Pisana 'Dit moet een kattenhater hebben gedaan' 2 OSCAR GARSCHAGEN Column De eerste keer dat ik pisang goreng at, was in Woon oord Koudekerke ofwel een Ambonezenkamp. Mijn vader, ge boren op Sumatra als planters- zoon, ging daar buurten vanuit ons vakantiepension. Als Maleis sprekende totok werd hij warm ontvangen. Van de oorlogs trauma's en boosheid van de Mo lukse KNIL-militairen en hun fa milies over de ijskoude ontvangst en de vernederingen was niets te merken. Er was die dag een gezel lig feest aan de gang. ontvangst behalve met gastvrij heid ook te maken had met ge deelde haat tegen Soekarno, de lei der van de Republik Indonesia die Nederlands-Indië en daarmee ook alle Molukse hoop op een zelfstan dige Republik Maluku Selatan in het oosten van de archipel had verpul verd. Over het verleden heen kij ken, er een streep onder zetten, kon mijn, in het Duitse kamp Da chau, zwaar beschadigde vader niet. Dat konden ook de Molukse KNIL-soldaten die 'zo loyaal wa ren dat ze wreed werden'(Van Reybrouck in Revolusiniet. Hun nazaten deden dat wel, ze ker na die stompzinnige, Molukse terreuracties in Drenthe. Voor de genen die toch nog vastzitten in dat ouderlijke, koloniale verleden kan de erkenning van aangedaan leed en een spijtbetuiging over de gure ontvangst behulpzaam zijn. De burgemeesters die nu pleiten voor een geste hebben een punt, voor wat het waard zal blijken te zijn. De Molukse schrijver Her man Keppy waarschuwt echter dat het bij 'zuivere erkenning' van de Molukse tragiek moet blijven. RMS, niet over geld ('zó paterna listisch') en ook niet over verbro ken beloftes, want die zijn nooit gedaan, zegt hij per telefoon. En stop met de Molukkers in een slachtofferrol te duwen, ze maak ten ook zelf keuzes. ,,Als slachtof fer kom je niet verder in het leven. En misschien stonden we slechts aan de verkeerde kant van de ge schiedenis.'' Klopt, net als Neder land, net als mijn vader. Dus get a life. Of beter, schrijf hét Moluk- kersboek. 'Stop met de Molukkers in een slachtofferrol te duwen' DE STELLING Vandaag: Als ik een huis wil hebben, bied ik ook meer dan de vraagprijs Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TWEE fcER&E THUISWERKPLEKKEN MIIMbER GESCHIKT Klopjacht op overvallers levert niets op Schip loopt vast op Westerschelde NEELTJE JANS Honden bijten zeehondje dood Onderzoek moet nog uitwijzen of sprake is van brandstichting, maar Drijgers kent nauwelijks twijfel: ,,Dit moet een kattenhater hebben gedaan." Ze heeft de politie al inge schakeld en gaat aangifte doen. Aan de caravanbrand gaat een lang verhaal vooraf, vertelt Drijgers. Maar eerst wil ze kwijt dat het echt verschrikkelijk is wat er is gebeurd. Haar gedachten zijn bij de overge bleven katjes, want waar moeten die nu heen? En hoeveel waren er in de caravan op het moment van de brand? Lag er een moederpoes met tien jonge kittens te slapen? Maar vooral: wie doet nu zo iets? Of, zoals ze het zelf zegt: ,,Welke zieke geest?" Het zijn vragen die continu door haar hoofd spoken. ,,Ik heb er niet van kunnen slapen. Ik heb in al die jaren dat ik dit doe veel meege maakt, de meest verschrikkelijke dingen, maar dit? Ik had dit nooit verwacht. Vooral omdat ik bijna ze ker weet dat dit bewust is gedaan. Eerder is er al een dood poesje ge vonden en zijn er vernielingen ge pleegd. De caravan staat op een af gesloten terrein, dus je kunt daar niet zomaar bij komen. Bovendien stond-ie uit het zicht. Het moet een bewuste actie zijn geweest van een kattenhater. Van de caravan is alleen nog as over, we kunnen niet meer zien hoeveel katjes erin zaten." Omdat er niets meer van de cara van over is, wordt het waarschijnlijk lastig om te achterhalen of er sprake is van brandstichting, laat een woordvoerder van de politie weten. ,,Of we verder onderzoek doen hangt ervan af of er aangifte wordt gedaan. Er wordt nog contact opge nomen met mevrouw." Gedumpt De caravan stond eerst op het ter rein van Thermphos. ,,Zij hebben ons twintig jaar geleden benaderd of wij daar zwerfkatten wil den opvangen. In de haven worden veel katten, en ook andere dieren zoals cavia's en konijnen, gedumpt door mensen die van hun huisdier af willen. Bij Therm phos