I Eerste Olympiërs kunnen al deze week geprikt worden Databureau voorziet record: 46 plakken 22 TOKIO Herasimenia veilt medaille Nibali breekt pols bij training 'GP Canada is in gevaar' NOC*NSF wilde niet voordringen, maar ineens lijkt het nu toch snel te gaan. De eerste olympiërs kunnen wellicht nog deze week langskomen voor een vaccinatie. Dat voelt voor velen óók ongemakkelijk. Nog maar kortgeleden waren de sporters die ons land deze zomer vertegenwoordigen op de Olympi sche Spelen bang dat ze onbe schermd in het vliegtuig naar Tokio zouden stappen. Met alle gevaren van dien: één positieve test bij aan komst en er kan een streep door deelname. Maar ineens ging het hard. In de allesbehalve soepel lo pende vaccinatiecampagne van het kabinet heeft NOC*NSF met succes een lobby gevoerd voor voorrang voor 'Team NL'. Waarschijnlijk nog deze week worden de eerste afspra ken gepland op Papendal, wat al een priklocatie is. De sportkoepel zei altijd niet te willen voordringen, maar vroeg wel om voorrang voor de olympiërs, nS de ouderen, kwetsbaren en het zorgpersoneel. Zo ver is Nederland nog niet, maar aangezien 'Tokio' over 99 dagen begint, is enige haast nu wel geboden. Omdat wordt ge kozen voor het Pfizer-vaccin zijn twee prikken nodig, met een tus senpoos van zes weken. Eind juni vertrekken veel atleten al voor hun pre-olympische trainingskampen. Zo kan het zijn dat Tokio-gangers eerder aan de beurt zijn voor een coronavaccin dan hun ouders. Maar ook dan, bijvoorbeeld, kankerpa- 16X GOUD/ tiënten en andere kwetsbaren. Die bevoorrechte positie wordt gewaar deerd, maar voelt ergens ook onge makkelijk, zeggen atleten. ,,Ik heb er een gemengd gevoel bij", vertelt boogschutter Sjef van den Berg. ,,Het is fijn dat dit voor ons mogelijk is gemaakt. Ik vlieg zaterdag voor een wedstrijd naar Guatemala en moet de komende maanden nog meer reizen. Het is een prettig idee dat ik gevaccineerd naar het buiten land ga, want het is heel vervelend om zo dicht op de Spelen vast te ko men zitten na een positieve test. Dus ik neem de prik. Maar eigenlijk is het gek. Ik denk maar zo: mijn vaccinatie draagt ook bij aan de ge zondheid van ouderen." Op sociale media kwamen felle reacties los op de voorrang voor sporters. Uit polls van deze krant blijkt dat een meerderheid van de stemmers die onterecht vindt. Oud-olympisch zwemster, thans teamarts van de hockeyers én huis arts Conny van Bentum snapt de gevoeligheid goed. ,,Ik heb in de praktijk ook genoeg kwetsbare mensen die smachten naar een vac cin. Maar ik heb ook sympathie voor de positie van de topsporters. Dit is hun werk en leven, ze hebben de afgelopen vijfjaar in de Olympi sche Spelen geïnvesteerd. Ongevac cineerde sporters in een olympisch dorp samenbrengen lijkt mij zin loos, dat is vragen om uitbraken. Als we deze zomer van prachtige top sport willen genieten, zullen we het vaccineren van de sporters moeten accepteren." Het gaat om een paar honderd vaccins, volgens NOC*NSF garan deren het RIVM en de GGD dat die 'nergens worden gemist' en 'geen invloed hebben op de operatie'. Bo vendien: Japan doet een dringende oproep om ingeënt naar Tokio te komen. Andere landen geven daar ook gehoor aan. Gevoelig onderwerp ,,Natuurlijk is het dubbel en blijft dit een gevoelig onderwerp", zegt judoka Juul Franssen. ,,Maar dit is ons werk. NOC*NSF heeft zich er hard voor gemaakt om dit ruim voor de Spelen voor ons te regelen. Ik ben er opgelucht over en zal me laten vaccineren." Baanwielrenner Matthijs Büchli: ,,De intentie van NOC*NSF was: we willen graag een vaccin, maar wel pas als het kan. Nu gaat het heel snel, ik kan me de kritiek voorstel len. Ik hoop dat