NIEUWS 3 Veel kritiek op coronabeleid tijdens debat, maar met weinig resultaat PHILIP LAATSTE FAMILIEPORTRET Het kabinetsbeleid rond vaccineren en versoepelen krijgt felle kritiek in het parlement, maar weinig partijen sleutelen aan de fundamenten van het coronabeleid. Eerst moet de derde golf dalen. Kunnen de huisartsen in achter standswijken niet een andere stra tegie kiezen om Astratwijfelaars over te halen? ,,Soms komt maar 30 procent opdagen, hebben ze niet een eigen manier om mensen over de drempel te krijgen?'' probeerde CU-leider Gert-Jan Segers het gistermiddag het nog maar eens tijdens het coronadebat. ,,Geef de huisarts de vrijheid.'' Segers is het zoveelste Kamerlid dat in het uren durende corona debat een suggestie doet, een kriti sche vraag stelt, fel commentaar levert of een hartenkreet deelt. Maar ook hij wordt getrakteerd op een minutenlang antwoord van demissionair minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge met als slotsom een boodschap die past in een patroon: we staan open voor suggesties, dank voor de tip, maar na consultatie van alle experts (OMT en Gezondheidsraad) en het veld (RIVM en GGD) kiezen we onze huidige koers. Over de vrijheid voor huisartsen zegt De J onge: ,,J e kunt niet zomaar zeggen: 'Dan moeten de huisartsen maar kijken waar ze Astra prikken'. 60 tot 64 jaar is volgens de strategie de leeftijdsgroep die ze prikken met Astra, als ze over hebben kunnen leeftijden daarboven geprikt wor den. Als ik dat verder vrijgeef, dan wordt het een rommeltje.'' De vaccinatiestrategie, de route kaart, ic-grafieken, het Gezond heidsraadadvies, de OMT-advie- zen: het kabinet beroept zich voort durend op de expertise van advies organen. Na besluitvorming merkt de Tweede Kamer steeds weer hoe weinig speelruimte er is om grote veranderingen af te dwingen. Terwijl er toch genoeg aan te merken is op de kabinetskeuzes, vinden partijen. Felle kritiek klonk er op het plotselinge opschroeven van de vaccinatieteller dinsdag avond, op het stappenplan naar een vrije zomer, over de strikte prikstop voor AstraZeneca voor 60-minners, de royale uitgaven aan toegangstes- Het is ook niet zo dat het Vondelpark leegstroomt als de terrassen opengaan ten (bijna een miljard euro) en ver meende zuinigheid rond de zorg- bonus (500 euro per medewerker). ,,Het kabinet zorgt er wel voor dat mensen met een prettest naar het casino kunnen'', zei SP-leider Lilian Marijnissen, ,,maar zegt tegen zorg- medewerkers: sorry, voor jullie is het te duur.'' Geert Wilders trok zijn coronaklassieker weer eens uit de la: ,,Gooi nu de terrassen open.'' Meerderheid Maar veel was vergeefs, zoals vaker afgelopen jaar. Het kabinet weet zich voor de grote lijnen gesteund door een riante Kamermeerder heid; als puntje bij paaltje komt durven fracties niet af te wijken van gerespecteerde adviezen van de Gezondheidsraad en het OMT. Dat weet premier Rutte ook, als hij zegt dat snellere versoepelingen er nu echt niet in zitten: ,,Je móét zien dat je over de piek heen raakt, je móét zien dat de instroom in de ziekenhuizen terugloopt. Het is ook niet zo dat het Vondelpark leeg stroomt als de terrassen opengaan.'' Open buitenhoreca zal eerder tot extra toestroom leiden bovenop de park- en pleinbezoekers, is de vrees. Eerder deze week presenteerden Rutte en De Jonge hun 'openings plan' naar een 'vrije zomer'. De eer ste stap - met onder meer buiten- horeca open en avondklok weg - is op z'n vroegst 28 april mogelijk. Volgens RIVM-directeur Jaap van Dissel lijkt er 'een afvlakking' te zien bij de ziekenhuisopnames: het aantal nieuwe patiënten per dag neemt wat af. Dat kan erop duiden dat de top is bereikt. Vandaag komt het OMT bijeen, zondag vergaderen ministers met Van Dissel in het Catshuis, dinsdag besluit het kabi net of de eerste versoepelingsfase kan ingaan. In diezelfde week moet blijken of er een nieuwe domper volgt rond het Janssen-vaccin: daarvan heeft Nederland nu 79.000 doses binnen, maar die blijven voorlopig in de koeling na meldingen van een mo gelijke zeldzame en ernstige bij werking rond bloedstolsels. Als dit vaccin wegvalt, loopt het complete prikprogramma zo'n zes weken vertraging op. Maar, zo stelde een montere De Jonge - 'ik ben stoïcijns optimistisch'- tijdens het debat: ,,We staan op een dikke vier mil joen prikken nu. Eerlijk gezegd ben ik niet zo somber. We behoren tot de middenmoot van Europa.'' De Kamer was wat minder stoïcijns en ook wat minder optimistisch. vrijdag 16 april 2021 ninklijke begrafenis ooit, maar dat is ook exact wat de prins altijd wilde. Bij de uit vaart morgen mogen slechts dertig gas ten aanwezig zijn. Een ceremoniële een heid van het Britse leger is er wel bij, die oefende gisteren al (foto rechtsonder). Kroonprins Charles en zijn vrouw Camilla namen een kijkje bij de bloemenzee en persoonlijke boodschappen die door het publiek bij Buckingham Palace zijn neer gelegd. FOTO'S REUTERS, AFP Het is het laatste portret van prins Phi lip met zijn vrouw koningin Elizabeth en zeven van hun acht achterkleinkinderen. Helemaal links op de foto staat prins George, de zoon van prins Wiliam en Kate, die ooit koning zal worden. Archie, de zoon van Harry en Meghan, ontbreekt op het familieportret. Prins Philip, de her tog van Edinburgh, overleed op 9 april op 99-jarige leeftijd. Vanwege de corona maatregelen wordt het de soberste ko- OMT adviseert, kabinet besluit, Kamer kijkt toe Niels Klaassen Den Haag - Premier Mark Rutte Hugo de Jonge blijft vasthou den aan het advies van medisch experts. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3