9 Nederlands grootste 'commerciële' voedselbos verrijst vlak bij Grevelingen Veel interesse in Zeeland voor voedselbossen Een plek waar je straks ronddwaalt door een inspiratiebos: boordevol eetbare planten, kruiden, noten, paddenstoelen en fruitsoorten. Met daarnaast een productiebos, waar grotere hoeveelheden kunnen wor den geoogst voor levering aan res taurants en (biologische) super markt. Voedselbossen zijn hip en happe ning. Op heel veel Zeeuwse school pleinen werden vorig jaar minibos- jes aangelegd. En ook in de rest van Nederland schieten de eetbare tuinbossen als paddenstoelen uit de grond. Maar geen van alle zo om vangrijk als dat in Den Osse, waar initiatiefnemers Anniek Risseeuw uit Oost-Souburg, Conny Schoen makers uit Burgh-Haamstede en Vincent Dellebeke uit Rotterdam zich op 14,3 hectare grond hebben gestort. ,,Nu ziet het er nog kaal uit, maar dit is straks een groene oase. Een plek waar je gezond eten kunt halen voor een normale prijs." Een strook zilte planten De nu al aangeplante dik 4000 struiken en boompjes laten de eer ste contouren van het voedselbos 'Beheerlyckheid' al zien. Zij vor men straks de windhagen die voor bescherming zorgen als de overige aanplant de grond in gaat. Waaron der ook een strook zilte planten, langs de waterrand. Het idee is zo veel mogelijk gebruik te maken van wat de omgeving zelf biedt. Is de boel volgroeid dan kun je in het voedselbos een jaarrond oog sten. Zelfs in de wintermaanden We kunnen zo niet met z'n allen verder. We vreten de wereld op december en januari, als er allerlei wortels of de naar citroen sma kende dwergkweepeer in het bos te vinden zijn. Het voorlopige plan is om 1000 verschillende soorten eetbare lek kernijen 'in huis' te halen. Al met al goed voor zeker 23.000 verschil lende struiken en planten. Een klus van heb-ik-jou-daar, al zien ze daar geen van drieën tegenop. Zelfs het geduldig afwachten, nemen ze voor lief. Uit ervaringen elders blijkt dat het al snel een jaar of 5 tot 7 duurt voordat alles gaat groeien en bloeien en de boel opeens 'explo deert'. ,,Maar wat is nou vijf jaar? We zijn ondertussen ook alle drie met andere dingen bezig." Siropen Risseeuw is eigenaar van (bedrijfs)training- en coachbedrijf LifeAct, haar vriend Dellebeke komt uit de evenementenbranche en Schoenmakers is de vrouw ach ter Zeeroop; siropen gemaakt van alleen maar natuurlijke ingrediën ten. Alledrie geloven ze heilig in de noodzaak om in een duurzame we reld te investeren. ,,Dit is geen voor bijgaande trend. We kunnen zo niet met z'n allen verder. We vreten de wereld op." Met de term 'commercieel voed- selbos' bedoelen ze niet dat ze mil joenen euro's willen gaan omzet ten. ,,En als dat wel zo zou zijn, ste ken we het direct in een volgend voedselbos. Maar we denken wel een financieel gezonde onderne ming op poten te kunnen zetten." En tegelijkertijd een plek te creëren waar ze mensen, ook agrariërs en mensen uit het bedrijfsleven, kun nen inspireren en uitleg kunnen geven over hoe zo'n voedselbos nu PEILING precies werkt. Ooit hopen ze, behalve het bos en twee zeecontainers waar ze hun oogst gekoeld kunnen bewaren, ook een inspiratiecentrum te kun nen vestigen op het perceel aan de Hoogeboomsweg. Met een lab waar producten kunnen worden ge maakt van alles wat er groeit en bloeit in het bos. Zeepvrij afwasmiddel Zo maakt Schoenmakers onder meer al zeepvrij afwasmiddel uit saponine, wat in veel planten zit. ,,Niet om hier busladingen mensen langs te laten komen. Dat past hele maal niet bij de duurzaamheid die we nastreven." Wél om hun erva ringen met anderen te delen. Vooralsnog is de gemeente Schouwen-Duiveland niet happig op die toekomstplannen, maar het al dan niet slagen van het bos in Den Osse hangt er volgens de ini tiatiefnemers ook niet van af. ,,We zien dit als een reis. Een proces waarin we nog heel veel gaan mee maken. Maar het fundament staat er nu en laten we daar in ieder geval een nieuwe generatie mee inspire ren." woensdag 14 april 2021 GO Straks scharrelen mensen hun kostje in Den Osse bij elkaar Nu staat er nog raaigras voor vee op de akker aan de Hooge- boomsweg bij Den Osse. Maar over een jaar of zes pluk je er een compleet maaltje voor jezelf bij elkaar. Op een steenworp af stand van de Grevelingen ver rijst het grootste 'commerciële' voedselbos van Nederland. Esme Soesman Den Osse Conny Schoenmakers, Anniek Risseeuw en Vincent Dellebeke. foto marieke mandemaker -Vincent Dellebeke Eén van de acht voedselbosjes die IVN natuureducatie in 2020 plantte op Zeeuwse schoolpleinen. Deze is op Montessorischool de Basis in Goes. foto boaz timmermans Hoe populair ook, de kans dat Zee land verandert van een land van uitge strekte polders in een met voedsel bossen bedekt landschap is niet groot. Wel wordt druk gezocht naar nieuwe vormen van 'volhoudbare land bouw'. Uit een interessepei ling die de provincie Zeeland vorig najaar heeft gehouden blijkt dat er veel inte resse is in de aanleg van voedselbossen. De provincie is ook bereid kleinschalige initiatieven, in ieder geval met kennis, te steunen. Voedsel- bossen kunnen bij dragen aan de kli- maatopgave, herstel van de biodiversiteit en de leefbaarheid van het platteland. Daarnaast heeft agroforestry ofwel boslandbouw de aandacht van de provincie als alterna tieve teeltmethode voor de landbouw. Daarbij worden aan plant en beheer van (meerjarige) bomen met veeteelt en landbouw (eenjarige gewassen) gecombi neerd. Bij voedsel- bossen is altijd sprake van meerja rige gewassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41