NIEUWS 13 Ook zijn er in het Aziatische land besmettelijkere virusmutaties aan getroffen. Juist nu loopt de vaccina tieproductie spaak. In het mondiale gevecht tegen het coronavirus speelt India een cruciale rol. „Allereerst vanwege de omvang van het land'', zo stelt epi demioloog Ramanan Laxmina- rayan. Een zesde van de wereldbe volking woont in India. ,,Als het in India niet voorbij is, is het nergens voorbij.'' Daarbij is India de farma ceut van de wereld. 60 procent van alle vaccins wordt in India geprodu ceerd. Zo heeft India 64,5 miljoen coronavaccin-doses geëxporteerd naar 85 landen. Het Indiase Serum instituut maakt op dit moment zo'n zestig miljoen doses van het AstraZeneca-vaccin per maand en gaat binnenkort ook het Ameri kaanse vaccin Novavax produceren. Het Indiase Bharat Biotech heeft het Covaxin ontwikkeld en produ ceert 10 miljoen doses per maand. Zes andere coronavaccins zijn in ontwikkeling, waaronder een anti- coronaneusspray. De exportstop brengt producen ten in problemen. Zo verklaarde Se ruminstituut-eigenaar Adar Poon- awalla afgelopen week dat hij wordt aangeklaagd voor contractbreuk, omdat hij leveringen niet kan nako men. Ook heeft hij verplichtingen in het kader van de Covax-regeling. Een deel van zijn productie is be stemd voor ontwikkelingslanden. Die export staat nu ook stil. Van de 100 miljoen beloofde doses zijn er pas 18 miljoen geleverd. Poonawalla gaf aan dat hij niet kan opschalen, tenzij hij extra financiering ont vangt. Hoe kon het zo uit de hand lo pen? Afgelopen februari leek het er in India op dat de coronacrisis voor bij was. In delen van bijvoorbeeld Delhi testte ruim de helft van de in woners positief op corona-antistof fen. Veel mensen dachten dat Als het in India niet voorbij is, is het nergens voorbij groepsimmuniteit was bereikt en lieten voorzorgsmaatregelen varen. „Vaccineren is belangrijk'', zegt Gi- ridhara Babu, epidemioloog van de Public Health Foundation of India. ,,Maar het gedrag van mensen heeft nu prioriteit. We kunnen deze golf het snelst terugdringen door het mondkapje op te doen en afstand te houden. Geen lockdown'', bena drukt hij. Ook Laxminarayan ziet daar geen heil in. De nationale lock- down van vorig jaar had zware eco nomische gevolgen en leidde zelfs tot honger en ondervoeding. ,,Het allerbelangrijkste is meten'', zegt hij. ,,Als je de juiste cijfers openbaar maakt, dan doen mensen vanzelf weer hun mondkapje op. En zodra je weet dat een virusmutatie resis tent is voor een circulerend vaccin, moet je het vaccinbeleid zo snel mogelijk bijsturen.'' Volgens de officiële cijfers zijn er in India inmiddels dertien miljoen besmettingen, al stelt Laxmina- rayan dat het ware infectiecijfer dertig maal hoger ligt. Er zijn 169.000 Indiërs aan Covid overle den. Ook dit werkelijke aantal zal hoger liggen. ,,Mensen denken het virus hier minder dodelijk is'', zegt Laxminarayan. ,,Maar het sterftecij fer van Indiërs tussen de 30 en 60 jaar is net zo hoog als in westerse landen.'' Nu ziekenhuizen weer overvol raken, kunnen de vaccinatiecentra de aanmeldingen niet aan. Bij de start van de vaccinatie-uitrol ver klaarde India, dat per 1 juli 300 mil joen mensen gevaccineerd zouden zijn. Dat wordt niet gehaald. India heeft zo'n 100 miljoen vaccininjec- ties uitgedeeld. Dertien miljoen in woners hebben hun tweede injec tie ontvangen. In vergelijking met landen met een beter ontwikkelde gezondheidssector een indrukwek kende prestatie. ,,Maar in het hui dige tempo duurt het 2,5 jaar om 70 procent van de Indiase bevolking te vaccineren. Dat is te langzaam'', zegt Laxminarayan. Hij pleit voor India breekt records 250.000 200.000 150.000 100.000 50.000 loslaten van een maximale prijs, zo dat de productie omhoog kan. ,,Laat welvarende inwoners voor hun do sis betalen en geef alleen de armen gratis injecties.'' Inmiddels zijn delen van India weer in lockdown. Hoewel rege ringsambtenaren bij de vele verkie zingsmassabijeenkomsten afgelo pen weken voorzorgsmaatregelen aan hun laars lapten, riep premier Modi op om niet te verslappen. Mondmasker opdoen, afstand hou den en in quarantaine gaan als je positief bent. Of de huidige vaccin- productie opgeschaald gaat wor den, blijft onduidelijk. Wel wordt na juni het Indiase vaccin-arsenaal uitgebreid met het Janssen- en het Russische Spoetnikvaccin. vrijdag 16 april 2021 GO Deelnemers aan een religieus festival in Haridwar. De pelgrims nemen - middenin de coronacrisis - massaal een duik in de Ganges. foto reuters Derde golf overspoelt India In India gaat het met het aantal coronabesmettingen rap de ver keerde kant op. Zondag brak het land een zorgwekkend record. India telde 170.000 nieuwe co ronabesmettingen, meer dan de Verenigde Staten en Brazilië Saskia Konniger Delhi - Ramanan Laxminarayan, epidemioloog Nieuwe gevallen per dag Absolute getallen (7-daags voortschrijdend gemiddelde) 300.000 Een zaal vol coronapatiënten in New Delhi. foto epa Een mobiele testlocatie in Bhopal. FOTO EPA jan feb maa apr BRON: OUR WORLD IN DATA JOHNS HOPKINS U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13