II Floortje (24) en Pepijn (20) zijn dolblij met hun eerste koophuis Wielrenster Julia Lindhout 0115 621300 Smerdiekse wil volgend seizoen grote stap vooruitzetten zeeland 14-15 Een huis vinden met een budget van twee ton. Dat is bijna onmoge lijk, weten Pepijn en Floortje in middels uit eigen ervaring. Ze zijn sinds december op huizenjacht in Vlissingen, Middelburg of Oost Souburg. ,,Het is bizar", vertellen ze. ,,Als we iets leuks zagen, dan kregen we steeds te horen dat er al te veel belangstellenden waren. We konden niet eens bezichtigen." En toen dat eindelijk wél een keer lukte, bleek hun bod - dat hoger lag dan de vraagprijs - te laag om kans te maken. ,,We kwamen erachter dat je minstens tien procent moest overbieden." Moedeloos Ze werden een beetje moedeloos van de situatie: het stel bivakkeert bij Pepijns ouders in Oost-Souburg, maar dat is niet ideaal. Soms gaan ze even naar een caravan van familie, op een camping in Kamperland om tijd voor zichzelf te hebben. ,,Ik heb superlieve schoonouders en ik ben ze dankbaar dat ik bij ze mag wo- Je moet een zakcentje hebben om te kunnen overbieden nen, maar we willen zó graag een eigen plekje", zegt Floortje. Huren is ook al geen optie. ,,Bij elke loting voor een huurwoning stonden we onderaan de lijst. Floortje en Pepijn boden begin maart twee ton op een rijtjeshuis van 182.500 euro aan de Meander hof in Middelburg. Dat was meteen hun maximum. ,,Je moet een zak centje hebben om te kunnen over- mooi dat iemand daarover nadenkt en niet alleen aan het geld denkt." Dolblij zijn ze. ,,Het heeft een tuin op het zuiden, openslaande deuren, een open keuken en je kunt er makkelijk parkeren. En als we willen, kunnen we er nog twintig jaar blijven wonen", zegt Pepijn. Stressvol Toch hadden Floortje en Pepijn graag wat langer willen nadenken over hun aankoop. ,,Het is stressvol. Je hebt maar een paar dagen be denktijd. Dat is heel lastig: wat ga je bieden? Wat is het huis waard? Al les is nieuw." Floortje: ,,Toen onze ouders een huis kochten, konden ze twee of drie keer bezichtigen. Wij konden niet rustig nadenken of het huis écht is wat we willen. Maar ik weet ook dat we veel geluk hebben dat we dit huis gevonden hebben." Jongeren die een eerste huis willen kopen, hebben het extra moeilijk, weet makelaar en taxateur Frédéri- que Klijberg van Kuub Makelaars in Middelburg. ,,Als er een woning van rond de twee ton in de verkoop gaat, krijgen we steeds 40 a 45 reac ties. We plannen niet meer dan twintig bezichtigingen in. Wie na een dag belt, is meestal al te laat. Dan staat de woning vaak nog niet eens op de website." De grote belangstelling zorgt er voor dat ook bij starterswoningen flink overboden wordt. ,,Vaak twin tigduizend euro", weet Klijberg. ,,Dat is echt lastig voor jongeren, omdat ze geen overwaarde meene men uit een andere woning. Ze hebben spaargeld nodig, of een lieve vader en moeder." bieden", weet Floortje. ,,We hebben al gespaard, en ik heb het geluk dat ik een erfenis van mijn oma heb." De gunfactor zorgde er uiteinde lijk voor dat de twee binnenkort de sleutel van hun eerste eigen huis krijgen. De makelaar raadde het stel aan om ook een motivatiebrief te schrijven. ,,Dat zou het verschil kunnen maken. We hebben opge schreven dat we heel erg geïnteres seerd waren in de woning, dat we graag een stap willen maken en dat we er een gezin willen stichten." Dat werkte. ,,De verkoper heeft ons later verteld dat ons bod niet het hoogst was. Het hoogste bod kwam van een investeerder die het wilde verhuren. De verkoper wilde het liever verkopen aan jong stel dat er een leven op wilde bouwen. Het is It I vrijdag 16 april 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl A Floortje van Water schoot en Pepijn Schoones bemachtig den na lang zoeken hun eerste koophuis. FOTO LEX DE MEESTER make Paars - taxateurs - adviseurs inr™"" Qsa. www.vanhoevemakelaars n| I j_WTr!, - 'Zonder gunfactor was het niet gelukt' Als een lot uit de loterij, zo voelt het eerste koophuis van Floortje van Waterschoot (24) en Pepijn Schoones (20). Het stel bemach tigde een rijtjeswoning in de Mid delburgse wijk Dauwendaele, na een maandenlange zoektocht. ,,We hadden de gunfactor nodig." Cornelleke Blok en Rolf Bosboom Middelburg - Floortje van Waterschoot (24) De huizenprijzen blijven stijgen en het woningaanbod droogt op. ,,De markt hapert aan alle kan ten omdat er geen aanbod is", zegt Hendrik van Hoeve (foto links) voorzitter van makelaars vereniging NVM in Zeeland. ,,We zien nu in Zeeland wat ze in Am sterdam al jaren hebben. Dat hadden we niet verwacht. De pa niek van veel mensen is terecht: zullen ze ooit nog een huis kun nen kopen?" Uit cijfers die de NVM gisteren bekendmaakte blijkt dat de huizenprijzen in Zeeland in het eerste kwartaal van dit jaar opnieuw flink toena men. Boven de Westerschelde werd gemiddeld 304.000 euro betaald, ruim 15 procent meer dan een jaar geleden. In Zeeuws-Vlaanderen was dat 252.000 euro, bijna 8 procent meer dan begin 2020. Het aan tal verkochte woningen daalde in Zeeuws-Vlaanderen met ruim een kwart. Elders in de provincie was dat 2 procent minder. Van Hoeve ziet mensen afhaken, omdat de concurrentie op de koopmarkt te groot is. ,,Ze moe ten flink overbieden. Dat geld steken ze liever in het verbete ren van hun eigen woning. De laatste maanden zien we steeds meer taxaties voor verbouwin gen komen. Dat is een signaal dat de markt een piek heeft be reikt. De mensen vinden het te duur worden, ondanks de lage rente." Een oplossing is nog niet in zicht, zegt Van Hoeve. ,,Er is te laat ingezet met nieuwbouw en nu lopen we vast. Dat krijg je de eerste vijf jaar niet opgelost." Hij stelt dat er vooral levensloop- bestendige woningen voor 'vitale senioren' bij moeten komen. ,,De politiek denkt dat ze moet bou wen voor starters. Dat is fout. Als je bouwt voor senioren, krijg je doorstroming in de markt en komt er automatisch aanbod voor starters."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29