Burenruzie ontaardt in steekpartij, straat wil gezin niet terug EUWS 11 Informatie uit geheim dossier gelekt Ruim een jaar na de eerste zitting in het MH17-proces verhardt de sfeer tussen het Openbaar Ministerie en de verdediging. Gisteren wezen ze naar elkaar na het lekken van informatie. ,,Dit is onbestaanbaar.'' Hoe kan deze man deze dingen weten? Dat dachten de officieren van justitie toen ze het verhoor van een medewerker van Almaz- Antey hoorden. De expert van het Russische militaire bedrijf dat BUK-raketten maakt bleek over informatie te beschikken die al leen in het omvangrijke straf dossier in het MH17-proces staat. ,,De expert heeft niet kunnen verklaren hoe hij die informatie heeft gekregen. Wij hebben hem die in elk geval niet gegeven'', stelde officier van justitie Manon Ridderbeks gisteren tijdens een tussentijdse zitting in het MH17- proces. De suggestie was duide lijk: is die informatie misschien via de verdediging gelekt uit het geheime dossier? Op haar beurt keek de verdedi ging van de Russische verdachte Oleg Poelatov afgelopen zondag vol afgrijzen naar de uitzending van Nieuwsuur. Daarin was een serie telefoontaps te horen van een andere verdachte, Sergej Doebinski, de baas van Poelatov. Taps die tot op heden nog niet in het strafdossier zitten. ,,Het is onbestaanbaar dat een journalist hierover beschikt en de verdedi ging en de rechtbank niet! Deze gesprekken kunnen van groot belang zijn voor onze cliënt'', zei advocaat Boudewijn van Eijck. Dus wil hij weten: wist het OM van het bestaan van die taps? En zijn er nog meer taps waarvan de verdediging niet weet? Ruim een jaar is er verstreken na de eerste zitting in het mon sterproces. En al bijna zeven jaar zijn er voorbij sinds vlucht MH17 boven het oorlogsgebied in Oost- Oekraïne uit de lucht werd ge schoten en alle 298 inzittenden De expert heeft niet kunnen verklaren hoe hij die informatie heeft gekregen omkwamen. Nu het proces zijn zwaartepunt nadert en het OM wil gaan bewijzen dat het toestel met een Russische BUK-raket is neergehaald, worden de onder linge verhoudingen steeds steke- liger. Justitie, dat al zeven jaar on derzoek doet, wil vaart maken in het proces. De inhoudelijke be handeling zou vooralsnog in juni moeten beginnen. Ook al is dan nog niet al het onderzoek gedaan. De twee advocaten van Oleg Poelatov, de enige van de vier verdachten die überhaupt een advocaat heeft, proberen juist steeds ruimte en tijd te nemen. Zij zijn pas sinds januari vorig jaar met de zaak bezig. Vrijwel elke zitting vragen ze, tot ergernis van het OM, om meer onderzoek of nieuwe verhoren. Ingewikkeld Door dat juridische steekspel is elke zitting weer duidelijk wat een ingewikkelde en (geopoli tieke rechtszaak het MH17-proces is: op de achtergrond loert altijd de bemoeienis en het belang van Rusland. Dat land ontkent nog al tijd iets te maken te hebben met het neerschieten van MH17. De nabestaanden van de 298 slachtoffers snakken inmiddels ook naar de echte behandeling van de zaak. Gisteren dienden 290 nabestaanden al wel een schadeclaim in voor geleden im materiële schade: de schok en het verdriet van het verlies van hun geliefden. Het gaat daarbij om be dragen tussen de 40.000 en 50.000 euro per slachtoffer, te be talen door de verdachten zelf. ,,Want zij hebben tot nu toe nog geen enkele verantwoordelijk heid genomen'', stelde Arlette Schijns van het Rechtsbijstands- team. ,,Terwijl de emotionele bankrekening van de nabestaan den nog steeds diep in het rood staat.'' De totale claim zal daar mee zeker boven de 11 miljoen euro uitkomen. Het MH17-proces gaat vandaag nog verder, daarna staat in mei weer een zitting gepland. De 44-jarige buurman woonde er het eerst, vertellen zijn vrienden. ,,Dit is een volksbuurtje. We zitten hier buiten met alle buren bij el kaar, al 22 jaar. De sfeer was altijd gemoedelijk. De nieuwe buurman deed eerst mee, maar opeens werd hij arrogant en agressief.'' Volgens de 50-jarige, die kort ge leden een appartement kocht, werd zijn gezin echter vanaf het begin getreiterd door zijn buren vanwege hun afkomst. Het droomhuis wat hij voor ogen had, bleek een nacht merrie. ,,We werden door de men sen die er al woonden direct gedis crimineerd. Ze stonden voortdu rend met dezelfde groep buiten, steeds te blowen en met harde mu ziek aan. Als ik zei: 'Jongens wat zachter, ik moet morgen werken', werd teruggeroepen: 'Interesseert ons niet. Dit is Nederland. Ga bij andere allochtonen wonen'." De burenruzzie escaleerde met de steekpartij eind februari in de flat woning van de 44-jarige. Vier man nen werden aangehouden (22, 21, 25 en 50 jaar). De 22-jarige zoon van de 50-jarige zit nog vast vanwege het steekincident. De 44-jarige is weer op de been. ,,Maar we voelen ons thuis niet meer veilig." woners eieren gegooid en er werd geschreeuwd en gedreigd. ,,Heel de straat wil dat ze wegblijven.'' De 50-jarige wil ondertussen niets liever dan naar zijn apparte ment terug. Volgens hem doen de instanties niets om de ruzie te sus sen, maar volgens de gemeente wordt met het Zorg- en Veilig heidshuis een aanpak besproken. ,,Dat is gericht op het terugkeren van de rust in de straat, de veilig heid waarborgen van de beide fa milies en het toewerken naar een structurele oplossing'', aldus de ge meente. vrijdag 16 april 2021 GO Het proces nadert de inhoudelijke behandeling. Boven een deel van de gedenksteen voor de slachtoffers. fotospimras,ap De verhoudingen staan op scherp in het MH17-proces Cyril Rosman Schiphol - Manon Ridderbeks, ovj Twee buurmannen (44 en 50 jaar) uit de Haagse Van Ruys- broekstraat kunnen elkaars bloed sinds enige tijd wel drin ken. De burenruzie escaleerde afgelopen weken volledig. Het leidde eind februari tot een steekpartij waarbij de 44-jarige in zijn eigen huis werd neerge stoken. Ingrid de Groot Den Haag Vrijdag moest de politie opnieuw opgetrommeld worden vanwege knetterende ruzie tussen de twee families. De nieuwe buren, die voorlopig elders slapen, kwamen wat spullen uit hun appartement ophalen. Er werden door andere be Er werd met eieren gegooid, gedreigd en geschreeuwd The First Embrace, ofwel de eerste omhelzing, heet de foto die is gekozen tot World Press Photo van het Jaar. De Deense fotojournalist Mads Nissen maakte hem vorig najaar in een be jaardenhuis in de buurt van Sao Paulo. Erop staat de 85-jarige Rosa Luzia Lunardi, innig verstrengeld met verpleegster Adri- ana Silva da Costa Souza. Tussen de twee zit een plastic 'knuf felgordijn' met twee sets plastic mouwen foto mads nissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11