Historisch laag aanbod stuwt huizenprijzen op SPECIAAL VOORJOU forever young I Nouveau webinar van Wies Verbeek en Jaap Jongbloed Bestel nu op pzc.nl/young ECONOMIE 17 CV nisatie op Prinsjesdag opgericht. Om zzp'ers een stem te geven. Vanmiddag heb ik bijvoorbeeld een gesprek met Mariëtte Hamer van de Sociaal-Economische Raad om een plekje aan de poldertafel te bemachtigen. Tijdens persconfe renties van Rutte en De Jonge gaat het regelmatig over de goede con tacten met werkgevers en vakbon den; hoog tijd dat wij daar ook tus sen komen.'' Koen Dijkstra uit Eindhoven werd vorig jaar uitgeroepen tot be ste huisschilder van Noord-Bra bant en loopt juist over van het werk. Voor Dijkstra was het een bewuste keuze om zzp'er te wor den, maar hij maakt zich wel druk over het ontbreken van een vang net voor zelfstandige ondernemers bij arbeidsongeschiktheid. ,,Zeker jonge ondernemers denken daar niet aan. We zijn goed in ons eigen werk, maar daarnaast moet je ei genlijk een buffer kunnen opbou wen voor als het misgaat. Dat heeft deze crisis ons ook wel geleerd, want velen zijn in de knel geko- men en dat mag eigenlijk op deze schaal nooit meer gebeuren. Het zou mooi zijn als we straks meer gebruik kunnen maken van collec tieve voorzieningen.'' Rechtspositie Dat laatste is volgens VZN-voorzit- ter Van de Ven een van de doelstel lingen van haar jonge organisatie. ,,Nu zetten we vooral in op het ver beteren van de coronasteunpakket- ten voor zzp'ers, maar na de coro nacrisis streven we naar een aparte rechtspositie voor zelfstandigen, naar collectieve voorzieningen en vereenvoudiging van de belastin gen, zodat er een eerlijke arbeids markt ontstaat voor iedereen. On geacht de contractvorm." Willem-Alexander knikt in stemmend vanuit zijn werkkamer in Paleis Huis ten Bosch. Maar vol gens hem staan de schijnwerpers vaak op de groep die niet vrijwillig zzp'er is geworden, maar moet niet worden vergeten dat het voor an deren juist een vrije keuze is. Zoals voor Elise Damino-Lubbers uit Drimmelen. Zij maakte de overstap naar het zelfstandig ondernemer schap in de zorg. ,,Ik werk als ver pleegkundige en ben blij dat ik de regie over m'n agenda heb, daar door heb ik ook ruimte voor man telzorg. Ook gebruik ik de kennis Collectieve voorzieningen moeten er ook zijn voor zzp'ers die ik opdoe als ondernemer om mijn droom na te jagen; het openen van een eigen hospice'', aldus de Brabantse, die financieel gezien een goed jaar achter de rug heeft. Koning Willem-Alexander be looft de zzp'ers dat hij hun verha len en wensen zal meenemen in zijn gesprekken met 'Den Haag'. Want ook hij beseft dat niet elke zelfstandige ondernemer zo veer krachtig is als de zes die hij heeft gesproken. De fikse stijging is het gevolg van het historisch lage aanbod. Er stonden halverwege het eerste kwartaal slechts 17.500 woningen te koop. Dat is 42 procent minder dan een jaar geleden. Volgens de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars is dit het laagste niveau sinds 1995, toen er werd begonnen met de meting. Vorig kwartaal wisselden slechts 30.739 bestaande wonin gen van eigenaar, 6,8 procent min der dan in het eerste kwartaal vo rig jaar. Het laagste aantal sinds 2015, aldus de NVM-makelaars. Zij verkochten op jaarbasis zo'n 152.000 woningen. De krapte-in- dicator voor bestaande woningen komt daarmee uit op een diepte punt van 1,7. Dat wil zeggen dat een koper uit minder dan twee huizen kan kiezen. Van alle woningtypen is de prijs van vrijstaande woningen het hardst gestegen: bijna 20 procent in een jaar tijd. De prijs van appar tementen en tussenwoningen