Kans op Nederlands succes in Gold Race is zonder VDP klein m 23 VAN DIJKE VERKERK MEYER SANNE VAN DIJKE (25) ,,Hier groeien we al maanden, nee, jaren naartoe en het zet me extra op scherp. Maar, ik heb er bij mezelf op gehamerd en erop ge oefend om ervan te genieten, zeker in deze fase, nu de ontknoping nadert. Dat Guus en ik het moeten uitvechten is heel vervelend, maar ik wil me niet focussen op die strijd. Ik kan me daarop blindstaren, MARHINDE VERKERK (35) ROY MEYER (29) Drie keer raden wie er vorige week vakantie vierde met zijn fa milie in een huisje op de top van de Cauberg. Ja echt, Mathieu van der Poel. Uitblazen van zijn voor jaar deed de Nederlands kampi oen met zijn dierbaren in de Lim burgse heuvels. De familie Van der Poel komt er al jaren. Mathieu, inmiddels weer flink aan het trai nen, heeft zijn fiets toen naar het schijnt niet aangeraakt. Een week te vroeg op de Cau- berg, als het aan de Nederlandse wielerfan ligt. Want als de renners zondag de 55ste 'Amstel' rijden is VDP er niet bij. Koersdirecteur Leo van Vliet had nog even de hoop dat hij van gedachten zou veranderen toen Parijs-Roubaix werd geschrapt. Zoals ook Jumbo kopman Wout van Aert de Amstel Gold Race op het laatste moment aan zijn programma toevoegde. Van der Poel was niet te verleiden. ,,Ja, jammer. Maar ik kan hem moeilijk aan zijn haren naar de start slepen'', zegt Van Vliet. Je kunt er als organisatie ook weinig aan doen. Maar toch: Van der Poel zorgde er twee jaar terug met die zinderende zege hoogst persoonlijk voor dat het aanzien van de koers een boost kreeg. Een meer dan welkome winnaar na wat edities met minder aanspre kende winnaars zoals Michael Valgren (in 2018) en Enrico Gaspa- rotto (2016 en 2012). Tuurlijk, we reldtoppers Michal Kwiatkowksi en Philippe Gilbert wonnen re cent ook nog. Wie de startlijst van aanko mende zondag bekijkt, ziet geen Nederlandse favorieten. Ide Schelling reed met een vierde plaats sterk in de Brabantse Pijl, maar veel meer dan een enorme outsider is hij vooraf niet. BORA- ploeggenoot Wilco Kelderman is in principe ook van de partij, maar hij viel hard in de Ronde van het Baskenland. Robert Gesink zal moeten rijden voor zijn buiten landse Jumbo-kopmannen Pri- moz Roglic, Van Aert en Jonas Vingegaard. Wout Poels is op zijn beurt net terug van hoogtestage. Bauke Mollema dan? Al was zijn vorm in Baskenland verre van denderend. Mollema loopt op voorhand sowieso niet echt warm voor deze editie die noodgedwon gen uit dertien lokale omlopen van zo'n 17 kilometer bestaat. ,,Dit rondje is niet heel goed voor de moraal. Het is niet dat ik daar heel gemotiveerd van raak.'' Mollema verwacht dat dit parkoers een ge sloten koers in de hand werkt. Het imago dat de Limburgse klassie ker sowieso al heeft. Oscar Riesebeek moet dat alle maal nog maar zien. De 28-jarige Nederlander rijdt bij dezelfde ploeg als Van der Poel, het Belgi- t Mathieu was een week terug op de Cauberg. Voor fans een week te vroeg sche team Alpecin-Fenix. Zo zon der hun uitgesproken kopman verandert zijn eigen perspectief ook. Riesebeek kleurde in 2018 al eens de finale toen hij lang over bleef uit een kopgroep. Nu is hij in vorm, gezien zijn negende plek in de Brabantse Pijl afgelopen woensdag. „Natuurlijk gaan we Mathieu missen. Met hem in de ploeg weet je dat je één van de topfavorieten in huis hebt'', zegt Riesebeek. ,,Maar in de breedte hebben we een goede