LINDA AKKERMANS Door corona minder verkeersdoden Trnrnm 6 'Moslims zullen coronaregels respecteren' Column De lust om te lachen vergaat mij door deze crisis regel matig, maar tegenwoordig hoefik maar aan één man te den ken en dan verschijnt er een grijns op mijn gezicht die zelfs Hugo de Jonge er niet vanaf krijgt. Adriaan Tuiten is degene die mij zo laat genieten en dat kan deze Nederlandse wetenschapper vast waarderen, want zijn leven staat in het teken van het vrouwelijke ge not. Tuitens natte droom is dat vrouwen al pillenslikkend trans formeren in krolse katten. Altijd zin, en hoe! als met glijmiddel voor vrouwen als de boel ondanks de zin daar beneden aanvoelt als de Sahara. Maar hoezo moeten kernge zonde vrouwen zonder zin toch de mannen behagen? Seks is geen recht, hè. Nee is nee en geen zin is geen zin. En voor wie wél zin wil maken, zijn er veel andere manie ren. Gratis ook nog! De zin vergaat trouwens toch elke vrouw die weet dat bobo's die investeerden in deze pillen steevast stomme grapjes maakten: 'Doe mij vast zo'n pilletje voor mijn vrouw'. En zo kickte auto coureur Tom Coronel, die ook financierde, op het idee dat hij later tegen vrienden kon zeggen: 'Zo jongen, ik heb eraan mee geholpen dat jij vanavond aan de bak moet.' in de testfase bleek de placebo tot meer seksuele activiteit te leiden dan de pil zelf. Een van de bijwerkingen: hoofdpijn! Hahaha, draag mij maar weg, hoor. En het beste nieuws: Tuitens bedrijf is zo goed als failliet. Dat vind ik in dit sneue geval echt enorm bevredigend. Seks is geen recht, hè. Nee is nee en geen zin is geen zin Het aantal dodelijke verkeersslacht offers nam het sterkst af onder in zittenden van personenauto's en nam alleen toe onder fietsers. Het aantal doden daalde het hardst onder twintigers, dertigers en 80- plussers, en onder de verkeersdeel nemers in Noord-Brabant. Er kwamen afgelopen jaar 453 mannen en 157 vrouwen om in het verkeer. Onder vrouwen nam het aantal verkeersdoden met bijna 20 procent af. Bij mannen was de afname met 2,6 procent relatief minder groot. De meeste slachtoffers in 2020 waren fietsers (229). Daarmee werd het hoogste aantal fietsslachtoffers in 25 jaar bereikt. Een derde van alle fietsdoden verongelukte op een e- bike. Het was vanaf half maart minder druk op de Nederlandse wegen, omdat veel mensen thuis werkten en er nauwelijks toeristen op de weg waren. In de weekenden van eind maart en begin april, tijdens de eerste lockdown, was de ver keersintensiteit maar een derde van die in overeenkomstige weekenden een jaar eerder, op werkdagen was het maar half zo druk op de weg. Opmerkelijk: op de dagen dat het in maart en april 2020 het minst druk was op de weg, lag het aantal ver keersdoden hoger dan in dezelfde periode in 2019. Ook tussen half juni en half juli en in de maand no vember kwam het aantal verkeers doden hoger uit dan een jaar eerder, terwijl het veel stiller was. 1 r$ Een restaurant dat gesloten moet blijven voor gasten vanwege de pandemie, blijkt een prima uit valsbasis voor tien moslima's tij dens de ramadan. De vrouwen koken er elke dag een maaltijd voor tweehonderd daklozen. Normaal bakt Darifa Benhad- houm vier kipjes in een braad pan. Nu bereidt ze er vijftig tege lijk. Koken in de professionele horecakeuken van chef-kok Je roen deed ze nog niet eerder, maar het is een verademing. ,,Er staan zoveel gaspitten, dat we het eten in een uur klaar kunnen hebben'', lacht ze. Restaurant Pacific moet al vier maanden de deuren gesloten houden voor gasten, maar einde lijk gebeurt er weer eens wat. De komende maand staan elke dag tien vrouwen van stichting Sa men Sterk Vrouwen West hier vanaf half negen in de keu ken om maaltijden te bereiden voor daklozen. Vandaag is het kip, met sperziebonen en aardappels met een traditionele Marok