- - ,t - Grijze zeehonden kruipen regelmatig over de Brouwersdam PAS OP! v. WÊÊÉMm De Hobbyisten vinden zichzelf opnieuw uit Jaap van der Hiele. foto lex de meester M .-^rï;yc4?:ïfm - •V. - £V' V - z---c- Mi tsr Er zijn plekken op de wereld waar je het verwacht. In Australië sta je niet versteld van een bord 'pas op, overstekende kangoeroe's'. In Zuid- Afrika waarschuwen ze voor olifan ten, in Nieuw-Zeeland voor Kiwi's en in Canada voor beren op de weg. In Zeeland zie je hooguit een bord over vervelend prikkende rup sen. Maar één die je waarschuwt voor zeehonden? Serieus? Toch wordt eraan gedacht om die neer te zetten. En dan met name langs de Brouwersdam. Geen paniek. Het gebeurt heus wel eens vaker dat een hitsige grijze zeehond de weg op kruipt. Maar dit jaar is het echt bal. 'Eigenwijze donders' Al tien keer zijn grijze zeehonden de Brouwersdam opgekropen, weet Jaap van der Hiele van het Red dingsteam Zeedieren. „Sinds 2015 komt het incidenteel voor, maar dit jaar zijn het er echt veel." Even voor alle duidelijkheid: het zijn alleen grijze zeehonden die de N57 willen oversteken. Van de ge wone zeehond - de tweede soort die we in de Zeeuwse wateren ken nen - heb je geen last. Die vist langs de kust en hijst zich regelmatig op een zandplaat of strand. Maar dat is het dan wel. ,,De grijze daarentegen V zijn eigenwijze donders", vertelt Van der Hiele. Want een grijze zeehond die van de Noordzee naar de Grevelingen wil, of andersom, hoeft na tuurlijk helemaal niet over land. Die kan gewoon door de Brouwerssluis; een spuisluis onder het terrein waar elk jaar Concert at Sea is. Een prima plek overigens om zeehonden te spotten. „Bij de spuisluis - die in principe dag en nacht lelweg van de N57, de weg over de Brouwersdam. Het is uitzonderlijk dat ze op de hoofdrijbaan terecht komen." Waarom ze zo dwars zijn? Pa- ringsdrang, antwoordt Van der Hiele. ,,Het is in januari en februari dat de mannetjes achter de vrouw tjes aangaan. Het zijn de net ge slachtsrijpe dieren die zo eigenwijs zijn. Zodra ze een vrouwtje ruiken, gaan ze er achteraan. Hoe ze bij dat vrouwtje komen, kan ze geen bal schelen." Waarom zou je zwemmen Heel gek is het gedrag nou ook weer niet. Want de grijze zeehond is van open staat - zitten altijd volwassen grijze zeehonden. Die zwemmen gewoon door de spuisluis heen en weer." Waar de meisjes zijn... Niks mis mee. Maar het zijn dan ook niet de lobbesen van 350 kilo zwaar en 2,5 meter lang die de Brouwersdam op kruipen. „Nee, het zijn de jonkies die dat doen. Die zeggen: hé, ik heb geen zin om door die spuisluis te gaan... er zijn ook andere manieren. Zij krui pen de kant op. De meeste heb ben we dit jaar gevonden naast en op de paral- Overstekende zeehonden! Zodra ze een vrouwtje ruiken, gaan ze er achteraan nature een echte klimmer, bena drukt de zeehondenkenner. ,,Ze zijn gewend om op rotsen te leven, om te klauteren en te klimmen. Ze werpen hun jongen in principe op de stenen. Omdat het hier niet kan, worden jongen op een plaat of strand gelegd. Hoe dan ook, het maakt een grijze zeehond niet uit waar die naar boven gaat, hoe steil het ook is." Eigenwijze klimmers dus, die soms 'de kolder in de kop krijgen'. Wat volgens Van der Hiele mis schien meespeelt, is dat er steeds meer grijze zeehonden zijn. „Van dit jaar weet ik het nog niet, maar in de afgelopen jaren zijn er in de Noordzee elk jaar 4000 bijgeko- men. Meer dieren betekent dat ze meer ruimte zoeken." En nu, hekken? Daar zijn we mooi klaar mee, met dat eigenwijze gedoe. Is er een op lossing? ,,We kijken samen met Rijkswaterstaat naar de oorzaken en wat we kunnen doen om de die ren te beschermen en de mensen te waarschuwen", zegt Van der Hiele. ,,Er zijn wat ideeën, zoals bijvoor beeld het neerzetten van borden. Maar die beesten tegenhouden zal niet makkelijk gaan. Want overal hekken neerzetten vinden mensen niet leuk. Bovendien hebben zee honden maar een klein gaatje no dig." De politie ziet de borden wel zit ten. Op Facebook schetsen agenten van het team Haringvliet hoe de borden eruit zouden kunnen zien. Overigens, kom je zo'n zeehond op de weg tegen, ga er dan niet aan sjorren. Maar bel alarmnummer 144. ,,Probeer het dier niet zelf van de weg te krijgen. Als het zich be dreigd voelt, kan het je bijten." Gekke plekken Steeds vaker zijn er zeehonden op bijzondere plekken, zoals in de ha ven van Rhoon en in de Rotter damse Schiehaven. Zeehondenken ner Jaap van der Hiele kijkt er niet gek van op. ,,Zeehonden komen overal voor en met name op de ri vieren worden vaker gewone zee honden waargenomen. Meer zee honden betekent ook meer plaat sen waar ze kunnen opduiken. Ze ker als de waterkeringen openstaan en er voldoende vis is." Zo zwemt al jaren een grijze zee hond in het kanaal door Walcheren. ,,Die laat zich elke week bij Veere schutten; óf om naar het Veerse Meer te gaan óf naar de vissersha ven in Vlissingen." It es I donderdag 15 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 >:V* i- t-Sar Een grijze zeehond op de Brouwersdam. foto reddingsteam zeedieren nederland Dit wil je echt niet meemaken. Rij je over de Brouwersdam, ligt daar midden op de weg een grote grijze zeehond. 1,5 meter lang, 120 kilo zwaar. Daar wil je niet tegenaan knallen. Toch zijn er dit jaar al twee doodgereden. Nog eens acht lagen er naast de parallelweg. ,,Vaak zijn het jonge mannen die achter de vrouwtjes aan zitten. Hoe ze bij haar komen zal ze een worst zijn." Jeffrey Kutterink Brouwersdam De poli tie Ha- ringvliet heeft al vast een bord be dacht. -Jaap van der Hiele, ReddingsTeam Zeedieren Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29