ploeg. Ik rijd heel graag voor Mathieu. De kans op winst voor de ploeg is dan het grootst. Het voordeel nu is dat ik voor een eigen kans kan gaan. Dat parkoers met al die rondjes, een soort WK dus, kan echt wel selectief wor den. Er zijn meer ploegen zoals wij die niet zullen afwachten op het laatste moment. In de Bra bantse Pijl anticipeerde ik ook. En dan zit je toch ineens voorin bij Van Aert en Tom Pidcock.'' Voor welk scenario hij tekent? „Julian Alaphilippe in zijn regen boogtrui op het podium zou niet verkeerd zijn, hè.'' vrijdag 16 april 2021 GO VANAF VANDAAG TOT EN MET ZONDAG naar Tokio: wie? Olympische deelna mes: 0 ,,Ik heb me de laatste jaren enorm ontwik keld en dat deed ik door op mezelf te fo cussen. Niet naar ach ter, naar voren of opzij naar Kim gekeken, maar bezig met mijn eigen proces, mijn mis sie, en daarin geloofd. Ik heb nooit de be hoefte gehad me met anderen te bemoeien. ,,Kim heeft een naam, voordat ik er was heeft ze heel veel goeie din gen gedaan, dat hoe ven we niet te ontken nen. Zo'n strijd geeft misschien wat extra scherpte, ook in een training als je even geen zin hebt. Maar uiteindelijk is het vooral heel cru dat Kim en ik allebei in de top 5 van de wereld staan, terwijl er straks maar één gaat. ,,Maar nu zie ik ook het grotere plaatje, door alles wat er is gebeurd. (Van Dijke verloor een jaar terug haar broer door zelfmoord, red.) Dat helpt in die zin wel, om rustig te blijven als het spannender wordt: ik weet dat er veel din gen belangrijker zijn in het leven dan judo.'' Olympische deelna mes: vijfde in Londen 2012, in Rio 2016 uitge schakeld in eerste ronde maar in judo weet je toch nooit wie je gaat treffen, dus kun je te genstanders beter los laten en bezig zijn met je eigen proces. ,,Ik ga al zo lang mee dat ik vaker de vraag krijg: waarom blijft het leuk en ga je door? Tuurlijk, het einddoel, dat is belangrijk. Maar ik train niet alleen maar om hard te wer ken, dat doe ik ook omdat ik er plezier in heb. Omdat ik wil ver beteren. Dan wordt deze fase niet alleen spannend, maar ook iets heel moois.'' Olympische deelna mes: Rio 2016, in de herkansing gestrand ,,De selectieperiode heeft lang geduurd, drie jaar. En als het dan bijna zover is, wordt het stukken spannender, maar heb je daarentegen ook meer rust. Je weet: ik kan bijna niet meer beïnvloeden wat ande ren beslissen. ,,Ik vind het moeilijk om te zeggen hoe het staat, er zijn zoveel toernooien aangewe zen als meetmoment, maar waar hechten zij de meeste waarde aan? Ik heb het er met andere landen over gehad, hoe zij dat doen, en dan hoor je veelal dat een WK- medaille heilig is. ,,Je kunt tien Grand Slam-medailles win nen, maar slechts één WK-medaille. Henk heeft veel mooie me dailles gewonnen op veel mooie toernooien en daar kan ik alleen maar respect voor hebben. Maar toch, daar blijf ik aan vast houden: aan de hand van die WK-medaille geloof ik dat ik de beste kandidaat ben voor deze Spelen.'' Mathieu van der Poel is ter aarde gestort, nadat hij de Amstel Gold Race in 2019 heeft gewonnen. foto cor vos De enige Nederlandse wieler klassieker moet het zondag doen zonder de vaderlandse wielerster. Mathieu van der Poel kiest nu voor de moun tainbike en verdedigt zijn titel in de Amstel Gold Race niet. De kans op weer een Neder landse zege is daardoor in één klap heel klein. Daniël Dwarswaard Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23