Sprekers H.M. van Randwijklezing blikken terug op eerdere uitspraken OM wil Middelburger 'plukken' voor 1,3 mln 8 ZEELAND Negen jaar in Papua heeft Kloetings gezin veranderd ,,We liepen op ons tandvlees", zegt moeder Jacomien. Ze maakten er extreme dingen mee. Pieter: ,,Het leven is op Papua veel heftiger en zwaarder dan in Nederland. Leven en dood gaan er hand in hand. Of ze nu aan aids, corona of malaria ster ven, dat maakt geen verschil." Er lag al een plan om in juni terug naar Nederland te verhuizen. ,,Zo- dat Julia, onze toen 15-jarige doch ter, hier de havo kon afronden. Het laatste jaar was heel heftig. Er was al politieke onrust, maar in septem ber 2019 brak er een grote opstand uit. In Wamena, een stad van zo'n 40.000 mensen op zes kilometer van de campus waar wij woonden, trokken grote groepen studenten door de stad, plunderden winkels en staken ze in brand. Er was veel politie, zwaar bewapend maar slecht opgeleid. De situatie esca leerde toen die al snel begon te schieten. De gebeurtenissen hakten er flink in bij de kinderen. Niet lang daarna kreeg ik een miskraam. Julia en onze vierjarige zoon Jesse waren betrokken bij een verkeersongeluk. Het ene trauma na het andere. Co rona was de druppel." Nog gratis ook! Het leven in Papua, waar het echt paar werkt bij een christelijke lera renopleiding, heeft hen veranderd. Met verbazing kijken de gezinsle den naar de Nederlandse samenle ving. Jacomien: ,,Het klinkt niet aardig, maar er is niks goed, er is al tijd wel wat. Onze kinderen zitten op het Calvijn College. Een van de beste scholen van het land. Het is nog gratis ook! Realiseren mensen zich dat wel? Wij moesten 5000 euro per jaar per kind betalen. Hier zien mensen vooral wat er fout is." Net terug in Nederland, kreeg Pieter een niersteenaanval. ,,Het was vijf kilometer naar onze huis arts. De assistent vroeg verontrust of we dat wel redden, met de auto. Ik was stomverbaasd. Natuurlijk konden we dat! Alle medische zorg ligt hier bij wijze van spreken naast de deur. In Papua heeft Pieter een blindedarmontsteking gehad. Moest hij kromgebogen in het vliegtuig 3000 kilometer reizen naar Bali, omdat ze in het lokale zie kenhuis zijn blindedarm niet kon den vinden." Papua heeft hen geleerd de din gen op zijn beloop te laten. ,,Wij zijn altijd heel gestructureerd ge weest", zegt Pieter. ,,Alles goed op orde. Daar heb je zoveel minder grip op dingen. Mijn moeder stuurde drie maanden geleden een mailtje: jongens, we zijn aan het plannen voor de zomervakantie. Ik dacht: nu al? Geen idee wat we dan doen! Ik wil best langetermijnplan- Als ze met kippen betalen mogen ze de antwoorden van het examen overschrijven van het bord nen maken, maar alleen als het zin vol is. Vaak is het lastig en onno dig." Jacomien: ,,Twee maanden ge leden vroegen ze op de school waar ik nu werk om ideeën voor Moeder dag. Ik kon het gewoon niet, ik blokkeerde. Plannen voor volgende week, dat is het maximum." Julia (16) en Ivana (14) bezochten de internationale school in Wa- mena. Beiden spreken vloeiend En gels. ,,En straat-Indonesisch", vult Ivana aan. Buiten Wamena leven verspreid over het binnenland een paar honderdduizend mensen. Elk dorpje heeft zijn eigen school. ,,Honderden scholen, waarvan op 90 procent de leraren vrijwel nooit of niet aanwezig zijn", vertelt Pie- ter, die zelf leraar is. ,,Ze hebben een vast salaris, dus waarom zouden ze er iets voor doen? Als ze er wel zijn, slaan ze de kinderen, drukken peu ken op hun huid uit, vreselijke din gen. Het laatste jaar wordt een exa men afgenomen. De kinderen kun nen dan nog niet lezen of schrijven, maar dat is geen probleem: als ze betalen met brandhout of kippen mogen ze de antwoorden over schrijven van het schoolbord." Pieter en Jacomien proberen ver andering in die situatie te brengen. Hun Karunia Foundation leidt kundige leraren op, die hun werk doen vanuit hun hart, naar het voorbeeld van J ezus. Het belang van goed onderwijs is hun kinderen met de paplepel ingegoten. Terug in Nederland verbaast het Julia en Ivana hoe anders dat in Nederland is. Ivana: ,,Veel