Er kan stapje voor stapje meer in verpleeghuizen 9 Einde van organisatie heeft gevolgen voor 88 Zeeuwse kinderen MIJLPAAL DE EERSTE STAAT OVEREIND, NOG 206 TE GAAN Briedis was tot februari een van de partijen die de werkzaamheden van het noodlijdende Intervence zou overnemen. Uiteindelijk zetten de inspecties en minister Sander Dekker een streep door dat plan van de Zeeuwse gemeenten. Nu is voor Brie dis zelf het einde nabij. Het Keurmerkinstituut (KMI) heeft aangekondigd het cer tificaat van de nog j onge j eugdzorg- organisatie, die werkt met zzp'ers, in te trekken. Het KMI constateerde deze maand acht 'kritische afwij kingen' van de eisen. Daarmee is de situatie verslechterd in vergelijking met vorig jaar. Het instituut heeft er geen vertrouwen in dat Briedis op korte termijn de zaken alsnog op orde krijgt. Over de inhoud van de tekortko mingen doet het Keurmerkinsti tuut geen mededelingen. De Zeeuwse gemeenten en minister Sander Dekker weten dat evenmin. Een woordvoerder van Briedis zegt dat het niet zozeer gaat over de zorg die wordt verleend, maar vooral over de formele eisen waaraan de organisatie moet voldoen. Zo is er bijvoorbeeld nog geen cliëntenraad. Briedis is teleurgesteld en begint een bezwaarprocedure. ,,Als jonge, kleine en innovatieve speler is het ons helaas niet gelukt om tijdig aan alle normen van het KMI te vol doen", schrijft bestuurder Corina Schenk in een verklaring. „Wij res pecteren natuurlijk dat er voor jeugdbescherming strenge eisen gelden, ook om daarmee de kwali teit en veiligheid te kunnen garan deren. Maar we hoopten dat het be lang van vernieuwing binnen de jeugdbescherming zou worden be loond met iets meer geduld." Onaangenaam verrast ,,Deze wending heeft ons onaange naam verrast", zegt de Sluise wet houder Jack Werkman, voorzitter van de Zeeuwse bestuurscommis sie die namens de gemeenten jeugdzorg inkoopt. ,,Dit hebben we niet zien aankomen. We wisten wel dat er verbeterpunten waren, maar dat is ook bij andere organisaties het geval. Wij gingen ervan uit dat Briedis daaraan kon werken." De Zeeuwse gemeenten moeten nu een plan maken voor de afbouw van Briedis en een zorgvuldige overdracht van de dossiers aan an dere organisaties. Dat komt bo venop de toch al ingewikkelde In- tervence-kwestie. Onder druk van We wisten dat er verbeterpunten waren, maar dat is ook bij andere organisaties het geval -Jack Werkman de minister bekijken de gemeenten momenteel of Jeugdbescherming West Intervence kan overnemen. Gelijktijdig moet nu een oplossing worden gevonden voor Briedis. ,,Dat maakt de complexiteit alleen maar groter", zegt Werkman. Minister Sander Dekker dringt erop aan beide zaken 'in samen hang op te pakken', schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin herinnert hij eraan dat ge meenten er verantwoordelijk voor zijn dat de zorg voor de kinderen en gezinnen niet onder de situatie lijdt. Als het even kan, moeten zij hun vaste hulpverlener houden. In principe moet de afbouw bin nen zes maanden zijn afgerond. Mocht dat niet lukken, dan kan deze periode één keer met zes maanden worden verlengd. De Zeeuwse verpleeghuizen vol doen ruimschoots aan de eis die de overheid stelt om het coronabeleid de versoepelen. De grens ligt op 80 procent gevaccineerde inwoners. ,,Gelet op de cijfers, zijn er ver soepelingen mogelijk", zegt Angela Bras namens de verpleeg- en ver zorgingshuizen. ,,Daar zijn we blij mee, maar buiten de veilige omge ving van het verpleeghuis is de si tuatie nog steeds heel zorgelijk. Daarom zijn we erg voorzichtig." In bepaalde gevallen is meer ruimte voor fysiek contact op de ei gen kamer tussen cliënten en be zoekers. Bezoekers die gevaccineerd zijn of recent negatief getest hoeven geen persoonlijke beschermings middelen meer te dragen. Wat pre cies de nieuwe afspraken worden en wanneer deze ingaan, wordt per locatie bepaald. In de Zeeuwse verpleeg- en ver zorgingshuizen zijn deze week 15 nieuwe besmettingen bijgekomen. Die concentreerden zich in de ge meenten Tholen (7) en Goes (6). De twee andere waren in de gemeen ten Borsele en Vlissingen. Er zijn 11 cliënten hersteld. Op dit moment zijn nog 12 bewoners besmet met corona. In Goes en Tholen is een verpleeghuisbewoner met een co ronabesmetting de afgelopen week overleden. Sinds 1 oktober zijn in de Zeeuwse verpleeghuizen 133 men sen gestorven van wie vast stond dat ze met het coronavirus besmet wa ren. Deze cijfers zijn afkomstig van de zorgorganisaties Allévo, Ceder hof, Cedrah, Cleijenborch, Eiland- zorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom. vrijdag 16 april 2021 GO Briedis jeugdzorg verdwijnt Het doek valt voor Briedis Jeugd- beschermers. Dat heeft gevol gen voor 88 Zeeuwse kinderen. Zij moeten binnen een half jaar worden overgedragen aan een andere jeugdzorgorganisatie en krijgen mogelijk te maken met nieuwe hulpverleners. Rolf Bosboom Middelburg Joeri Wisse BORSSELE Het is letterlijk en figuurlijk een mijlpaal: de eerste wintrackmast voor de nieuwe stroomsnelweg door Zuid-Beveland staat overeind. Gistermiddag werd op mastlo- catie 1001 in het Sloebos bij Borssele de eerste van in to taal 207 masten in elkaar gezet. Zo'n moment zou normaal reden zijn voor een feestje met alle bouwers en betrokke nen. Netbeheerder TenneT be dacht een coronaproof alter natief en trakteerde eigen me dewerkers en (onderaanne mers op 400 plakken choco lade, voorzien van een teke ning van de (mijl)paal. De nieuwe masten verschijnen de komende maanden op steeds meer plekken in het landschap tussen Borssele en Rilland. De 380kV-lijn wordt in 2023 in bedrijf gesteld. Lees zaterdag op de website en in katern Z van de PZC een uitgebreide reportage over de aanleg van de Zeeuwse stroomsnelweg. FOTO MARCELLE DAVIDSE Stapje voor stapje versoepelen de verpleeghuizen de bezoekre- gels en komt er meer ruimte voor activiteiten in de instellingen. Bijna 90 procent van alle bewo ners is gevaccineerd tegen co rona. Ook hebben inmiddels veel medewerkers een prik gekregen. Theo Giele Middelburg Bijna 90 procent van alle bewoners in de Zeeuwse verpleeghui zen is gevaccineerd tegen corona. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37