steeg met 14 procent. Ook hebben veel kopers overboden. Meer dan 60 procent van de woningen werd boven de vraagprijs verkocht, ge middeld ging alles voor 3,5 pro cent boven de vraagprijs weg. De regionale verschillen zijn groot. Zo zijn met name in Noord Nederland de huizenprijzen flink gestegen. In de gemeente Opster- land in Friesland en de regio Zuid west Drenthe gaat het zelfs ge middeld om plussen van meer dan 20 procent. De prijsstijging in Amsterdam bleef met 7 procent achter. De hoofdstad kent de laag ste prijsstijging van Nederland. Uit de nieuwste kwartaalcijfers blijkt verder dat de prij s van de ge- middelde nieuwbouwwoning met bijna 8 procent is gestegen naar 433.000 euro in het eerste kwartaal. Een jaar eerder was dat nog 400.000 euro. Het aantal ver kochte nieuwbouwwoningen is vorig kwartaal met bijna 14 pro cent toegenomen naar 9700. Ook in de nieuwbouw is de schaarste groot: het te koop staande aanbod van nieuwbouwwoningen is met 11.100 woningen 22 procent lager dan een jaar eerder. NVM-voorzitter Onno Hoes uit nog eens zijn zorgen over de ont- wikkelingen op de woningmarkt: ,,Het is ongekend wat er gebeurt op de huizenmarkt. De lage rente, het enorme woningtekort en de stabiele sociaaleconomische voor uitzichten zorgen voor krapte en jagen de prijzen verder omhoog." Hij roept het volgende kabinet op om de woningnood als priori teit integraal aan te pakken. Een nieuwe minister met de specifieke verantwoordelijkheid voor ruim telijke ordening en wonen is vol gens hem essentieel om het tij te keren. ,,Het is de hoogste tijd om de stormbal te hijsen. Gevarieerd, betaalbaar en financieel verant woord woongenot is het funda ment van een duurzame en ge zonde samenleving", benadrukt hij. ,,Nooit eerder was de waarde van woongenot voor het welzijn van onze samenleving zo nadruk kelijk zichtbaar als nu." Risicobereidheid Volgens de NVM-makelaars ne men kopers nu meer risico's om een huis te kunnen kopen. ,,Dat is een zorgelijke ontwikkeling. In deze absurde marktsituatie komt het beste en slechtste boven en daar moeten wij scherp op zijn", zegt Lana Gerssen, NVM-voorzit- ter van de vakgroep Wonen. Eerder constateerde de AFM, de financiële waakhond, dat de risi cobereidheid groeit. Zo zouden mensen vaker een bod doen zon der voorbehoud van financiering. Dat betekent dat mensen niet van de koop af kunnen als ze geen hy potheek kunnen krijgen. ,,De vo rige crisis was aanleiding om de hypothecaire leennormen aan te scherpen met als doel een betere bescherming van consumenten. In de afgelopen jaren is die voor zichtigheid steeds meer losgela ten.'' Voel je 5 jaar jonger in 1,5 uur tijd! Gezondheidsjournalisten Wies Verbeek en Jaap Jongbloed geven je dé eyeopeners voor een gezond en gelukkig Lang Leven. Een webinar vol verrassende nieuwe inzichten, originele tips tricks, eenvoudig toe te passen tools voor een fitter leven én een live-chat met Jaap, Wies en een top-leefstijlexpert. Datum webinar: 22 april I 20:00 - 21:30 VAN DE PZC vrijdag 16 april 2021 PC M Zoomen met koning Willem- Alexander. foto onl - Koen Dijkstra, huisschilder De gemiddelde verkoopprijs van bestaande woningen is in het eerste kwartaal gestegen naar 385.000 euro, een stij ging op jaarbasis van bijna 15 procent. Dat is sinds 2001 niet meer voorgekomen, conclude ren de makelaars op basis van de laatste kwartaalcijfers. Natasja de Groot Nieuwegein Halverwege het eerste kwar taal stonden er slechts 17.500 woningen te koop, het laagste aantal sinds 1995. De krapte op de woningmarkt neemt toe. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17