kaanse harira (tomatensoep met linzen). Het kookinitiatief ontstond een paar jaar geleden kleinschalig. In hun eigen onderkomen geven ze geregeld kooklessen. Door de lek kere geuren die vrijkwamen en zich over straat verspreidden, stonden al vaak daklozen voor de deur. ,,We begonnen steeds meer weg te geven'', zegt Benhad- houm. Vorig jaar tijdens de rama dan kookten ze ook al zestig maaltijden per dag. Maar dankzij het aanbod om in het restaurant te komen koken, kunnen ze nu tweehonderd mensen van een warme hap voorzien. Elke avond om zes uur delen ze de pakketten uit. En allemaal coronaproof. ,,We zijn na een dag koken helemaal gesloopt, maar het is een feest om nu zoveel mensen te eten te ge ven.'' Het initiatief wordt niet alleen op handen gedragen door de dak lozen. Ook veel Amsterdammers steunen de vrouwen. Zo kregen ze gisteren 100 kilo aardappelen gratis om mee te koken. Een an der steunt hen kosteloos met Vorig jaar is gebleken dat we ramadan ook sober kunnen vieren vlees. Ook kleding wordt volop gedoneerd, en is heel erg welkom. ,,Gisteren kwam hier een dakloze drijfnat van de regen. Hij kon zo echt niet blijven lopen. We heb ben wat kleren voor hem gevon den en hij heeft zich omgekleed in het toilet.'' Dit is ook ramadan, vindt Ben- hadhoum. En eigenlijk nog mooier dan waar iedereen het al tijd over heeft: het samenzijn na een dag vasten en gezellig eten met elkaar. Dat zit er met de strenge coronamaatregelen nu niet in. Benhadhoum heeft daar zelf overigens niet zoveel last van. Ze heeft geen familie in Neder land en was altijd al thuis met haar gezin. ,,Ramadan betekent voor mij ook veel bidden, medite ren en de koran lezen. Even hele maal tot mezelf komen. Wat heb ik goed gedaan het afgelopen jaar, wat kan nog beter.'' Opgave Maar voor veel gelovigen kon thuisblijven nog best eens een hele opgave worden, schatte de Rotterdamse burgemeester Ah med Aboutaleb vorige maand nog in. Toch verwacht het contactor gaan Moslims en Overheid dat veel moslims zich aan de corona maatregelen gaan houden. ,,Het wordt voor sommigen wederom een zware beproeving, maar vorig jaar is gebleken dat we ramadan ook sober kunnen vieren'', zegt Saïd Bouharrou van het orgaan. Ook dit jaar verwacht hij dat veel mensen gehoor geven aan de oproep om het rustig aan te doen, en dat zien ze bij de stichting ook. Initiatieven zoals in Amsterdam zijn er normaal gesproken volop, maar nu al een stuk minder. Wel heeft een aantal moskeeën aange kondigd toch de deuren te ope nen voor het avondgebed. Die vrijheid hebben ze. Saïd Bouharrou raadt mensen nadrukkelijk aan gewoon thuis te bidden om het risico op een coro- nauitbraak zo veel mogelijk te be perken. In 2013 haalde hij zelfs The New York Times met zijn plan om twee lustpillen voor vrouwen te lanceren. Een soort Viagra, werd dan gezegd. Die vergelijking gaat echter mank. Met een beetje medicinale hulp voor mannen die heel graag willen, maar bij wie het niet meer lukt, is im mers niets mis. Net zomin woensdag 14 april 2021 GO ustni en Waar ik nou zo vrolijk van word: In coronajaar 2020 kwamen in Nederland 610 mensen om door een verkeersongeval. Dat zijn 51 verkeersdoden minder dan een jaar eerder en het laagste aantal sinds 2015, blijkt uit nieuwe cij fers van het CBS. Edwin van der Aa Den Haag Er kwamen vorig jaar 453 mannen en 157 vrouwen om in het verkeer. Darifa Benhadhoum deelt tasjes met maaltijden uit. Koken in de ramadan voor 200 daklozen Opnieuw kunnen Nederlandse moslims door corona de rama dan niet samen vieren. Maar tien vrouwen uit Amsterdam laten zich daardoor niet uit het veld slaan. Raymond Boere Amsterdam A De gehele maand wordt voor behoeftigen belangeloos gekookt. FOTO'S MARCO OKHUIZEN - Saïd Bouharrou van Moslims en Overheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6