In gesprek met de koning over positie zzp'ers 16 ECONOMIE 1^ Ombudsman begint onderzoek Kort Bezorgers naar de rechter Zelfstandige pakketbezorgers slepen PostNL voor de rechter, omdat ze vinden dat ze worden onderbetaald door het post- en pak- ketbedrijf. De Belangenvereniging voor Pakketdistributie (BVPD) is hiervoor een procedure begonnen via het bedrijf Pakket Post en Mailgroep Haarlemmermeer, het bedrijf van BVPD-voorzitter Ruud Wasse naar. Wassenaar rijdt sinds 2005 voor PostNL. Hij zag het aantal te bezorgen pak ketten enorm toenemen. De omzet van PostNL zou flink gestegen zijn, terwijl zijn omzet nauwelijks omhoogging. Dat zou ko men omdat PostNL de tarieven soms ver hoogde, maar steeds ook weer verlaagde. De eisers willen een onderzoek naar de 'bena deling'. Ook moeten de ondernemers bij wie hetzelfde speelt, schadeloos gesteld worden. Het gaat dan naar schatting om zo'n vijfhonderd ondernemers, die zelf ook weer meerdere chauffeurs in dienst hebben. 'Thuiswerkplek ongeschikt' Slechts een kwart van de thuiswerkplekken is ergonomisch geschikt, concluderen on derzoekers van Telecompaper. Het ont breekt vaak aan de juiste apparatuur en kan toorbenodigdheden. In januari dit jaar werkte 45 procent van de Nederlandse be roepsbevolking vanuit huis. Nu het werken vanuit huis steeds meer gemeengoed wordt, verwacht een groeiend aantal Nederlanders dat thuiswerken een blijvertje is. m Nieuw distributiecentrum Onlinesupermarkt Picnic neemt voor de tweede keer dit jaar versneld een nieuw dis tributiecentrum in gebruik. Momenteel staan er 200.000 mensen op de wachtlijst om te kunnen bestellen bij Picnic. De nieuwe distributiecentra moeten helpen om de wachtlijsten te verkorten. Het distribu tiecentrum in Zaandam zou deze nazomer geopend worden, maar dit is vervroegd naar juni. Dit voorjaar opende ook het distribu tiecentrum in Berkel en Rodenrijs eerder dan gepland de deuren. Heineken Fagron Shell Galapagos Zes zzp'ers, variërend van dirigent tot huisschilder, pleitten gisteren in een online videogesprek met koning Willem-Alexander voor een betere positie van de zelfstandig ondernemers. ,,We moeten na deze crisis op z'n minst de kans krijgen een buffer op te bouwen, dit mag nooit meer gebeuren.'' ,,Majesteit, u ziet via uw scherm dat het licht bij mij thuis nog steeds brandt.'' Arjan Dunning zegt het met een lach, maar de on dertoon is serieus. Dunning werkt als zelfstandig orkestleider, diri gent en muziekdocent in de regio Zwolle en zag zijn inkomsten in een jaar tijd bijna helemaal ver dampen. Spaargeld houdt de Hat- temer financieel overeind, maar de coronacrisis stelt hem op de proef. ,,Een heftige tijd. Het leukste om te doen, samen muziek maken, is bijna onmogelijk.'' De koning vraagt Dunning of hij digitaal mu siceert met zijn orkestleden en leerlingen. ,,Technisch is dat lastig. Het loopt niet synchroon via Zoom. Daarnaast zien velen het niet zitten om ook voor hun hobby weer naar een scherm te moeten kijken, dat doen ze vaak al de hele week voor hun werk.'' Dunning maakt zich zorgen over de toekomst van zijn vak. ,,Uit recent onderzoek blijkt dat de helft van professionals die lesgeeft in de kunst- en cultuursector wil stoppen. Dat zijn veelal zzp'ers die het door te weinig inkomsten niet meer zien zitten. Dit zal bijvoor beeld grote gevolgen hebben voor de kwaliteit van muziekonderwijs op scholen. Ik hoop dat de situatie richting de zomer snel beter wordt, want de afgelopen maan den bevond ik me in een donkere ruimte en vroeg ik me af waar het lichtknopje was.'' Op de vraag van Willem- Alexander of er überhaupt iemand is die het knopje weet te vinden, verzucht Dunning dat het te mak kelijk is om alleen naar de over heid te wijzen. ,,Toch zou het goed zijn als de 1,1 miljoen zelfstandi gen in dit land meer zouden wor den gehoord in Den Haag. Zelf standigen hebben, bijvoorbeeld door de partnertoets, vaak geen KNELPUNTEN recht op staatssteun, waardoor het verschil tussen zzp'ers en mensen in loondienst steeds groter wordt.'' Poldertafel Cristel van de Ven, voorzitter Ver eniging Zelfstandigen Nederland (VZN) en initiatiefnemer van het gesprek met de koning, merkt op dat er genoeg werk aan de winkel is om haar beroepsgroep beter on der de aandacht te brengen in poli tiek Den Haag. ,,De groep zelfstan dig ondernemers is zeer divers, van bouwvakker tot beautyspecia list en van acteur tot verpleegkun dige. Wij hebben onze koepelorga- vrijdag 16 april 2021 ONDERBETALING POSTNL f #gFm -;j ,1 NIET DE JUISTE APPARATUUR PICNIC WIL WACHTLIJSTEN VERKORTEN O PC Heineken wil vanaf 2030 op CO2-neutrale manier brou wen. Herstel na nieuws over tegenvallende kwartaalcijfers. Shell heeft aan deelhouders ge vraagd zich uit te spreken over de klimaatstrategie van het bedrijf. UK Terugval na groene cijfers door positief rap port analisten. a> E o Zelfstandigen: 'Waar is het lichtknopje?' Sanne Schelfaut Den Haag De nationale om budsman Reinier van Zutphen begint een onderzoek naar de knelpunten die ondernemers erva ren met de coronas teunmaatregelen. Hij doet dat naar aanlei ding van ruim vijf honderd klachten die daarover bij hem binnenkwamen, onder meer op een speciaal meldpunt. Ondernemers kla gen over onjuiste of onduidelijke infor matieverstrekking, gebrek aan maat werk, verkeerde ti ming en een gebrek aan coulance bij het terugvorderen van eerder uitgekeerde voorschotten. Som mige ondernemers komen niet in aan- merking voor steun door bijvoorbeeld een onjuiste regis tratiecode bij de Kamer van Koop handel, anderen moeten onverwacht extra belasting beta len vanwege het ontvangen van de TOZO-uitkering. Zij komen daardoor in de problemen, ziet de ombudsman. X Margol Bóm. Start Video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16