leerlingen hebben een hekel aan de docenten. Ze kra ken ze af, vinden ze irritant, hebben het over hun gekke kleren, over hun haar dat raar is. Dan denk ik: hallo, het gaat om kennisoverdracht! Ik bedank leraren na een les. Ik waar deer hoe ze hun best doen." Ongelukkig Julia: ,,Kleding, uiterlijk, wat men sen van je denken; dat vinden ze hier belangrijk. Ik zie hoe ongeluk kig sommige meiden daar zelf van worden. Soms denk ik: is dit het enige wat je bezighoudt?" Clairy Polak, bekend van onder meer NOVA, Nieuwsuur, Buitenhof en Met het Oog op Morgen, is ge spreksleider. Zij interviewt de spre kers afzonderlijk en tijdens een ge zamenlijk slotdebat. De H.M. van Randwijklezing is dit jaar vanwege corona niet in de Vlissingse Sint Ja- cobskerk. Op 5 mei, tijdens het Be vrijdingsfestival Zeeland, zijn de gesprekken vanaf 11.00 uur live te volgen via bevrijdingsfestivalzee- land.nl. Inez Weski, een van de bekendste Nederlandse advocaten, is momen teel betrokken bij het Marengo- proces van Ridouan Taghi. Zij pleitte in 2012 voor de verplichte schoolvakken 'Wijsheid en Moed' en sprak over de grote angst die zij zag bij de Nederlandse bevolking voor het vreemde, en het vastklam- pen aan een denkbeeldige eigen identiteit. Cultuurhistoricus, archeoloog en schrijver David van Reybrouck keek in 2014 naar de democratische toekomst van Europa. Europa, be toogde hij, heeft meer behoefte aan participatie en directe betrokken heid van de bevolking bij de tot standkoming van beleid. Peter Vandermeersch (voormalig NRC-hoofdredacteur) leidt nu het Ierse krantenbedrijf Independent News Media. Hij stelde in 2018 de gebrekkig functionerende journa listiek aan de kaak. De grootste uit daging waarvoor de media zich ge steld zien, zei hij, is het terugwin nen van het vertrouwen. Ruim 1,3 miljoen euro. Dat is het bedrag dat de 48-jarige Middelbur ger R. D. volgens justitie met de smokkel van cocaïne zou hebben verdiend. En omdat het crimineel geld is moet dat worden ontnomen en uiteindelijk in de kassa van jus titie worden gestort. Of het dat bedrag ook gaat wor den, hangt af van de beslissing van de rechtbank. Gisteren zou de ont neming worden behandeld, maar dat ging niet door. In het dossier van D.'s raadsman ontbrak een do cument en na het alsnog lezen daarvan wilde hij zich eerst nog eens goed in de zaak verdiepen D. kwam bij justitie in beeld toen een sjorder in de haven van Vlissingen voor D. pakjes cocaïne uit een schip uit Equador ophaalde. De sjorder werd destijds voor het bezit van een pakje met bijna elf kilo zuivere co caïne veroordeeld tot vier jaar cel. Volgens diens verklaringen zou D. betrokken zijn geweest bij zeker vier transporten. D. werd in 2014 veroordeeld tot acht jaar cel. Het hof in Den Bosch maakte daar vier jaar van omdat zij slechts één transport bewezen achtte en D. werd vrijge sproken van deelname aan een cri minele organisatie. D. kreeg in 2001 ook al eens 7 jaar cel opgelegd voor drugsdelicten. vrijdag 16 april 2021 'Het leven daar is veel zwaarder' Tien jaar geleden vertrok het gezin Van der Wilt uit Kloetinge naar de Indonesische provincie Papua om zendingswerk te doen. Midden in de lockdown kwamen Pieter (42), Jacomien (40) en hun drie kinderen over haast terug, na een oproep van de Nederlandse ambassade om het land te verlaten. Met verba zing kijken ze naar de samenle ving waarin ze terugkeerden. Ondine van der Vleuten Kloetinge - Pieter van der Wilt Voor meer informatie: wildever- halen.blogspot.nl en karunia.org Drie oud-sprekers van de H.M. van Randwijklezing mogen dit jaar in een livestream terugblik ken op wat zij destijds zeiden. Hebben ze nieuwe inzichten ge kregen, of zijn hun uitspraken nog actueel? Op 5 mei stelt jour naliste Clairy Polak deze vraag aan strafpleiter Inez Weski, cul tuurhistoricus David van Reybrouck en oud-hoofdredac teur NRC Peter Vandermeersch. Ondine van der Vleuten Vlissingen Ad Roos Middelburg Ivana (14), Julia (16), Jesse (4), Jacomien en Pieter van der Wilt (vlnr) wonen na negen jaar Papua weer in Zeeland,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36