Mevrouw de uil voelt zich op haar gemak in Hulster tuin Culturele Raad Borsele heeft zorgen over toekomst 6 Gemeente wil regie Burenpolder VIER VRAGEN AAN VOORZITTER DOOK NOIJ Joeri Wisse Yerseke ,,We denken al best lang na over de toekomst van het industriegebied Burenpolder. Omdat we begrepen hebben dat de camping wellicht te koop zou komen, hebben we het voorkeursrecht op het terrein ge legd. Daardoor hebben we in eerste instantie alle kaarten zelf in han- Gemeente wil voorkomen dat eventuele nieuwe eigenaren fors investeren in recreatie den", legt wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) het besluit van het college van B en W uit. Overigens moet de gemeenteraad er nog mee instemmen. Wethouder Kees Verburg (PvdA, economie) heeft het besluit vorige week persoonlijk meegedeeld aan de eigenaren. Zowel hij als Both be nadrukt dat de gemeente nog geen uitgekristalliseerde plannen heeft voor het gebied. Wel willen ze voor- komen dat eventuele nieuwe eige naren fors investeren in nieuwe vor men van recreatie. Volgens Verburg verandert voorlopig niets. ,,We staan echt nog niet op de deur bij de cam ping te kloppen of ze de boel willen verkopen." In de 25 hectare metende Buren polder is behalve de camping (2,5 hectare) en bungalowpark Kijkuit (2,3 hectare) ook een woonwijk ('het Poldertje') een industrieterrein met twee grote schelpdierverwerkende bedrijven (Roem van Yerseke en Lenger Seafoods) te vinden. Een an der groot bedrijvencomplex (1,2 hec tare) staat momenteel te koop, maar daarvoor vindt de gemeente het niet nodig een voorkeursrecht te vesti gen. Al in 2008 constateerde de pro vincie dat zowel de bedrijvigheid als de recreatiebedrijven het beste kun nen worden uitgeplaatst, zodat in het gebied een aantrekkelijk 'woon- en recreatiemilieu' kan ontstaan. Haken en ogen Hoe realistisch die plannen nog zijn, is de vraag. Geld en ruimte om met name de grote bedrijven te verplaat sen is er niet. ,,Alle grond in de Ol- zendepolder is op." Een camping en bungalowpark zijn volgens Verburg makkelijker te verplaatsen, al zitten daar ook nog de nodige haken en ogen aan. ,,Bij de camping heb je met één eigenaar te maken, maar met het bungalowpark moet je zaken doen met veel verschillende eigenaren." Hoe de toekomst van de Buren- polder er wat het college van B en W betreft uitziet, wordt duidelijk als la ter dit jaar de ontwikkelingsvisie voor Yerseke klaar is. Daarin worden alle grote, in elkaar grijpende ont wikkelingen op een rijtje gezet. Ver burg: ,,Nog dit jaar gaan we die visie voorleggen aan de gemeenteraad." Alex Beaurain en buurvrouw Bella van Hof wisten niet wat ze zagen; op Bella's schuurtje zat gisteren een joekel van een uil. Ook andere wijkbewoners hebben Jinko op be zoek gehad. In Vogelwaarde is juist Fibi sinds een tijd weer gespot. Deze uil is in november gevlogen uit haar volière in Nieuw Namen. Oehoes blijken populaire huisdie ren, niet iedereen is daar blij mee. Valkenier Marina Bliek: ,,Het zijn geen parkietjes." De oehoe is, met een grootte van tussen de 60 en 75 cm en een span wijdte van soms ruim 1 meter 80, een van de grootste uilensoorten ter wereld. De roofvogel dankt zijn naam aan zijn roep. Oehoes komen in Nederland in het wild amper voor. Er zijn slechts enkele tiental len broedparen. In België worden ze in het wild iets vaker gezien. ,,De meeste oehoes die worden ge- Ze is zelfs weer vlak bij huis gezien, maar ik kreeg haar niet gelokt spot, zijn ontsnapt uit gevangen schap", zegt Bliek van De Valke niershof bij IJzendijke. Ook Jinko, een Europese vrouw tjesoehoe van ongeveer een jaar oud, is ontsnapt. ,,Een paar weken geleden is ze gevlogen", zegt eige naar Tommy Breyaert uit Verre- boek. Jinko legt heel wat terrein af. Vlak na haar ontsnapping is ze al gespot in (oe)Hoek. Breyaert: ,,Ze is zelfs weer vlak bij huis gezien, maar ik kreeg haar niet gelokt." De laatste dagen vliegt ze rond in Hulst en ze heeft nu een fijn plekje gevonden in een boom in de tuin van Van