MEDIA CULTUUR 25 Ten Damme schakelt moeiteloos over van Nederlands naar Frans, Spaans en Duits. In de toekomst komt daar misschien Russisch bij. In het voorbije coronajaar zat ze niet stil. Ze leerde een nieuwe vreemde taal, oefende op klas sieke pianostukken, nam accorde- onles en liet een home-studio op haar woonboot in Amsterdam bouwen. Nu ze minder kan optre den, wil ze meer eigen werk opne men. ,,Maar het was nu te kort dag om mijn nieuwe vaardigheden meteen toe te passen." De honderdvijftig Friezen die dinsdagavond in het theater wa ren, hadden zich vooraf moeten laten testen. Tot 21 april vinden soortgelijke testevenementen in 43 theaters en concertzalen plaats. De landelijke pilot moet onder andere uitwijzen of mensen een theaterbezoek weer aandurven en I bereid zijn om vooraf een gratis sneltest te laten doen. ,,Ik wil ge woon muziek maken en het liefst niet bezig zijn met dit soort tes ten, maar als dat nodig is om de sector weer op gang te krijgen, prima", vond Ten Damme. Op het podium kon ze een kleine afwij king van de regels niet nalaten. ,,Jullie mogen niet meezingen, toch? Doe dan maar zachtjes Durven de fans straks nog wel terug te komen? Angst blijft zo lang in je lijf zitten mee!" Eén bezoeker kon zich niet inhouden en sprong onmiddellijk op. De armen ongecontroleerd zwaaiend boven het hoofd. Naast haar zakte een puberzoon dieper in zijn stoel. Het bezoek had zich opgedoft voor een van de eerste avondjes uit, na een zwaar coronajaar. Feestjurken, haren in de krul, lip penstift. Het mocht weer. Einde lijk. Toch klonk er ook felle kritiek op de pilot. Van mensen, met name uit de zorg, die de openstel ling van theaters nog te vroeg vin den en overvolle ic's vrezen. Een ander kamp verzet zich juist tegen de 'testsamenleving'. Zij willen terug naar het oude normaal, waarbij je zonder sneltest en mondkapje naar een optreden kan. Dat laatste wil de zangeres na tuurlijk ook. Maar ze durft er nog niet op te hopen. ,,Ik ben door alle stadia van emoties gegaan het af gelopen jaar. Eerst ongeloof. Zo van 'haha, wat maf, een virus legt onze tour plat'. Daarna 'hmmm dit kan nog wel eens langer gaan duren dan we denken'." Ze vloekt hardop. ,,Daarna werd ik dus boos. Ik had het gevoel dat mijn beroep mij werd afgenomen. Ik was eindelijk, na dertig jaar werken, op het punt dat mensen - zonder dat je gekke fratsen op tv hoeft te doen - kaarten voor mijn show kopen. Ik hoefde geen pro motie te maken om de zalen vol te krijgen. Nu heb ik het gevoel dat alles kapotgemaakt is. Durven de fans straks nog wel terug te ko men? Angst blijft zo lang in je lijf zitten." Ten Damme vertelt over de hui lende theaterdirecteuren die ze sprak, en haar eigen crew die ge halveerd werd. „Normaal ben ik met achttien muzikanten en tech nici op pad. Sommigen zijn nu be zorger bij de Albert Heijn gewor den." Haar loods in Wormerveer ligt vol met merchandise voor haar show Casablanca, die op sommige locaties al vijf keer werd uitge steld. ,,Ik heb lp's, rompertjes en mutsen met 'Casablanca' erop. Wat moet ik met al die zooi? Deze tour wordt waarschijnlijk ook nooit meer ingehaald. Hoe het verder gaat? Ik heb echt géén idee." In een dwarse bui riep Ten Damme dat ze 'wel iets anders zou gaan doen'. Een carrière switch, of zelfs ver vroegd pensioen. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. „Toen ik van avond weer op het podium stond, voelde ik me thuis. Dit is mijn leven. Ik ga toch maar niet met pensi oen." Vol adrenaline ging ze een kwartier tje langer door dan eigenlijk mocht. „Waar moeten jullie naar toe reizen?", vroeg ze het publiek. „Kunnen we er nog eentje doen voor de avondklok? Ik schrijf wel een briefje." Met een rood wijn tje genoot ze na in de coulissen. „Ik ben he lemaal opgeladen. Mensen denken altijd 'je zult wel moe zijn'. Nee juist niet, ik ben klaarwakker. Ik slaap nooit voor drie uur 's nachts. Ik dacht in co- ronatijd: misschien ga ik wel vroeg slapen. Maar nee, ik hou nog steeds mijn oude ritme aan." Het liefst zou ze nog napraten met be zoekers. „Meestal komt de man van de eerste rij nog even langs om een cd te laten signeren." Maar iedereen haastte zich rond 21.00 uur naar huis, via een uitgestip pelde route door het theater. Dus is het stil na afloop. Op haar telefoon popt later die avond een berichtje op: een tweet van een bezoeker. ,,Het was geweldig! Groeten van Christiaan en zijn verkering." donderdag 15 april 2021 GO AT Ellen ten Damme in Stadsschouwburg De Harmonie tijdens een corona-testevenement van Fieldlab. foto majankafotografie —Ellen ten Damme, zangeres T Bezoekers moes ten onder meer een negatieve testuit slag kunnen tonen. FOTO'S MAJANKAFOTOGRAFIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25