II Mevrouw de uil voelt zich op haar gemak in de vogelbuurt van Hulst 7 DODE BIJ WONINGBRAND IMPACT OP DE BUURT ,,Het is triest, echt een drama", zegt één van de aanwonenden van het C.D. Vereekeplein in Kapelle. Maandagavond kwam een buurman om het leven bij een brand in zijn woning. „Hij was gehandicapt en is waarschijnlijk niet weg kunnen komen." Willem Adriaansens Kapelle Het is iets na tienen op de maandagavond als de buren lawaai horen achter hun huis. ,,En dat na het ingaan van de avondklok. Ik hoorde auto's, stemmen en geronk en dacht: Wat gebeurt er toch? Wie maakt er nou zo laat nog zoveel kabaal?" De nieuwsgierigheid wint het al snel van de slaap bij de achter buurvrouw. ,,Door dat lawaai kon ik toch niet slapen dus ben ik weer uit bed gegaan om te kijken. Ik wou weten wat er aan de hand was en ben naar buiten gegaan. Toen bleek dat het de brandweer en de ambulance waren die in het straatje vlak achter ons huis ston- den. Die waren zonder sirene aan komen rijden. Wel met zwaailich ten, maar dat heb ik niet gezien omdat de rolluiken al dicht wa ren." Haar buurvrouw heeft die zwaailichten wél aan zien komen. ,,Ik zag de brandweer en de ambu lance en ze reden heen en weer met een rolstoel en een brancard. Er kwam een heleboel rook uit de woning. Ze hebben de buurman nog heel lang gereanimeerd. Dat konden we zien omdat die ambu lance bij ons voor het raam stond." De brand, volgens de politie een triest ongeluk, houdt de buurt, be grijpelijk, flink bezig. ,,Het heeft een bepaalde impact in ons wijkje. Het is best heftig als dit in je straatje gebeurt. Je zit er allemaal over na te denken. En als je nu zo dat dichtgetimmerde huis ziet, dan is dat toch vreselijk. Het is ge woon een trieste bedoening. Voor het slachtoffer, maar ook voor de familie." Als je nu zo dat dichtgetimmerde huis ziet, dan is dat toch vreselijk Een aantal aangrenzende wonin gen heeft door de brand rookschade opgelopen. De bewoners daarvan zijn opgevangen door zorgorgani satie Cederhof, dat ook de eigenaar is van de huizen. ,,Het zijn onze se- niorenzorgwoningen", legt Ceder hof-directrice Inge van den Boo- men uit. ,,Twee directe buren zijn ondergebracht in ons zorgpension. Een derde logeerde al ergens an ders. Gezien de rook- en brandont- wikkeling wilde de brandweer niet dat ze in hun woningen zouden blijven." Ondanks de trieste aanleiding is Van den Boomen erg blij dat deze mogelijkheid er is in Kapelle. ,,We zijn heel bedroefd, ook voor de fa milie. Maar het is wel fantastisch dat Kapelle voor haar inwoners een zorgpension heeft. Want niet iedereen heeft familie in de buurt. We hebben ze daar samen met fa milie ondergebracht. Want je be grijpt dat die mensen even niet al leen willen zijn." Van den Boomen zegt erg trots te zijn op het haar medewerkers. ,,Het vertrouwde team van de wijkverpleging was er, de avond dienst is langer gebleven, het team uit het verpleeghuis heeft hulp ge boden bij de evacuatie en er zijn spullen voor de mensen uit de wo ningen gehaald naar het zorgpen- sion. Dat is ook voor de familie ge beurd." Tot rust komen Bovendien kunnen de evacuees zolang blijven als ze nodig achten. ,,Er zit geen einddatum aan hun verblijf in het zorgpension. Ze kunnen hier tot rust komen. Er staat een gedekt bed en we zorgen voor eten. Met de familie kijken ze dan wanneer ze terug willen gaan." Alex Beaurain en buurvrouw Bella van Hofwisten niet wat ze zagen; op Bella's schuurtje zat gisteren een joekel van een uil. Ook andere wijk bewoners hebben Jinko op bezoek gehad. In Vogelwaarde is juist Fibi sinds een tijd weer gespot. Deze uil is in november gevlogen uit haar vo lière in Nieuw Namen. Oehoes blij ken populaire huisdieren, niet ieder een is daar blij mee. Valkenier Ma rina Bliek: ,,Het zijn geen parkietjes." De oehoe is, met een grootte van tussen de 60 en 75 cm en een span wijdte van soms ruim 1 meter 80, een van de grootste uilensoorten ter wereld. De roofvogel dankt zijn naam aan zijn roep. Oehoes komen in Nederland in het wild amper voor. Er zijn slechts enkele tientallen broedparen. In België worden ze in het wild iets vaker gezien. ,,De meeste oehoes die worden gespot, zijn ontsnapt uit gevangenschap", zegt Bliek van De Valkeniershof bij IJzendijke. Ook Jinko, een Europese vrouw tjesoehoe van ongeveer een jaar oud, is ontsnapt. ,,Een paar weken gele den is ze gevlogen", zegt eigenaar Tommy Breyaert uit Verreboek. Jinko legt heel wat terrein af. Vlak na haar ontsnapping is ze al gespot in (oe)Hoek. Breyaert: ,,Ze is zelfs weer vlak bij huis gezien, maar ik kreeg haar niet gelokt." De laatste dagen vliegt ze rond in Hulst en ze heeft nu een fijn plekje gevonden in een boom in de tuin van Van Hof. Gisteravond werd valkenier Marc Fassaert uit Hulst naar Beaurain en Van Hof ingevlogen om Jinko te lok ken met eendagskuikens. Die wer den aan een lijn gebonden en daar mee als een lasso in de rondte ge- zwaaid om de aandacht van Jinko te trekken. Dat lukte, Jinko leek erg geïnteresseerd, maar ze bleef toch fijn op haar hoge tak in de conifeer zitten. Fassaert: ,,Ik vrees dat we ge duld moeten hebben." Petra De Paepe-Roelandts uit Nieuw Namen zoekt al sinds no vember naar Fibi, haar oehoe. Die is laatst gezien in Vogelwaarde, maar vangen lukt niet. ,,Ik mis haar zo erg!" Jinko en Fibi lijken zichzelfwel te kunnen redden. Van Beaurain en Van Hof mag Jinko wel in de coni feer blijven wonen. Van Hof: ,,Lijkt me fantastisch als je 's ochtends naar buiten kijkt en j e wordt begroet: Oe hoe!" woensdag 14 april 2021 - buurtbewoner De brandweer sloeg een ruit in en wist de man uit zijn huis te halen. Hij is door ambulancemede werkers behandeld, maar toch ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. foto hv zeeland Houten platen voor de ramen zijn de stille getuigen van het drama in de woning op het C.D. Vereekeplein in Kapelle. FOTO WILLEM ADRIAANSENS M Jinko heeft het naar haar zin in de grote conifeer en laat zich niet wegpesten door kauwen en eksters. FOTO ANNE HANA Bewoners van, jawel, 'de vogel- buurt' in Hulst keken de afgelo pen dagen raar op;zat er opeens een enorme oehoe in hun tuin. Het bleek uil Jinko, ont snapt uit het Vlaamse Verre broek. Mevrouw de uil vangen, is nog niet zo makkelijk. Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50