Hof. Gisteravond werd valkenier Marc Fassaert uit Hulst naar Beau- rain en Van Hof ingevlogen om Jinko te lokken met eendagskui- kens. Die werden aan een lijn ge bonden en daarmee als een lasso in de rondte gezwaaid om de aan dacht van Jinko te trekken. Dat lukte, Jinko leek erg geïnteres seerd, maar ze bleef toch fijn op haar hoge tak in de conifeer zitten. Fassaert: ,,Ik vrees dat we geduld moeten hebben." Petra De Paepe-Roelandts uit Nieuw Namen zoekt al sinds no vember naar Fibi, haar oehoe. Die is laatst gezien in Vogelwaarde, maar vangen lukt niet. ,,Ik mis haar zo erg!" Jinko en Fibi lijken zichzelf wel te kunnen redden. Van Beau- rain en Van Hof mag Jinko wel in de conifeer blijven wonen. Van Hof: ,,Lijkt me fantastisch als je 's ochtends naar buiten kijkt en je wordt begroet: Oehoe!" woensdag 14 april 2021 Camping niet zomaar verkopen BE Jinko heeft het naar haar zin in de grote conifeer en laat zich niet wegpesten door kauwen en ek sters. FOTO ANNE HANA De eigenaren van camping Zon en Zee in Yerseke mogen hun bedrijf niet zomaar verkopen. De gemeente Reimerswaal heeft een 'voorkeursrecht' gevestigd op het terrein, waardoor die nu het eerste recht heeft om de camping te kopen. Met deze 'verregaande maatregel' wil het gemeentebestuur de regie over dat deel van de Burenpolder in handen nemen. Bewoners van, jawel, 'de vogel- buurt' in Hulst keken de afgelo pen dagen raar op; zat er opeens een enorme oehoe in hun tuin. Het bleek uil Jinko, ontsnapt uit het Vlaamse Verre broek. Mevrouw de uil vangen, is nog niet zo makkelijk. Sheila van Doorsselaer Hulst -Tommy Breyaert, eigenaar De culturele raad van Borsele maakt zich zorgen. De ge meente Borsele bezuinigt en de kans is reëel is dat ook de culturele sector niet ontkomt aan bezuinigingen. Toch pro beert voorzitter Dook Noij positief gestemd te blijven. Hij ziet lichtpuntjes. Melita Lanting j Wat doet de culturele raad van Borsele eigenlijk? I ,,Als culturele raad adviseren wij de gemeente over kunst en cultuur en gaan wij over de subsidies. Wij verstrekken jaarlijks subsidie aan een groot aantal eve nemen ten en activi teiten in Bor sele. De ge meente 1 heeft het geven van de subsidies gedelegeerd aan ons. Daarnaast hebben wij ook eigen activiteiten, zoals Kleinkunst op Stoom en Oeljebroelje. Voor die laatste twee evenementen hebben wij onlangs besloten ze ook dit jaar weer uit te stellen." 2 Wat voor soort culturele acti viteiten zijn er eigenlijk in Borsele? ,,Dat is heel divers. Er zijn de gro tere culturele evenementen zoals Oeljebroelje. Maar er zijn ook heel veel kleinere dingen. Zoals muziek verenigingen die uitvoeringen geven. Euterpe is een heel be kende maar er zijn ook kleinere waar je nooit van hoort en die lig gen nu vaak stil vanwege corona. Denk ook aan de toneelclub Baar land, de boekbespreking die een maal per jaar gehouden wordt of de activiteiten van het kerkje van Ellesdiek. En dan heb je nog het cultureel erfgoed, zoals de klom penmakerij of de molen in Hein- kenszand. Dat kost nogal wat om die draaiende te houden." 3 Hoe kijkt u naar de toe komst? ,,We zijn bang dat ook de cul turele sector niet ontkomt aan be zuinigingen. En wij maken ons daar ook wel zorgen over. Wij zouden het heel erg jammer vinden als leuke evenementen waar wij subsi die aan geven in de problemen komen. Of als de cultuureducatie een klap krijgt, want de bewust wording van kinderen begint al op school. Wij zouden dat graag willen voorkomen." 4 Zijn er mogelijkheden om die klappen te voorkomen? ,,De gemeenteraad heeft on langs een motie aangenomen dat alle geld uit het noodfonds voor de culturele sector ook daadwerkelijk aan kunst en cultuur moet worden uitgegeven. Dat is heel fijn. We zou den het geld dat overblijft kunnen gebruiken om de kunst en cultuur sector de komende vier jaar in stand te houden. Dat kan, omdat het geld niet alleen bedoeld is voor noodsteun, maar ook voor het sti muleren van kunst en cultuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51