NIEUWS 3 Partij onderzoekt mogelijk grensoverschrijdend gedrag Agente die zwarte doodde wordt vervolgd Peuters met coronastress krijgen hulp Quinten is net 17 jaar als hij op Twitter een bericht krijgt van Sidney Smeets (nu 45). Smeets schrijft dat hij zich 'een beetje moet inhouden op Twit ter', maar dat Quinten 'echt superknap is'. De strafrechtadvocaat zegt 'te oud' te zijn voor de jongen, maar vraagt 10 minuten later wel om af te spreken. 'Onder het genot van een hapj e en een drankje.' De inmiddels 20-jarige Quinten zegt nu: ,,Ik kwam net uit de kast. Hij had status, leek iemand die ik kon ver trouwen en die mij begreep. Aanvan kelijk was ik blij met de aandacht.'' Smeets, sinds twee weken Tweede Kamerlid namens D66, sprak in 2018 twee keer af met Quinten. Verder dan 'voetje vrijen' en 'aaien' ging het niet, vertelt Quinten. Maar na de laatste afspraak appt Smeets: 'Ik ben thuis. Helaas alleen.' Smeets zou wil len dat de jongen 'naast hem' lag. Quinten reageert niet afwijzend op Smeets' bericht, maar zegt er drie jaar later wel een vervelend gevoel aan overgehouden te hebben. ,,Als ik eraan denk, krijg ik rillingen door mijn hele lichaam. Hij speelde met zijn macht op mij in.'' Hij was niet de enige die berichten kreeg van Sidney Smeets, die sinds 2009 als strafrechtadvocaat verbonden is aan Spong Advocaten. Zo'n tien jon gens, ook minderjarigen, verspreiden sinds dinsdagavond op sociale media seksueel getinte berichten die Smeets gestuurd zou hebben via Twitter, Facebook en de homo-datingapp Grindr. D66 is inmiddels een intern onder zoek begonnen. ,,Laat ik duidelijk zijn: in onze partij is geen ruimte voor grensoverschrijdend gedrag'', liet D66-leider Sigrid Kaag gisteren weten. Kaag en partijvoorzitter Anne- Marie Spierings hadden kort na een eerste melding op 31 maart al een 'indringend gesprek' met Smeets. Toen zag de partij geen aanleiding om een onderzoek te starten. Zoenen Een van de jongens vertelt in Het Parool dat hij 16 jaar was toen hij in 2016 op Grindr met Smeets in contact kwam. De jongen zegt dat hij Smeets had verteld minderjarig te zijn, maar toch bij hem thuis werd uitgenodigd. ,,Hij was best wel direct en begon me al snel te zoenen en mijn hoofd naar zijn piemel te leiden. Ik heb hem gepijpt en was ook weer snel buiten.'' Een vriend van de jongen én Whatsappgesprekken bevestigen dat de twee hebben afgesproken. De seks was met toestemming, benadrukt de inmiddels 19-jarige jon gen, maar hij zegt er wel 'een vreemd gevoel' aan overgehouden te hebben. Smeets schrijft na de ontmoeting dat de jongen 'erg goed' was. Later in het gesprek worden foto's van minderja rige jongens gedeeld, waarop Smeets reageert dat het zijn 'foutste fantasie' is om seks met iemand van onder de 16 te hebben. Smeets schrijft wel het risico te willen nemen als de jongen iemand kent die 'onder de 16' is en de jongen hem 'vertrouwt'. Seks met ie mand onder de 16 jaar is strafbaar als er sprake is van bijvoorbeeld dwang of een groot leeftijdsverschil. Vanaf 16 is wederzijdse instemming vereist. Hij was best wel direct en begon me al snel tezoenen Tien jaar geleden had een toen 16-ja- rige scholier ook een date met Smeets. De jongen zou meermaals bij Smeets thuis uitgenodigd zijn en de straf rechtadvocaat zou filmpjes van 'jonge jongens' hebben laten zien om hem 'in de mood' te brengen. De jongen zegt één keer overgehaald te zijn tot seksuele handelingen. ,,Eén keer heeft hij mij gepijpt. Ik voelde me daarna heel naar.'' De inmiddels 26-jarige man zegt dat Smeets hem 'erin luisde'. ,,Hij is slim en vond aanknopingspunten om op me in te spelen. Maar hij is strafrecht advocaat bij Spong, dus ik