II 12 ZEELAND WINDPARK KRAMMER PIONIER TIJMEN KEESMAAT VERTREKT Tijmen Keesmaat werd in 2013 directeur van een windpark dat nog moest worden gebouwd. Op een ingewikkelde plek ook: de Krammersluizen. Maar Windpark Krammer verrees er, zelfs hier en daar letterlijk uit het water. Nu de puzzel is gelegd vertrekt Keesmaat. ,,In het begin niet. We hadden te maken met allerlei instanties: Rijkswaterstaat, de provincie en drie omliggende gemeenten. Het was best een uitdaging om die op één lijn te krijgen, ook omdat groene energie destijds minder urgent werd bevonden dan nu. Dit plan lag ver buiten de com- fortzone van Rijkswaterstaat." ,,In Anna Jacobapolder en op Overflakkee was er veel weer stand. Wat hielp is dat iedereen besefte dat dit windpark er hoe dan ook ging komen. Met de Stichting Windmolens Nee zijn we al vroeg rond de tafel gekro pen. Uiteindelijk hebben ze zich erbij neergelegd, maar wel onder de voorwaarde dat wij op de hui zen in Anna Jacobapolder zonne panelen zouden leggen." ,,Ik denk het wel. De windmolens staan precies op plekken waar vo gels niet vliegen. Daar hebben we grondig onderzoek naar gedaan. Om die reden zijn er geen 35 aan 't Haringvliet - aardgasvrij maken. Zeeuwind is bezig met allerlei zonneprojecten. Een an der voorbeeld is carbon farming. Vijftien boeren werken met Windpark Krammer samen om koolstofdioxide (CO2) uit de lucht halen en door speciale bo demmaatregelen langdurig vast leggen in de klei. Met het proef project willen deze koolstofboe- ren de komende vijfjaar 2750 ton CO2 in de bodem opslaan. Dat is goed voor het klimaat, maar ook voor bodemvruchtbaarheid die in Zeeland al jaren afneemt. De winst uit Windpark Krammer wordt in de regio geïnvesteerd, die gaat niet naar hoofdkantoren in het buitenland. En dat is maar goed ook, anders verdwijnt elk draagvlak voor dit soort wind- parken." ,,Het achterliggende idee is om zoveel mogelijk mensen te laten profiteren van de windenergie productie op de Krammerslui zen. Obligatiehouders krijgen een marktconforme rente op hun lening. Zo betrek je burgers bij wat je aan het doen bent." ,,Ik ga door met mijn eigen be drijf Green Trust dat nieuwe zon- en windplannen van bur gercoöperaties van de grond wil krijgen. Ik ga deze plek wel mis sen. Ik ben er verliefd op gewor den." maar 34 windmolens neergezet. Die ene verviel omdat die in de baan van een eendensoort - de middelste zaagbek - zou staan. De leden van Zeeuwind en Delta- wind hebben een groot hart voor de natuur. Ze willen ook niet dat er vroeg of laat een dode zeearend aan een mast hangt." „Zeeuwind en Deltawind zouden graag op twee bekkens van de Krammersluizen drijvende zon nepanelen leggen. We zijn niet de enige die dat willen, maar het zou mooi zijn als we dit voor el kaar kunnen krijgen, zeker als burgercoöperaties. Zon en wind vullen elkaar mooi aan. 's Nachts waait het harder, overdag is er De leden van Zeeuwind en Deltawind hebben een groot hart voor de natuur. Ze willen ook niet dat er vroeg of laat een dode zeearend aan een mast hangt zon. Voor de seizoenen gaat dat ook op. Met wind en zon op één plek gebruik je je netaansluiting optimaal. Het geeft je de kans om verder uit te breiden en lokaal te investeren in verduurzaming van de regio. Dat is de kracht van bur gercoöperaties." „Deltawind wil een dorp - Stad Technisch natuur kundige Tijmen Keesmaat uit Arn hem zwierf over de wereld om er wind- parken uit de grond te stampen. Hij verbleef in België, Italië en ook Zuid-Afrika. Met op groeiende kroost leek het hem beter om terug te keren naar Ne derland. Hij vond er een bijzon dere baan. ,,Zeker. Het was een dappere en stoere beslissing van burgercoö peraties die al grote parken had den gebouwd, maar geen gigan tisch windpark als Krammer. Het idee kwam van Zeeuwind-man John Springer. Hij keek meteen naar een partner als Deltawind op Goeree-Overflakkee, want bij de Krammersluizen raken de twee eilanden elkaar. Zo hebben de twee coöperaties elkaar op de provinciegrens de hand geschud en kwam het grootste Neder landse windpark dat wordt ge dragen door burgers tot stand.'' ,,Toen ik hier voor het eerst kwam, dacht ik: zijn ze gek ge worden? Weten die coöperaties wel hoe groot een windmolen is? Die past hier niet op. Je moet er ook met gigantische kranen langs. We maakten ons tevens zorgen over de basaltblokken on der de dammen. Waar lagen ze precies en wat zouden we tegen komen? Gelukkig hebben we nergens een tweede paal moeten slaan. De bouw is niettemin een huzarenstukje geweest." donderdag 15 april 2021 'Ik ben verliefd op deze plek geworden' FOTO MARIEKE MANDEMAKER Waren de geesten er rijp voor in Zeeland? En dan had je ook te maken met omwonenden die toren hoge windmolens niet zagen zitten. Hoe heb je die aan je zijde gekregen, want het verzet tegen windmolens op land is er zeker niet minder op gewor den? Bij de opzet van het windpark zijn alle zeilen bijgezet om de natuur en zeker ook de vogels zoveel mogelijk te sparen. Kre gen jullie zo ook natuurorgani saties mee? M Tijmen Keesmaat: ,,De windmo lens staan precies op plekken waar vogels niet vliegen.'' Windpark Krammer geeft op nieuw obligaties uit. Voor bijna 12 miljoen euro. Wat gaan jullie met dat geld doen? Jij verdwijnt nu uit Zeeland? Wat ga je doen? Tijmen Keesmaat wordt opge volgd door Marlies Sikken. Zij komt van Vattenfall. Onder de vlag van de Zweedse energie reus werkte ze de laatste zes jaar in de windenergiesector. Windpark Krammer heeft een eigen 13 kilometer lange kabel naar het hoogspanningsnet van TenneT in Middelharnis. Die stroomkabel heeft nog capaci teit. Plannen? - Tijmen Keesmaat Noem eens voorbeelden. Frank Balkenende Bruinisse Er werd een directeur gezocht voor het grootste burgerinitia tief van Nederland. Jij werd het. Dat moet speciaal hebben ge voeld? De windmolens staan onder meer op de smalle dammen van het sluizencomplex. De fundamenten zijn zelfs deels in het water gebouwd. Dat is toch een knotsgekke plek voor zo'n park?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40