Coronapiek is in zicht Niemand weet hoeveel prikken Nederland nu exact heeft gezet Groene daken die zorgen voor morgen 9 Inmiddels heeft de Britse mutant vrijwel alles overgenomen in Ne derland, met nu 91 procent van de besmettingen. De nog besmettelij- kere Braziliaanse P1-variant zorgt voor slechts 1,5 procent van de in fecties, maar daar kan snel verande ring in komen. 'De opkomst is zorgwekkend, hoewel het aandeel nog laag is', schrijft minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Het kabinet komt met een nieuw lijstje doelgroepen die vóór mogen bij de vaccinaties. Het gaat om zo'n 13.000 personen die beschermd wonen in de GGZ, leden van de Mobiele Eenheid en medewerkers (en hun gezin) van ambassades en consulaten. 'De specifieke kwaliteit van de ME is schaars en quaran taine leidt direct tot inzetproble- men', meldt De Jonge. Voor grote versoepelingen is het nog te vroeg, oordeelde het kabinet na advies van het OMT. De rege ring wil eerst de piek van de derde golf voorbij zijn voordat de voet van de lockdownrem af kan. Een verdere uitbreiding van de ca paciteit op de intensive care naar 1700 bedden is 'vrijwel zeker niet haalbaar', waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Het uitbreiden naar 1550 bedden verloopt al 'zeer moeilijk' en gaat ge paard met een 'drastische afschaling' van behandelingen. Premier Mark Rutte zei dinsdag ook dat snel opschalen ten koste gaat van andere zorg. Daar voelt hij niet voor: „Structureel opschalen is iets meerjarigs." Plotseling maakte het aantal ge zette coronaprikken op het coro nadashboard van de overheid dinsdag een bijna wonderbaarlijke sprong omhoog. Turfden het RIVM en Volksgezondheid in de loop van de dag nog iets meer dan 3,1 miljoen inentingen; 's avonds was de mijlpaal van 4 miljoen prikken ineens binnen handbereik met 3,9 miljoen vaccinaties. Hoe kan dat? En deugen de aan names onder deze inschatting wel? Ja, vinden het ministerie en het RIVM. Maar elders worden wenkbrauwen opgetrokken. Het totaalgetal op het dashboard is voor een deel namelijk niet de ac tuele registratie van daadwerkelijk gezette prikken, maar een bereke ning. Waar de vaccinaties die bij de GGD worden toegediend (dat zijn er nu bijna 2,3 miljoen) dagelijks worden opgeteld in het Covid- vaccinatie Informatie- en Monito- ringsysteem (CIMS) van het RIVM, werkt de boel bij de andere prikken een stuk ingewikkelder. Het RIVM ontvangt cijfers daar- van van enkele tientallen organi saties, zoals koepels van huisart sen, ziekenhuizen en zorginstel lingen. Om een beeld te geven: al leen de huisartsen in Nederland gebruiken al elf verschillende sys temen om hun gezette prikken door te geven. ,,Dat zijn bij elkaar dus veel verschillende systemen, en we krijgen de informatie bo vendien niet altijd op tijd", vertelt een RIVM-woordvoerder. ,,Dan is het ook nog zo dat mensen die hun vaccinatie krijgen, kunnen aange ven dat ze niet willen dat hun in formatie in CIMS terechtkomt." Kortom, de informatie over bijna de helft van de vaccinaties komt versnipperd, laat en onvolle- t Een deel is niet de actuele registratie van de prikken, maar een berekening dig. Om toch tot een realistische inschatting te komen, gebruikt het RIVM een combinatie van regis traties en aannames over het aan tal mensen dat hun gegevens niet wil delen, over lever- en priktijden en verspillingspercentages. Dat is niet optimaal. Als er in al de aannames iets verandert, wij zigt dus ook het geschatte aantal. Dat gebeurde deze week alweer. Het RIVM stelde een aantal for mules bij. Zo schat het rijksinsti tuut inmiddels dat slechts een procent van de vaccins verspild wordt (in plaats van 5) en dat voor raden vaccins die ergens worden afgeleverd, sneller worden wegge- prikt. Daarbovenop kwam nog een smak extra AstraZeneca-prikken, die door de chaotische gang van zaken rond de pauze met dat vac cin dagenlang niet meegeteld werd op het coronadashboard. Gisteren kwamen er daarom 'opeens' ruim 400.000 prikken bij die door huisartsen zouden zijn gezet. Onduidelijk De vraag is of dat aantal wel klopt. Onduidelijk is bijvoorbeeld of alle huisartsen inderdaad van hun voorraad AstraZeneca-vaccins af konden komen, na berichten over de bijwerking en de daardoor afge nomen prikbereidheid. Het voedt de onzekerheid over het waarheidsgehalte van de nu gemelde 3,9 miljoen vaccinaties. Zelfs internationaal. Edouard Ma- thieu, hoofd data bij Our World In Data, dat een wereldwijd veel ge raadpleegde website bijhoudt waarop de vaccinaties per land worden vergeleken, zegt dat de rapportage van het prikken in Ne derland 'erg slecht' is. Hij vindt het onvoorstelbaar dat een schatting als de officiële statistiek wordt ge bruikt. ,,Het is moeilijk te begrij pen dat nu de vaccinatie al zolang bezig is, er nog steeds zo'n verwar rend verschil zit tussen het gere gistreerde en geschatte aantal prikken'', mailt Mathieu. Benieuwd naar de mogelijkheden? Kijk op: lnterpolis.nl/groendakaanbieding Een groen dak op je uitbouw, garage of schuur Bespaar op onderhoudskosten Aangename temperatuur in huis Subsidiemogelijkheden voor je groene dak Vergroot de biodiversiteit Interpolis. Glashelder donderdag 15 april 2021 GO De komende weken bereikt Nederland de piek van de derde golf, denken RIVM-rekenmees- ters. Daarna zijn pas versoepe lingen mogelijk. Niels Klaassen Den Haag Opeens schoot het aantal prik ken omhoog van ruim drie naar bijna vier miljoen. Een noodza kelijke 'correctie' op het coro nadashboard, meldt het minis terie van Volksgezondheid. Toch wekt de schatting verba zing, zelfs in het buitenland. Chris van Mersbergen Den Haag Een dak vol groen is duurzaam: je zorgt er dus ook mee voor morgen. Een dak vol groen verbetert namelijk de luchtkwaliteit, je verkleint de kans op waterschade én de sedumplantjes verfraaien je uitzicht. Een groen dak aanvragen kan individueel. Of nog leuker: met je buurtgenoten. Want gezamenlijk afnemen zorgt voor een aantrekkelijkere m2-prijs. En een groenere buurt. Een groen dak beschermt tegen uv-straling. Hierdoor gaatje dak 40 tot 50 jaar mee. Dat is tot 2 keer zo lang als gemiddeld! In de zomer blijven de ruimtes onder een groen dak tot 4 graden koeler. Veel gemeenten kennen een subsidieregeling voor de aanleg van een groen dak. Want wie goed doet, goed ontmoet. Een groen dak verbetert de luchtkwaliteit en de bio diversiteit in jouw buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9