Hof van Justitie doet uitspraak; hoe kwam het zover? 4 1. 2. 3. 4. 5. De visserij is traditioneel een be drijfstak waarover binnen de Euro pese Unie afspraken worden ge maakt. Het gaat om de verdeling van visvangsten, wie waar zijn netten mag uitgooien en welke vismethoden gebruikt mogen worden. Met elektriciteit vis boven water halen was verboden. In Ne derland werd een methode ont wikkeld om platvis met elektri sche stroomstootjes (pulsen) te vangen. Deze vissen leven op de zeebodem en zijn zonder ze op te schrikken lastig in een net te van gen. Traditioneel worden hier zware De pulsvisserij is wederom geslagen, maar nog niet verslagen kettingen voor gebruikt die voor het net uit over de bodem schra pen. Het vooruit trekken van wek kerkettingen kost veel brandstof en de zeebodem wordt omge ploegd. Netten uitgerust met pulselektroden zijn veel lichter en beroeren de zeebodem nauwe lijks. Nederland kreeg van Europa in 1998 toestemming om met 22 sche pen te gaan experimenteren met elektrisch vissen. In 2010 gaf de Europese Commissie voor nog eens 20 schepen toestemming in het kader van 'wetenschappelijk onderzoek'. De aanlandplicht voor bijvangst greep Nederland aan om in 2014 de pulsvloot te verdubbe len, want 42 schepen werden ge schaard onder een proef om met de pulstechniek selectiever te kunnen vissen. De Franse milieugroep Bloom bracht een lobby op gang tegen de pulsvisserij die een meerderheid achter zich kreeg in het Europees Parlement. Een paar trefzekere cartoons van een geëlektrocu- teerde vis, enge wetenschappers en op geldbeluste Nederlandse vissers bleek uiterst effectief in Brussel. De combinatie elektrici teit en water riep bij veel Europar lementariërs hoe dan ook al weer zin op. Nederland wist met dikke rapporten nauwelijks steun te ver werven. Ook die wetenschappe lijke data werden als verdacht ge zien. Begin 2019 werd de pulsvis serij verboden. Het Hof van Justitie oordeelt niet over de pulsvisserij zelf, maar het heeft gekeken of de EU bij het in voeren van het pulsverbod niet buiten haar boekje is gegaan. Aller eerst, zegt de rechter, hoeft de EU regelgeving 'niet uitsluitend te ba seren op de beschikbare weten schappelijke en technische advie zen'. Het Hof zegt bovendien dat de wetenschappelijke adviezen wel wijzen op de voordelen van de pulsvisserij, maar dat een aantal ri sico's nog niet volledig is beoor deeld. De EU heeft volgens het Hof voldoende gemotiveerd waarom ze is afgeweken van de weten schappelijke adviezen. In theorie niet, maar in de praktijk wel. In 2019 werd afgesproken dat dit jaar het verbod nog eens tegen het licht van de jongste weten schappelijke bevindingen wordt gehouden. Er ligt een gunstig rap port van de Internationale Raad voor Onderzoek der Zee (ICES). Europarlementariërs Peter van Dalen (CU) en Bert-Jan Ruissen (SGP) geven, bijna tegen beter we ten in, de hoop nog niet op. ,,Elek- trisch vissen is milieuvriendelijk en heeft, binnen verantwoorde ka ders, de toekomst", aldus Ruissen. Van Dalen: ,,De pulsvisserij is we derom geslagen, maar nog niet ver slagen." Maar er is een klein won der nodig om de politieke wind in Brussel te doen draaien. Dat bleek in november toen Europarlemen tariërs weinig oor hadden voor de argumenten van het ICES. Het is de zoveelste tegenvaller die ze moeten incasseren en zal het gevoel vergroten alleen te staan. In de praktijk maakt deze uitspraak niet veel uit. Zeventien van de achttien Zeeuwse vissers moesten al in 2019 stoppen met pulsen. Eén Zeeuwse visser behoort tot het se lecte groepje van 22 vissers die tot 1 juli van dit jaar mag doorgaan. Sinds het pulsverbod is ingegaan zijn drie Zeeuwse kotters ver kocht. Een aantal is in de stille ver koop gegaan, maar doordat het on zekere tijden zijn is het lastig een koper te vinden. Mocht er een warme sanering van de vloot ko men, waarbij vissers een vergoe ding krijgen als ze stoppen, ver wachten ingewijden dat de Zeeuwse kottervloot minstens met een kwart zal krimpen. Naast alle bedreigingen van buiten heeft de visserij, net als de landbouw, ook met een intern probleem te kampen: het vinden van opvolgers. vrijdag 16 april 2021 Hoop op pulsvissen vervlogen Natuurlijk, ze hadden wel reke ning gehouden met een ongun stige uitspraak over de pulsvis serij, maar toch. De Zeeuwse vissers hadden nog een stille hoop dat het Hof van Justitie van de Europese Unie het elek trisch vissen een nieuwe kans zou geven. Het zou een mooie opsteker zijn geweest voor de door steeds strengere regels, de brexit, het inkrimpen van de vis- gebieden en de door corona ge plaagde visserman. Theo Giele Vlissingen Wat heeft de EU met pulsvisserij te maken? - Peter van Dalen, CU Minder brandstof, minder ver storing van de zeebodem. Mooi toch, maar wat ging er dan mis? Maar kijkt het Europese Hof dan niet naar wetenschappelijke ar gumenten? Betekent de uitspraak van het Europese Hof het definitieve einde van de pulsvisserij? Wat betekent dit voor de Zeeuwse vissers? Peter van Dalen (ChristenUnie) vraagt om aandacht voor de puls vissers in het Europees Parlement. foto europees parlement In 2019 moesten de meeste vissers de pulselektroden vervangen door wekkerkettingen. foto theo giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32