EENS EEN ZEEUW... 9 Edwin Clement (40) groeide op in Rilland en emigreerde in 2016 naar Brazilië. In de stad Mogi Mirim woont hij samen met zijn vriendin Daiane, haar zoon en vier honden. Een leven in tropische temperaturen. ,,Nooit heb ik de droom gehad om in het buitenland te wonen, maar ik had altijd wel een passie voor verre reizen. Dat heeft me gehol pen me aan te passen aan de cul tuur die zeker verschilt van wat we in Nederland en Europa gewend zijn. De bevolking is hier erg open en gastvrij, voor je het weet sta je bij een onbekende te barbecueën." ,,Mijn voormalige vrouw is Brazili aanse en na 3,5 jaar 'samenzijn op afstand' besloot ik in december 2016 te emigreren naar Brazilië. Anderhalfjaar later zijn we uit el kaar gegaan en inmiddels ben ik 2,5 jaar samen met mijn vriendin Daiane. Haar heb ik ontmoet op mijn werk." ,,Ik woon in de stad Mogi Mirim, samen met Daiane en haar zoon en onze 4 honden. Deze stad ligt op 3 uur van Sao Paulo en heeft ongeveer 100.000 inwoners. Voor Braziliaanse begrippen maar een klein stadje. De omgeving zou ik beschrijven als heuvelachtig. Er zijn de nodige overeenkomsten met steden in Nederland, maar je ziet hier zeker ook grote verschil len tussen arm en rijk. Sommige wijken hebben veel huizen en ge bouwen die onaf zijn of in verval len staat verkeren. Voor die men sen is simpelweg geen andere op tie, aangezien ze weinig verdienen en geen geld hebben voor onder houd. Aan de andere kant zie je ook wijken met enorme huizen van alle luxe voorzien." ,,Het heeft even geduurd om te wennen aan de temperatuur, want hier vindt men het al koud als het 's avonds onder de 20 graden is. Overdag is het gemiddeld tussen de 28 en 35 graden, ongeacht welk jaargetijde. In de zomer is het 's nachts rond de 25 graden en in de winter ligt het kwik in de nachten op 15-20 graden. Aangezien ik geen Portugees sprak, ondervond ik in het begin wat communicatiepro blemen. Na een spoedcursus kon ik me na vier maanden redelijk verstaanbaar maken. Na een jaar vond ik een baan bij een klein lo- kaal bedrijf en daar leerde ik pas echt goed de taal kennen en spre ken. Dit heeft me erg geholpen om me te ontwikkelen en me klaar te stomen voor een meer passende baan die ik nu heb." ,,Ik werk fulltime als Chemical Consultant Audit Manager bij het regionale laboratorium van Mars in Mogi Mirim in Sao Paulo. Tijdens mijn werk verifieer ik of laboratoriums zich houden aan de gestelde eisen en ook ben ik ver antwoordelijk voor alle support die de productielocaties nodig hebben met betrekking tot technische in- formatie over analysemethodes of onderzoeken. De werkdagen zijn hier langer dan in Nederland. Je werkt 10 uur met tussendoor 1 uur lunch. Ook het aantal vakantieda gen ligt lager, maar daar tegenover zijn er wel veel meer feestdagen." „Wekelijks een keer voetballen op een kunstgrasveld, al is dit van wege de coronapandemie al een tijd geleden. Normaal gesproken gaan we bijna elk weekend wel er gens barbecueën of uit eten, maar ook dat is nu even lastig. Ik pro beer iedere week te wandelen of ik ga hardlopen. Hier is het normaal dat je lid wordt van een club, waar je alle verschillende sporten kunt beoefenen. Denk bijvoorbeeld aan zwemmen, volleyballen, voetbal len, tennissen en ook kun je bij de zelfde club gebruikmaken van alle sportschoolfaciliteiten." ,,Een flinke impact. Augustus 2020 heb ik zelf corona gehad, samen met de gehele familie van mijn vriendin. Gelukkig is iedereen he lemaal hersteld. Ik heb drie weken erg ziek op bed gelegen en ben dankbaar dat de ziekenhuizen in mijn stad adequaat reageerden met medicatie. In Brazilië is het niet best gesteld met de pandemie, er zijn veel besmettingen en do den. Dat komt mede omdat helaas veel Brazilianen zich niet houden aan de gestelde regels. We hebben hier te maken met een politiek spel, waardoor de essentie rondom corona vaak wordt vergeten." ,,De mensen merken door mijn ac cent dat ik niet uit Brazilië kom en ze zijn altijd nieuwsgierig naar mijn afkomst. Ik merk dat er erg wordt opgekeken naar Europea nen. Er zijn hier nog meer Neder landers in de buurt. Op 20 minu ten van mijn stad is een 'Neder lands dorpje' met de naam Holam- bra, waar immigranten van na de Voor je het weet sta je bij een onbekende te barbecueën Tweede Wereldoorlog wonen. Dat plaatsje is vooral bekend van de bloemenveiling, een ouderwetse molen, souvenirwinkels met typi sche Nederlandse producten en de bar 't Hoekske, waar je een broodje kroket kunt eten." Kom je nog wel eens in Zeeland? „Buiten coronatijd probeer ik jaar lijks twee weken in Nederland te zijn. Afgelopen jaar was het plan dat mijn familie naar Brazilië zou komen. Dat kon helaas niet door gaan, maar aankomende augustus gaat dit hopelijk wel lukken. Met social media voelt alles veel dich terbij dan vroeger en ik heb regel matig contact met mijn ouders en familie via Skype. Ik spreek mijn ouders bijna vaker dan toen ik in Nederland woonde." ,,Voor nu heb ik geen plannen om terug te keren, maar mijn vriendin denkt daar anders over. Zij vond de steden die we in Nederland hebben bezocht erg leuk en ze kon de gelijkheid tussen mensen waarderen. Ook het gemak waar mee je naar andere steden kunt reizen en de 'opgeruimdheid' op straat vielen haar op. Voorlopig blijven we zeker in Brazilië en hebben we hier een prima leven." donderdag 15 april 2021 'Hier is het al koud als het 's avonds onder de 20 graden is' Hans Puik Had jij ooit gedacht zo ver weg van Zeeland te wonen? Hoe ben je in Brazilië terechtge komen? Waar woon je precies en hoe ziet het er daar uit? Was het voor jou flink aanpas sen, de verhuizing naar Zuid- Amerika? 4 ïY t. 0 •i t-'.TI»' Edwin Clement en Daiane bij een restaurant dat Navio (schip) heet en in een heuvelrijk en bosrijk ge bied net buiten de stad Mogi Mirim ligt. De plek is alleen via een onverharde weg te bereiken. privéfoto Wat voor werk doe je? Tijd over voor hobby's? Welke invloed heeft corona gehad op jouw leven? Hoe reageren mensen als je zegt dat je uit Nederland komt? -Edwin Clement Keer je ooit nog definitief terug naar Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37