durfde ook niet naar iemand toe te gaan. Hij weet precies wat hij wettelijk wel en niet kan doen.'' Pijnlijk Smeets kan voorlopig aanblijven als Kamerlid, zo liet D66 gisteren weten. Wel neemt hij voorlopig 'rust', aldus de partij. De beschuldigingen aan het adres van de kersverse parlementariër zijn pijnlijk, ook omdat hij zich als Kamerlid wil inzetten voor de rechten van lhbti'ers. Als advocaat verleende hij bijstand aan slachtoffers van anti- homogeweld. D66 heeft bovendien nét een MeToo-onderzoek achter de rug naar een andere prominente D66'er. Dat partijlid werd vrijgepleit van seksuele intimidatie, maar uit het onderzoek bleek wel dat meerdere D66'ers zich in het verleden onveilig hebben gevoeld. ,,Ik schrik van de berichten die er over mij zijn verstuurd'', liet Smeets gisteren in een schriftelijke verklaring weten. ,,In sommige berichten lees ik dat mensen contact met mij als onge wenst hebben ervaren. Dat vind ik zeer naar, want dat was niet mijn intentie. Ik heb me naar mijn beste weten altijd gedragen binnen de wet ten die in Nederland gelden.'' MINNEAPOLIS De agente die zondag in de Amerikaanse plaats Brooklyn Center een zwarte arrestant doodschoot, wordt vervolgd voor doodslag. Ze is gisterochtend aangehouden en moet bij een veroordeling maxi maal tien jaar de gevangenis in. De witte agente, Kim Potter, schoot Daunte Wright (20) dood toen hij zich verzette tegen zijn arrestatie. Hij werd in zijn auto aan de kant ge zet na een verkeersovertreding, maar aangehouden vanwege een uitstaand arrestatiebevel. Volgens de lokale politiechef zag Potter haar vuurwapen aan voor haar stroom stootwapen. Wrights dood leidde tot geweld dadige protesten in de voorstad van Minneapolis, ook nadat Potter en haar chef ontslag hadden genomen. De onrust in Brooklyn Center vindt plaats op het moment dat Minnea polis in het teken staat van het pro ces tegen een witte agent die ver dacht wordt van het doden van een zwarte arrestant, George Floyd. De dood van Floyd en andere zwarte Amerikanen leidde vorig jaar in de Verenigde Staten tot grote onrust en massale protesten tegen politiegeweld en racisme. In de praktijk mogen straks zelfs al peuters vanaf 3 jaar oud naar een psycholoog. De bovengrens ligt bij 17 jaar. De overheid betaalt tien consul ten. Het gaat bijvoorbeeld om kinderen die last hebben van stress of slapeloosheid. ,,We moeten onze inspan ningen verdubbelen of zelfs verdrievoudigen'', zei Macron tijdens zijn bezoek aan het ziekenhuis. ,,Kinderen en tie ners krijgen klachten en dat komt bovenop de epidemie zelf.'' Hij sprak er onder meer met een meisje dat was opge nomen met een depressie. Ze vertelde dat ze bang was voor een nieuwe lockdown. ,,We doen er alles aan om dat te voorkomen'', zei de presi dent. Uit een onderzoek in Tou louse bleek eerder dat 1 op de 5 kinderen een vorm van posttraumatische stress ont wikkelde door alle beper kende maatregelen. Ze kregen bijvoorbeeld proble men omdat ze niet of beperkt hun huis uit konden. donderdag 15 april 2021 D66 onderzoekt mogelijk grens overschrijdend gedrag door het nieuwe Kamerlid Sidney Smeets. Hij zou met jongens van 16 en 17 jaar hebben afgesproken en ook seks met hen hebben gehad, zo zeggen slachtoffers. David Hielkema Peter Winterman Den Haag Sidney Smeets tijdens zijn beëdi ging als lid van de Tweede Kamer voor D66. - Jongen die met Sidney Smeets afsprak Franse kinderen mogen op kosten van de overheid naar de psycholoog als ze klachten hebben vanwege de coronacrisis. Dat heeft president Macron bekend gemaakt. Hij bezocht giste ren de kinderafdeling van een ziekenhuis in Reims. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3