wisten ze zich er geen raad mee, de katten wer den gevangen en doodgemaakt. Maar het personeel kwam daarte gen in opstand. Toen hebben wij daar een caravan neergezet en zijn we begonnen met de opvang van zwerfkatten. In het hele ha vengebied heeft Stich ting Scheldekat in de loop der jaren ruim 700 zwerfkatten gevangen en slechts een klein aantal volwassen, wilde zwerfkatten ge castreerd en gechipt teruggeplaatst in hun leefgebied." Ook andere bedrijven benader den de stichting. ,,Ze hadden last van muizen en ratten en waren blij dat de katten die konden vangen. We hielden de populatie onder con trole." Maar een paar jaar gele den werd de Thermphos- fabriek ge sloopt en dus Van de caravan is alleen nog as over, we kunnen niet meer zien hoeveel katjes erin zaten moest ook de caravan naar een an dere plek. Die werd snel gevonden in het havengebied en er werd ook toestemming voor gegeven door verschillende bedrijven, zegt Drij- gers. Maar er waren ook werkne mers die de caravan maar niks von den. Diverse keren werden er ver nielingen gepleegd en ook vrijwilli gers van Scheldekat, die elke week eten en drinken naar de caravan brachten, werden lastiggevallen. ,,Een paar weken geleden nog. Ze durfden er zelfs niet meer heen." Volgens Drijgers is er zelfs ge stemd onder personeel over het al dan niet toestaan van de kattenop- vang. Het leidde ertoe dat de cara van naar een andere locatie werd verplaatst, waar hij nog meer uit het zicht stond. ,,Maar nog wel steeds op een afgesloten terrein, waar niet zo maar iedereen bij kan." Een paar weken bleef het stil rond de caravan, tot de fatale brand eer der deze week. Drijgers heeft haar hoop gevestigd op camerabeelden. ,,Bij het terrein hangen borden met daarop 'cameratoezicht'. Ik hoop dat daar iets op te zien is. Ik heb daar nu contact over met de politie." Een nieuwe caravan komt er wat haar betreft niet meer. ,,Ik ben nu bezig met tuinboxen, die willen we neerzetten in plaats van een cara van." vrijdag 16 april 2021 Later vertelde mijn vader dat die Begin niet over die onhaalbare Reageer op pzc.nl Gisteren: Kritiek op testconcerten is onterecht 2827 stemmen HET IS MO© EVEN BEHELPEN TOT... ...t>E TERRASSEN WEER OPENSAAN AXEL Twee mannen hebben gisterochtend gepro beerd een overval te ple gen op een woning in Axel. Het duo is gevlucht en ondanks een inten sieve zoektocht door de politie niet gevonden. De overvalpoging werd rond kwart voor elf ge daan aan de Johannes Vermeerweg in Axel. De politie ging met onder meer honden en een heli kopter op zoek in de om geving. Omdat de ver dachten mogelijk gewa pend waren, droegen ze kogelwerende vesten. De politie zoekt getuigen. Mensen uit de buurt die camerabeelden van de omgeving hebben, wordt gevraagd zich te melden. VLISSINGEN Een binnenvaartschip is woensdagavond rond acht uur in de problemen geraakt op de Wester schelde. Bij het ongeluk liep het schip, Sownent, forse schade op, ook ontstond er een lek. Een deel van de lading (zo'n 3200 ton kleigrond) werd overgeslagen naar een ander schip. Gister ochtend kwam het schip los en sleepte bergings bedrijf Multraship het naar de sluizen bij Hans- weert. Het lek aan boord van de Sownent is inmid dels gedicht. Het schip was onderweg van Vil voorde naar Gent. Een jong zeehondje is woensdagmiddag dood gebeten door twee hon den bij Neeltje Jans. De dieren vlogen op de pup af en beten het meer dere keren. De zeehond stierf aan zijn verwondin gen. De pup lag woens dagmiddag samen met andere zeehonden te rusten op een zandbank, bij de ingang van de vluchthaven. Een hon deneigenaar liet in de buurt van de zandbank twee honden uit. De beesten ontsnapten aan de aandacht van het baasje en vlogen recht op de jonge zeehond af, meldt de site zeezoog dieren. Marleen Drijgers heeft al heel wat ellende meegemaakt in de twintig jaar dat ze zwerfkatten opvangt met haar Stichting Scheldekat, maar wat ze woens dagavond aantrof in Vlissingen- Oost treft haar recht in haar ziel. Een caravan waarin al twintig jaar zo'n twintig zwerfkatten worden opgevangen is totaal uitgebrand. Maurice Steketee Vlissingen - Marleen Drijgers, Scheldekat FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2