Via Twentse landingsbaan naar marathon Japan Paul Haarhuis coacht vrouwenploeg voor het laatst in Billie Jean King Cup 23 De laatste klus van Paul Haarhuis als captain van de Nederlandse tennissters is een heel belangrijke. In Den Bosch speelt Oranje tegen China om een plek in de kwalificatieronde van de Billie Jean King Cup (voorheen Fed Cup). Bertens nog niet pijnvrij op baan De Billie Jean King Cup; ook voor Paul Haarhuis is de nieuwe naam van de landenwedstrijd voor ten nissters nog geen gemeengoed. De 55-jarige oud-wereldtopper laat nog geregeld de vorige naam Fed Cup vallen. ,,Ja, het is even wen nen. Ik merk ook dat veel mensen geen idee hebben wat de Billie Jean King Cup is, dus ik gebruik nog vaak de term Fed Cup", zegt Haarhuis in aanloop naar de wed strijd met China van morgen en zaterdag. Na dit weekend zal de Billie Jean King Cup mondiaal gezien al veel aan naamsbekendheid hebben ge wonnen. Wereldwijd staan acht play-offduels op het programma, waarbij de winnaars zich plaatsen voor de kwalificatieronde van de Billie Jean King Cup Finals vol gend jaar. De verliezers degrade ren voor minstens een jaar naar groep 1 van de Euro-Afrikaanse zone. Er staat dus heel wat op het spel voor de ploeg van Haarhuis die be staat uit Kiki Bertens, Arantxa Rus, Lesley Pattinama-Kerkhove Van mij mogen vrouwen ook meer verdienen dan mannen. Het is de markt die bepaalt en Demi Schuurs. Op de aange legde gravelbaan in de Maaspoort in Den Bosch verwacht de captain een spannende strijd. Van een fa- vorietenrol voor Nederland wil hij niks weten. ,,Natuurlijk hebben wij met Kiki een wereldtopper in huis, maar China beschikt over twee mondiale top 50-speelsters." Op de landenranking ontlopen Nederland (40) en China (45) el kaar ook niet veel. Hoogtepunt De afzwaaiende captain zegt er 'helemaal niet mee bezig te zijn' dat hij voor de laatste keer bij de vrouwenploeg langs de kant zit. Haarhuis begon in 2014 als Fed Cup-captain en kende een uitste kende start met acht zeges op rij. Als hoogtepunt noemt hij de winst op Rusland in de kwartfi nale van de Fed Cup in 2016. ,,Ook nog eens in Moskou, dat was echt een superresultaat tegen een team met top 20-speelsters", blikt Haar huis terug. ,,Kiki Bertens en Richel Hogenkamp stegen boven zichzelf uit, geweldig." In de halve finale verloor Nederland destijds nipt van Frankrijk. Vorig jaar had Haarhuis al beslo ten om te stoppen als captain van de vrouwen. ,,Mijn werk voor dit team rijmt niet meer met mijn an dere werkzaamheden", zegt Haar huis, die gewoon doorgaat als bondscoach bij de mannen en als Davis Cup-captain. ,,Ik ben het hele jaar met de mannen bezig, waardoor het logischer is dat ik me daar ook volledig op ga richten. Ook reis ik als coach mee met Jelle Sels, Tim van Rijthoven en Jesper de Jong, waardoor ik twintig we ken van huis ben." Haarhuis zegt dat zijn afscheid niets te maken heeft met de ano nieme kritiek van enkele speel sters eind 2019 in NRC op onder meer zijn communicatie. ,,Zeker niet. Die kritiek kwam van één persoon en dat was niet eens een speelster. Het was een staaltje riooljournalistiek", is alles wat Haarhuis daarover wil zeggen. Wie zijn opvolger wordt is nog niet bekend. Voorvechter Plaatsing voor de qualifiers zou voor de captain na zeventien lan- denwedstrijden een mooi afscheid zijn in de Maaspoort, waar alleen grote tennisballen de tribunes zu- len vullen. Tijdens de finaleronde van de Billie Jean King Cup in 2022 in Boedapest strijden twaalf lan den om de prestigieuze hoofdprijs. Bijzonder aan het vernieuwde toernooi is dat het prijzengeld in de finale - met 12 miljoen dollar - even hoog zal worden als in de Da- VRAAGTEKEN vis Cup-finaleronde bij de man nen. Alles in de geest van naamgeef- ster Billie Jean King. Zij was in de jaren zeventig een voorvechtster van gelijke rechten voor mannen en vrouwen in het tennis. ,,Billie Jean King is een strijdvaardige dame die ongelooflijk goed werk heeft verricht", zegt Haarhuis, die haar enkele keren heeft ontmoet in Amerika. ,,Het