrij of H kogelvrij? foto BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vossen Het commentaar van 10 april be veelt een studie aan of de vossen vogelvrij of kogelvrij zijn. Dat lijkt me totaal overbodig. Navraag bij de stichting Het Zeeuwse Landschap had direct duidelijk heid kunnen verschaffen. Betref fende stichting die eertijds vos sen met genoegen heeft verwel komd ,is gezien de praktijkerva ringen totaal van inzicht veran derd en mag en wil in de Yerseke Moer en Schouwen-Duiveland vossen afschieten. Opgemerkt dient te worden dat in de Yerseke Moer geen intensieve landbouw wordt bedreven. Dat dierenbe langenorganisaties bezwaar ma ken wekt geen verbazing. Aange zien deze clubs vaak emotioneel en sentimenteel ingesteld zijn. Ze worden dan ook niet gehinderd door kennis en overlast van vos sen. Conclusie: vossen vogelvrij. Nico Boone, Hoedekenskerke Brouwerseiland (2) 32,5 Miljoen euro wil men clai men voor het niet doorgaan van Brouwerseiland (krant 8 april). Eerst 15 miljoen aan voorberei- dingskosten, nu meer dan het dubbele als schadepost. Denk nu eens na, uitzuigende partij. Ik lees dit eigenlijk als: 'We zullen de ge- meente Schouwen-Duiveland eens uitkleden. Als we het bedrag groot genoeg maken zal mis schien de bevolking van zich la ten horen, met de hoop dat dan de gemeente de belastingen gaat verhogen'. Van 15 naar 32,5 miljoen zou men ook kunnen zien als creatief boekhouden. Denk na en bouw niet heel Schouwen vol met huis jes die de gewone man toch niet kan kopen of huren. De huur, als dit al mogelijk wordt, zal natuur lijk zo rond de 5000 euro per week gaan kosten om lekker uit de kosten te komen. Laat alles va ren en begin geen nieuw proces om je gelijk te krijgen. Stop er mee. Ad Buijk, Brouwershaven Column (3) Deze tijd van de coronapandemie leidt (ook) tot vele meningen. Met name over het spanningsveld tussen vrijheid en lockdown. Met de vaccinaties lijkt het einde in zicht. Niet iedereen wil hierop wachten en die mening is ieder een zijn of haar goed recht. Ik vind dat columnisten een speci ale verantwoordelijkheid hebben, vooral in deze precaire situatie, dat juist hun mening tot gedrag kan leiden. En daar zit nu juist de kneep in de columns van zowel Maikel Harte als Ozcan Akyol (krant 10 april). Beiden roepen op tot 'laten we het proberen' en 'versoepelen', onder het mom van dat langzamerhand de horeca belangrijker is dan de zorg. Ter wijl dezelfde krant meldt dat 'de druk op de ic's in elf maanden nog niet zo hoog was'. Ik adviseer beide columnisten twee dingen: loop een dag mee op de ic en kijk naar de laatste Zondag met Lubach. Daarna mogen ze weer een co- lumn schrijven. Nog even vol houden! Marinierskazerne Bijna een miljard euro, door de Rekenkamer vastgesteld, heeft het niet doorgaan van de Mari nierskazerne in Vlissingen de be lastingbetaler gekost. Met dank aan de staatssecretaris van Defen sie, die haar oren heeft laten han gen naar de legerleiding en de vrouwen van de mariniers. Hoe veel erger moet het nog worden voordat de Tweede Kamer doet waarvoor zij gekozen zijn. Publiek geld. De Statenfractie van het CDA (krant 14 april) vindt dat de provincie haar best moet doen om de Tour de France naar Zee land te halen. Een gebeuren waar ook publiek geld mee gemoeid is. Onder welke steen leeft het CDA. Als er ergens geld naartoe moet, nu en de komende jaren, is het de horeca, de detailhandel, zijn het de zzp'ers en mensen die hun baan zijn kwijtgeraakt. Daarom het geld besteden aan de corona-gedupeerden en niet aan een evenement van hooguit twee dagen. Slechte timing van het CDA. Henk Kats, Middelburg Scheepswrakken De Belgische regering heeft dankzij een nieuwe wet de scheepswrakken als cultureel erf goed aangemerkt (krant 13 april) Sinds 1831 had Nederland een conflict met België over de zoge naamde Wielingenkwestie wat in 1839 werd vastgelegd in het Scheldeverdrag. Dr. H. Brugmans, hoogleraar aan de UVA heeft in 1920 daarover geschreven in zijn boek De Wielingen, Rechten en be langen. Op 18 december 1997 heeft de mi nister van Buitenlandse zaken Hans van Mierlo 385 vierkante ki- lonmeter op de Noordzee en het continentaal plat van Nederland, uit goed nabuurschap, overgedra gen aan België. België heeft nu in dat gebied grote windmolenparken staan. Mede hierdoor kwam het VOC- wrak 't Vliegend Hert op Belgisch grondgebied te liggen en was Ne derland zijn rechten op dit wrak kwijt. In 2003 heeft Nederland inge stemd met de verdieping van de Westerschelde en in 2004 met de inpoldering van de Hedwigepol- der. Nu nooit meer praten over Domme Belgen. Jac. van Belzen, Vlissingen vrijdag 16 april 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Handig was zo'n mand niet. Naar het Van buurvrouw Pieters mocht ik wel Met een zeefje dat ik aan een stok GETTY IMAGES T. Stapels, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41