het met de vier mil joen gezette prikken de goede kant op gaat voor ouderen en kwetsba ren, anders wringt het. Die verdie nen voorrang, dat vinden Slle top sporters." Tegelijkertijd hoopt hij zich snel te melden in de Sydney-zaal op Papendal: ,,Als je de kans krijgt op een prik, pak je die." donderdag 15 april 2021 Opluchting, maar ook ongemak over vaccin ZWEMMEN De Belarussi- sche oud-zwemster Aliak- sandra Herasimenia (35) heeft de gouden WK-me- daille die ze in 2012 won op de 50 meter vrije slag ge veild om geld in te zamelen voor steun aan sporters die zich in haar land hebben uitgesproken tegen presi dent Aleksandr Loeka- sjenko. Het kleinood le verde een bedrag op van ruim 13.000 euro. Dat geld stort Herasimenia, die zelf in Litouwen woont, in haar stichting. Die biedt financi ële en juridische bijstand aan atleten die het doelwit zijn van de autoriteiten. WIELRENNEN Vincenzo Nibali heeft tijdens een trai ningsongeval bij het Zwit serse Lugano een pols ge broken. Zijn ploeg Trek- Segafredo meldde dat de Italiaanse renner vandaag wordt geopereerd. Afhan kelijk daarvan moet duide lijk worden of zijn deel name aan de Ronde van Italië in gevaar komt. De Giro begint op 8 mei. Nibali bezeerde zich bij zijn val aan zijn rechterpols. Na sa menspraak met de ploeg leiding, de medische staf en de 36-jarige renner zelf werd besloten dat een operatie de beste optie is. FORMULE 1 Het doorgaan van de Grote Prijs van Ca nada in de Formule 1 is in gevaar. De aanhoudende reisbeperkingen als gevolg van de coronapandemie maken het vrijwel onmoge lijk dat de race in Montreal op de geplande datum van 13 juni kan plaatsvinden. De verplichte quarantaine van 14 dagen bij aankomst in Canada vormt een pro bleem. Volgens een bericht in het blad Autoweek ver keert de organisatie van de grand prix op Circuit Gilles Villeneuve ook nog eens in financiële problemen. Deze week zou een definitieve beslissing vallen. Istanbul wordt genoemd als moge lijke vervanger voor de race in Canada. Rik Spekenbrink Rotterdam Baanwielrenner Matthijs Büchli (links), judoka Juul Franssen (rechtsboven) en handboogschutter Sjef van den Berg (rechtsonder) snappen de kritiek, maar zijn tegelijk blij met de mogelijkheid die ze krijgen om eerder gevaccineerd te worden. fotos anp/epa/koen verheijden ROTTERDAM Nederlandse spor ters gaan tijdens de Olympische Spelen in Tokio een recordaan tal medailles winnen. Data- bureau Gracenote bere kende dat de equipe onder leiding van chef de mission Pieter van den Hoogenband met 46 medailles terugkeert. Daarmee zou Nederland in de medaillespiegel op de vijfde plaats eindigen. In juli 2019, toen Gracenote ook een berekening maakte, kwam Nederland nog op 12 plakken minder uit. In een kleine twee jaar tijd hebben flink wat extra spor ters laten zien voor eremetaal in aanmerking te komen. Het Nederlandse record bij de Zomerspelen staat op 25 medailles. Dat was in 2000 in Sydney, toen Van den Hoogenband zelf als zwemmer nog een groot aandeel had. In 2016 in Rio kwam Nederland op 19 plakken uit. De nu voorspelde 46 medail les zijn door Gracenote onderver deeld in 16 gouden, 16 zilveren en 14 bronzen. Onder meer atlete Sifan Hassan (10.000 meter, foto) wordt ingeschaald op goud. Dat geldt ook voor de BMX'ers Niek Kimmann en Laura Smulders, baanwielrenner Harrie Lavreysen (keirin en sprint), wielrenster Anna van der Breggen (wegwed strijd en individuele tijdrit) en de hockeyvrouwen. En bij het zeilen rekenen de sta tistici van Gracenote er zelfs op dat de Nederlandse vloot vijf gouden plakken bijeenvaart. Met medewerking van Lisette van der Geest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22