is alleen maar mooi dat vrouwen even goed be taald krijgen als mannen, maar persoonlijk is het me om het even. Van mij mogen vrouwen ook meer verdienen dan mannen. Uiteinde lijk is het de markt die bepaalt." Het speciale decor van de marathon komende zondag is bedoeld om de mensen weg te kunnen houden. Op en rond de start- en landings baan zijn zo'n zeventig lopers met veelal olympische ambities aanwe zig, verder slechts een select groepje mensen van de organisatie en pers. Wereldrecordhouder Eliud Kipchoge liep al eens op het auto- circuit van Monza. En over drie da gen gebruikt de Keniaanse ster dus Enschedees asfalt om zijn aanloop naar de Spelen kracht bij te zetten. Dat zou in eerste instantie op 11 april in Hamburg gebeuren, maar de organisatie van de NN Mission Marathon moest na maanden voor bereiden in allerijl op zoek naar een nieuwe locatie voor hun 'corona- proof' evenement, nadat de Duitse stad eind maart in een lockdown ging en de lokale overheid de stek ker eruit trok. ,,Het TT-circuit in Assen bleek niet beschikbaar, Twente Airport wél", zegt Marleen Vink-Rennings van Global Sports Communication, organisator samen met de En schede en Hamburg Marathon. ,,Op de voormalige vliegbasis, een klein =TWENTE AIRPORT^ stukje natuurgebied en de start- en landingsbaan konden we én een parkoers uitmeten én publiek weg houden." De race biedt de kans aan veel Eu ropese lopers om hun olympische droom na te jagen. Al vijf lopers hebben aan de limiet voldaan en zondag willen Michel Butter, Mo- hamed Ali en Roy Hoornweg dat ook doen. Uiteindelijk beslist de Atletiekunie na 31 mei welke drie naar Sapporo, op 800 kilometer van Tokio, mogen. Bij de vrouwen koesteren Ruth van der Meijden, Bo Ummels en Jill Holterman nog een olympische droom. Een groot aanpassingsver mogen werd gevraagd in het voor bije onzekere jaar. Een ongewone marathon op een vliegveld kon er ook nog wel bij. Al is de vraag of de lopers er oog voor hebben. ,,Ik denk dat ik er helemaal niets of vrij wei nig van mee ga krijgen tijdens de race", zegt Holterman. ,,Soms pro beer ik de eerste kilometers nog energie uit mijn omgeving te halen, maar er staat nu natuurlijk ook geen publiek." Vandaag beslist de organisatie of er met de klok mee of tegen de klok in wordt gelopen. Alles om zo goed als mogelijk in te spelen op de wind, legt Valentijn Trouw van Global Sports uit. ,,Toen we de lo catie hadden gevonden, zijn we gaan kijken naar hoe we het zo op timaal mogelijk konden maken. We hebben een mooi rondje van vijf ki lometer kunnen creëren. Een hart stikke mooie lengte, met goed weg dek en nauwelijks hoogteverschil. Het nadeel is dat het terrein open is. Als de wind gaat opspelen, dan heeft dat invloed." donderdag 15 april 2021 GO 'Logischer om te stoppen' Natasja Weber Den Bosch - Paul Haarhuis ^atTvUX- Paul Haarhuis met Arantxa Rus tijdens de interland tegen Belarus vorig jaar. foto anp DEN BOSCH Bondscoach Paul Haarhuis hoopt dat Kiki Ber tens in het enkelspel kan aan treden tijdens de ontmoeting met China in de Billie Jean King Cup. ,,Het is voor haar belangrijk weer wedstrijdritme op te doen en ze heeft hier haar trainings uren gemaakt. Het gaat goed en daar zijn we blij mee'', aldus Haarhuis. Bertens is op de weg terug na een achillespeesoperatie. De Wateringse nummer 11 van de wereld speelde sinds haar ren tree in drie toernooien, maar wist nog geen partij te winnen. „Tot nog toe heeft ze de tests goed doorstaan, maar ze staat nog niet pijnvrij op de baan. Het is ook aan haar of ze kan spelen. Ze moet niet alleen naar dit weekend kijken, maar ook naar de weken erna'', zegt Haarhuis. Normaal gesproken spelen Ber tens en Arantxa Rus de singles. Het vliegveld van Twente vormt het ongewone decor van een marathon met grote sportieve belangen. Een interessante strijd om de limieten voor de Olympische Spelen op en rond een landingsbaan. Pim Bijl Enschede VERTREK AANKOMST Enschede airport Twente ►▲▼M Bijschrift xxx. FOTO XXXX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23