II Gezocht:200oude huizen voor oppepper 6 Scharendijke trots op de vernieuwde Dorpsstraat Slapeloze nachten heeft dorpsraad voorzitter Tanny de Rooij ervan ge had. Op de plek waar ooit super markt en warenhuis stonden, gaapte jarenlang een gillend groot gat. Geen dorpsraadvergadering ging voorbij zonder dat erover werd gesproken of getierd. ,,Het was natuurlijk ook geen ge zicht, zo'n gat en zo'n schutting midden in de Dorpsstraat. Op den duur werd ook iedereen opstandig. Het was de afgelopen jaren echt hét hete hangijzer hier", zegt dorps raadvoorzitter Tanny de Rooij. Hoe anders is het nu. Waar in september 2019 uit protest nog een kraakcamping werd opgetuigd staat nu Boutique Resort Schaardijk, ge bouwd door bouwbedrijf Boogert. Bestaande uit 15 recreatiewonin gen, vier appartementen en een 'commerciële plint' waarin onder meer fitnessfaciliteiten en een ves tiging van Fietsverhuur Zeeland zijn gevestigd. De dorpsraad had daar, net als veel inwoners, het liefst perma nente bewoning gezien. ,,Omdat er ook zo veel jeugd is die hier graag wil wonen. En het hart van zo'n dorp, met al die horeca, daar moe ten eigenlijk jongeren zitten. Die horen, bij wijze van spreken, krui pend naar huis te kunnen gaan." Toch is De Rooij happy met het resultaat. Niet alleen de mensen van Boogert werkten zich suf, ook de buurtjes van Eterij Tapperij Sa- lud! klusten zich drie slagen in de rondte. Zij maakten gebruik van de lockdown om het pand aan de an dere kant van Schaardijk om te to veren in Slaperij Salud!, met daarin vier tweepersoons-studio's en 1 vierpersoonsappartement. Eerder al bouwden eigenaren Maurice van Goudoever en Gwen Nootenboom twee familiestudio's achter de sla- perij. Fantastisch straatje En het loopt direct als een tierelier, zegt Nootenboom. Ze is apetrots op de slaperij en blij met de metamor fose van de Dorpsstraat, al moet er nog eens goed over parkeervoorzie ningen worden nagedacht. ,,Maar het is supermooi. Het is een fantas tisch straatje." Angst voor te veel overnachtings- plekken heeft ze totaal niet. ,,Scha- rendijke is booming. We hebben één van de leukste dorpen die er bestaat. We zitten aan de Grevelin- gen voor alle watersporters en vlak bij het Noordzeestrand. Rij je Zee land binnen dan zit je in Scharen- dijke." Datzelfde denkt ook De Rooij. ,,Wij zijn de poort van Zee land. Met meer, zee en stranden en Wij zijn de poort van Zeeland. Met meer, zee en stranden en gezellige horeca gezellige horeca. Dus dat komt wel goed." Medewerker Erwin van der Wek ken van Fietsverhuur Zeeland, én inwoner van Scharendijke, opende een week of twee geleden de deu ren van de gloedjenieuwe zaak (en vierde vestiging) aan de Dorps straat. ,,Ik weet niet wat er allemaal verder nog in deze straat komt. Maar deze zaak en de terrassen. Fietsers die een bakkie gaan doen of iets eten. Ik denk dat we hier elkaar allemaal gaan helpen. Dit wordt echt wel leuk." Marcel Modde Zierikzee Toch grijpen Zeeuwland en de ge meente Schouwen-Duiveland de kans met beide handen aan. Als het hen lukt tweehonderd woningen aan te wijzen die hard toe zijn aan verbetering, kunnen ze rekenen op 7,5 miljoen euro uit een nieuw volkshuisvestingsfonds van de rijksoverheid. Haast is geboden, want aanvragen moeten uiterlijk 17 mei dit jaar zijn ingediend. Moge lijk kunnen ook particuliere wo ningeigenaren aansluiten bij de re geling. Drie doeleinden Wethouder Daniël Joppe en direc teur Marco van der Wel van Zeeuw- land staken gisteren de koppen bij elkaar om de mogelijkheden op een rij te zetten. De bijdrage kan voor drie doeleinden worden gebruikt, legt Joppe uit. Voor Schouwen- Duiveland zijn vooral de opties re novatie én sloop voor nieuwbouw realistisch. Daarnaast komt ook het ombouwen van bijvoorbeeld een kantoor tot wooncomplex in aan merking voor de regeling. ,,Maar dat ligt bij ons minder voor de hand, want veel lege kantoren hebben we hier niet." Doel van de hele operatie is kwa liteitsverbetering van de bestaande woningvoorraad. ,,In aantal komen In aantal komen er geen huizen bij. Het gaat bij nieuwbouw om vervanging er geen huizen bij", benadrukt Joppe. ,,Bij nieuwbouw gaat het om vervanging van een verouderd huis. Denk bijvoorbeeld aan eengezins woningen die vlak na de Ramp zijn gebouwd en niet meer voldoen aan de huidige eisen. We zien de laatste jaren een toename van het aantal één- en tweepersoons huishou dens. Dus zou het logisch zijn als daar kleinere huizen of gelijk vloerse appartementen voor in de plaats komen. Wanneer ouderen naar die appartementen trekken, laten ze vaak een groter huis achter. En de mensen die daar in trekken, op hun beurt ook weer. Zo slaan we dus eigenlijk twee vliegen in één klap: je krikt het niveau van je wo ningbestand naar een hoger, duur zamer niveau én je creëert meer be weging op die markt." Eén van de voorwaarden is dat een aanvraag minimaal om twee honderd woningen moet gaan. En dat aantal is niet zomaar te vinden op Schouwen-Duiveland, zegt Van der Wel. ,,Wij hebben op dit mo ment niet even een wijk, buurt, of blok in beeld dat we gelijk naar vo ren kunnen schuiven. Dus dat moe ten we nu samen even goed bekij ken." Zeeuwland heeft onder meer in Zierikzee (Buzee), Bruinisse (Oranjedok) en Oosterland al ver gelijkbare projecten uitgevoerd of nog onder handen. De bijdrage uit het fonds gaat om projecten die nog niet op stapel staan. Van der Wel en Joppe geven aan eventueel met an dere gemeenten en particulieren op te willen trekken om samen aan dat minimum van tweehonderd hui zen te komen. Na goedkeuring moet de uitvoering uiterlijk binnen twee jaar beginnen en maximaal in tien jaar tijd gereed zijn. donderdag 15 april 2021 Het grote gapende gat is dicht Het halve dorp heeft er over ge klaagd en op gescholden. Het Gat van Scharendijke was veel mensen een doorn in het oog. Maar die tijd is voorbij. De Dorpsstraat is weer 'een fantas tisch straatje'. ,,Zeker als straks de terrassen open zijn, is het hier zó leuk." Esme Soesman Scharendijke De Scharendijkse dorpsraadvoorzitter Tanny de Rooij in de Dorpsstraat op één van de bakfietsen die Fietsverhuur Zeeland verhuurt. ,,De straat ziet er mooi uit en het wordt alleen nog maar beter." Na de zomer wordt ook de straat zelf heringericht. foto marieke mandemaker -Tanny de Rooij, voorzitter dorpsraad Zo'n tweehonderd verouderde (huur)woningen op Schouwen- Duiveland ondergaan de ko mende tien jaar een oppepper. Tenminste, als woningcorporatie Zeeuwland en de gemeente ze kunnen vinden. Dat is zo makke lijk nog niet. -Daniël Joppe, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49