'Resort Biggekerke is niet tegen te houden' 5 TULPEN PERCEEL OVERSPOELD MET TOERISTEN Er moeten hekken en politieagenten aan te pas komen om de tulpen van Pieter Suy uit Absdale te beschermen. Het tulpentoerisme loopt helemaal uit de hand op zijn perceel bij Meerdonk, net over de grens. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Als bollenkweker Pieter Suy op donderdag met zijn trekker de Lange Nieuwstraat inrijdt, staan er om één uur 's middags al acht auto's. Die mogen daar niet staan, want de weg is al leen voor bestemmingsverkeer. En mensen mogen al helemMl niet in zijn tulpenveld lopen: er staan sinds deze week zelfs hek ken en er hangen verbodsborden. Toch doen ze het gewoon. Een groepje meiden houdt een uitge breide fotoshoot. Ze vertrappen ondertussen bloemen en iemand gaat met een geplukt boeket op de foto. Iets verderop zet iemand zijn hond pontificaal tussen de tulpen. Pieter wijst de meiden netjes op de verbodsborden. ,,Hier aan de rand mogen jullie een foto maken maar niet in het veld." Mokkend blijven ze rond hun auto dralen, wachtend tot Pieter weer vertrekt. Hij zucht. ,,Het is moeilijk, het helpt niet als ik me druk maak." De bloeiende tulpenvelden zijn ieder jaar een mooi plaatje en een geliefde locatie voor fotoshoots. Pieter heeft een perceel bij Abs- dale, vlakbij Hulst, en in Meer- donk, een kwartier rijden bij Hulst vandaan en net over de grens bij Clinge. Hij vond het voorheen helemaal niet erg, maar zelfs leuk als mensen stopten voor een foto. Als mensen niet m zijn veld komen en alles heel laten tenminste. ,,Maar nu is het in Meerdonk een gekkenhuis. Ik doe dit al sinds 2007, maar heb zoiets nog nooit meegemaakt. Ik zou ei genlijk bij de bloemen moeten blijven slapen." De gemeente Beveren heeft een tulpenroute gemaakt en door co rona is er dit jaar veel meer tul- pentoerisme, constateert de kwe ker. ,,Mensen weten niet wat ze anders moeten." En dat loopt uit de hand. ,,Plastic wordt kapot ge trokken, bloemen worden afge sneden of uitgetrokken." De bol len gaan daardoor dood en de schade loopt volgens de kweker al in de duizenden euro's. Schade die hij nergens kan verhalen. Politie Op één dag telde hij tweehonderd mensen in zijn veld. Hij zag geen andere oplossing dan afgelopen Ik zou eigenlijk bij de bloemen moeten blijven slapen dinsdag een hek rond zijn perceel zetten en de politie inschakelen. ,,De politie komt twee tot drie keer per dag langs. Er zijn al vijf tien parkeerboetes uitgedeeld." Hij komt zelf ook een paar keer per dag langs, want ondanks het hek staan mensen in zijn veld. Tussen de tulpen staan of zitten, is daarnaast nog gevaarlijk ook voor kleine kinderen en die ren: ,,De tulpen worden wekelijks bespoten." Die waarschuwing hangt aan het hek, maar lijkt niet door te dringen. Bij het perceel van Pieter in Absdale gaat het wel goed. Info- punt Inulst had onlangs een kaartje gemaakt waarop alle vel den te zien zijn, met daarbij het dringende verzoek om deze niet te betreden. Dat werkt. ,,Bij Absdale komen vooral mensen uit de buurt en weinig toeristen. Zij we ten wat wel en niet mag." Onder tussen telt Pieter de dagen af tot het veld in Meerdonk zijn magie verliest en de tulpen worden ge kopt. ,,Nog zo'n vijftien dagen." Emile Calon Biggekerke Begin dit jaar werden de inwoners van Biggekerke onaangenaam ver rast toen bleek dat het Arnhemse bedrijf Dormio Leisure Develop ment op het Kaasboerterrein net buiten hun dorp een hotel-resort wil bouwen. Het telt straks ruim 600 bedden, verdeeld over 173 suites en appartementen met meerdere kamers. Het bedrijf wil nog dit jaar beginnen met bouwen en hoopt kerst 2022 de eerste gasten te kun nen verwelkomen. Biggekerke valt vooral over de omvang. Het hotel telt straks ruim 600 bedden Op dat terrein stond ooit een par tycentrum, dat in 2015 afbrandde. Volgens voorzitter Tjitte van den Buijs van de dorpsraad wist ieder een in Biggekerke dat er ooit iets ging gebeuren met dat terrein. ,,Zo was er in 2019 nog een plan van bouwbedrijf De Delta om daar een veertigtal lodges en een theetuin aan te leggen. Dat is uiteindelijk niet ge realiseerd." Hij vindt dat nu wel erg jammer. ,,Want zoiets past natuur lijk veel beter bij de schaal van ons dorp." De inwoners van Biggekerke hebben vooral moeite met de om vang van het nieuwe hotelplan. Er verblijven daar straks net zoveel mensen als er in het dorp wonen. Van den Buijs is wel blij dat de in woners nu officieel op de hoogte zijn gesteld door het dagelijks be stuur van de gemeente Veere. ,,Daar hebben we steeds op aangedron gen." In de brief staat ook dat er in 2011 een omgevingsvergunning is verleend voor de bouw van een ho tel op dat terrein. En die is onherroe pelijk. Dat wil zeggen dat die ver gunning nog steeds van kracht is. Bij de vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan in 2013 veranderde De dorpsraad heeft onder meer vragen over asbest dat bij de brand in 2015 is vrijgekomen daar niets aan. Binnenkort gaat de dorpsraad in gesprek met de wethouders over het hotel. Van den Buijs: ,,We hebben nog wat vragen en willen op de hoogte worden gehouden." Zo is hij benieuwd waarom het huidige col lege de omgevingsvergunning niet intrekt. Hij kan zich voorstellen dat dat alleen kan als er miljoenenclaim betaald moet worden. ,,In dat geval snap ik dat er een afweging is ge maakt. Maar wij weten daar nog steeds niets van." In de brief aan de bewoners staat ook dat er geen asbest ligt op het ter rein. Onlangs nog is er een controle uitgevoerd en daarbij is, aldus de brief, geen asbest aangetroffen. Ook daar wil Van den Buijs meer over weten. ,,Want na de brand is er as best vrijgekomen, maar het terrein is niet gesaneerd. Misschien is alles opgeruimd of verbrand." vrijdag 16 april 2021 Bollenkweker schakelt politie in Bollenkweker Pieter Suy uit Absdale ziet het met lede ogen aan dat zijn veld in Meerdonk gebruikt wordt als fotoshootterrein. Mensen nemen zelfs honden, picknickmanden en extra kledingsets mee. foto anne hana Sophie Stockman Meerdonk -Pieter Suy, bollenkweker Bij Biggekerke mag een hotel- resort met ruim zeshonderd bedden gebouwd worden. Dat schrijven burgemeester en wet houders in een brief aan de in woners van het dorp. Volgens hen is er een onherroepelijk be stemmingsplan dat geen eisen stelt aan het aantal kamers. Wel moeten nog wat extra onder zoeken worden uitgevoerd. Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33