Walcherse muzikanten apart op zoektocht naar het ware geloof Cato zet binnen en buiten Bonedijkehuis koers uit II 6 Ondernemers geven signaal af donderdag 15 april 2021 De ondernemers van Westka- pelle gaven gisteravond een dui delijk signaal af. Herrijst moet in gebruik blijven als dorpshuis. Wel vinden ze dat het gebouw aan de Markt niet alleen intern een opknapbeurt moet krijgen. Ook aan de buitenkant moet echt iets gebeuren. Een openge werkte gevel zodat er er verbin ding ontstaat met de Markt, zo bleek gisteravond tijdens een online-informatiebijeenkomst. Emile Calon Westkapelle Het was de eerste bijeenkomst van een hele serie waarbij de gemeente onderzoekt hoe de bevolking denkt over de bouw van nieuwe voorzie ningen. De gemeente wil nieuwe scholen en een sporthal bouwen omdat de bestaande erg oud zijn. Het heeft twee locaties; de Molen wal en de Kerkeweg. En het heeft ook laten weten dat in die nieuwe voorzieningen ook ruimte kan ko men voor een dorpshuis. Maar dat Een andere ontsluitingsweg zou ideaal zijn. Maar kost ook heel veel geld - Peter Dominicus houdt wel in dat Herrijst wordt af gestoten. De ondernemers maak ten gisteravond heel duidelijk dat zij dat niet zien zitten. Ze willen dat Herrijst het maatschappelijk hart van Westkapelle blijft. Niet alleen omdat het centraal ligt. Maar ook omdat het gebouw een speciale be tekenis heeft. Het kon na de ver- woesting van het dorp in 1944 wor den gebouwd met geld dat de inwo ners samen inzamelden. Kerkeweg De ondernemers benadrukten dat een grondige opknapbeurt van Her rijst pas het begin is. Ze vinden dat ook de Markt veel aantrekkelijker moeten worden zodat ze samen uit nodigen elkaar daar te ontmoeten. Nu is de Markt toch vooral een par keerplaats. Als het gaat om de bouw van scholen en een sporthal hebben ze een lichte voorkeur voor de Kerke- weg. Want daar is voldoende ruimte om alles ruim op te zetten. Maar ze beseffen goed dat het veel tijd kost voordat daar gebouwd kan worden. De Kerkeweg vormt de scheiding tussen het dorp en het groene pol derlandschap en omwonenden heb ben al laten weten dat ze zich zullen verzetten tegen de bouw aldaar. Vrachtwagens Peter Dominicus waarschuwde ook dat de Kerkeweg nu intensiefwordt gebruikt door verkeer dat van en naar het industrieterrein rijdt, 'het drukste binnen de gemeente'. Vol gens hem rijden daar dagelijks al leen al zo'n dertig tot veertig vrachtwagens. Als aan die weg twee scholen komen en een intensief ge bruikte sporthal, is dat vragen om problemen. Een andere ontslui- tingsweg zou volgens hem ideaal zijn. ,,Maar kost ook heel veel geld." De ondernemers grepen de gele genheid ook aan te pleiten voor een ruim parkeerterrein aan de rand van Westkapelle. Volgend jaar worden ook zij geconfronteerd met betaald parkeren in het dorp en ze vinden dat zo'n terrein ervoor kan zorgen dat bezoekers hun auto kwijt kun nen. Na een Knuffellied en een on dersteuningssong ('Geef niet op') komt de Vlissingse muziek docent Jos Houtzager tijdens coronatijd met een derde lied op de proppen: 'Ik geloof dat ik het niet weet'. René Hoonhorst Vlissingen Het is geen gospel, bezweert Jos. ,,Maar wel een persoonlijke zoek tocht naar het leven na de dood." Lesgeven aan onder ande ren pianisten in spe doet Houtza ger nog steeds niet. Maar hij blijft wel componeren en musiceren. Deze keer met de hulp van vier vrienden en een vriendin, allen van Walcheren. Die zingen, bespe len een instrument, vertolken de stemmen van 'goed' en 'kwaad' en/of zeggen een gebed op. Doden-afdelingen De titel van het lied spreekt voor zich. Hoewel Houtzager denkt dat er een hiernamaals is, verwacht hij pas na het tijdelijke voor het eeu wige te hebben verwisseld te weten hoe dat er uitziet. ,,Als ik dood ga, zie ik daar wat er is voor altijd", zingt Jos. Wat dat dan is, is voor Jos voorlopig een verrassing. Voor zijn vrienden ook. Multi-instrumenta list Toni Olcayalp denkt dat men sen op basis van hun levensge schiedenis naar bepaalde afdelin gen gaan. ,,Moordenaars bij moor denaars, behulpzamen bij behulp- zamen." Het lied is een persoonlijke zoektocht naar het leven na de dood -Jos Houtzager Gitarist Boy Serpenti gelooft ook in 'leven na de dood', maar heeft geen beeld van hoe dat er uit gaat zien. ,,Ik sta er voor open en zie het dan wel." Houtzager benadrukt dat de tekst toch vooral zijn gedachten- spinsels weergeven. ,,Gedachten waar anderen over na kunnen den ken." Gitarist Johannes Tenu bracht een eigen gebed in, metalzanger Bruulis en zangeres Ruby Huissen geven een eigen draai aan gruntend kwaad en lieflijk goed. Op coronawijze Het opnameproces ging op bijzon dere coronawijze. Toni, die een ei gen opnamestudiootje in zijn ap partement heeft, kreeg alle muzi kanten en zangers één voor één op bezoek. ,,Iedereen speelde of zong zijn aandeel in en daar heb ik ver volgens een track van gemaakt." Ik geloof dat ik het niet weet is maandagavond 19 april, vanaf 18.30 uur, voor iedereen te horen via de accounts van Jos Houtzager op Fa- cebook en SoundCloud. In de loop van mei volgt nog een speciaal You- Tube-filmpje, kondigt Jos alvast aan. Een beetje in de boot genomen, voelt ze zich woensdagochtend wel. Maar Catharina Janna Su zanne Neufeglise - 'zeg maar Cato' - is toch vooral vereerd als ze ziet dat de schuit in de tuin van het Bonedijkehuis haar naam heeft. René Hoonhorst Vlissingen Het Bonedijkehuis, een zorghuis voor dementerenden in Vlissingen, ging een jaar geleden open en Cato was de eerste bewoner die haar in trek nam. Samen met haar achtens waardige leeftijd van 92 reden ge noeg om haar tot boegbeeld van het tehuis van Dagelijks Leven te benoe men. Dus kreeg de met plantjes ge stoffeerde boot, met instemming van de overige twintig bewoners en het personeel, de naam van de mar kante bewoonster. Het Bonedijkehuis werd een jaar Boot Cato geeft onze tuin een maritiem tintje, passend bij een stad als Vlissingen - Ans van Werde, manager geleden geopend als Vlissings thuis voor mensen wier geheugen sterk achteruit gaat. In de grote villa heb ben de bewoners een eigen studio en kunnen ze zoveel mogelijk de thuisroutine die ze gewend waren, voortzetten. De meeste bewoners mogen op eigen gelegenheid het zorghuis verlaten voor een bood schap in de buurt of een wandelin getje over de boulevard. Tuinfeest Dagelijks Leven wil de buitenwereld ook zoveel mogelijk binnenhalen. Door de wereldwijde coronapande- mie kon dat tot nu toe niet in het Bo- nedijkehuis. Ook de eerste verjaar dag kon alleen met personeel, bewo ners en enkele van de familieleden worden gevierd. Locatiemanager Ans van Werde houdt de hoop le vend dat in de loop van de zomer toch een tuinfeestje op het pro gramma staat. ,,Met een vuurtoren en enkele oude paalhoofden uit Westkapelle geeft boot Cato onze tuin een maritiem tintje, passend bij een stad als Vlissingen." Cato Neufeglise bij de naar haar genoemde boot in de tuin van het Bonedijkehuis. foto lex de meester Toetsenist-componist Jos Houtzager, bassist-drummer-producer Toni Olcayalp en (solo)gitarist Boy Serpenti (vlnr) in de kleine opnamestudio van Toni. foto lex de meester 'Herrijst als dorpshuis behouden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34