II Hout van de havenkant 8 ZEELAND FILM HOE 'WEG VAN JOU' ZEEUWS-VLAANDEREN VEROVERDE De filmkomedie Weg van Jou staat al een tijdje op Netflix, maar is vandaag voor het eerst te zien op tv. Initiatiefnemer Jan Lievens: „Zeeuws- Vlaanderen is op de kaart gezet.'' Hergebruikt scheepshout, St.-Maartensdijk. foto sob research De heerlijke 'feel good', werd vier jaar geleden in de bioscoop uitge bracht met het idee Zeeuws-Vlaanderen eens een fikse opzwieper te geven. We zijn de beelden nog niet verge ten. De dertigjarige Evi in het hippe, mondaine Rotterdam. Ze hoopt voor haar bedrijf uitgezon den te worden naar Rio de Janeiro. Dan krijgt ze te horen dat het niet Rio wordt, maar Terneuzen. Ter wat? Inderdaad. Evi moet aan de slag bij de bouw van de nieuwe zeesluis. Op weg daar naar toe laat ze aan het tolhokje van de Wester- scheldetunnel haar paspoort zien. Eenmaal in Zeeuws-Vlaanderen geland komt ze aanvankelijk vrij onverstaanbare 'locals' tegen die niet veel moeten hebben van het nuffige, stadse vrouwtje. Gelukkig raakt Evi in de ban van het land schap, het water én de mensen. Eind goed al goed. Bienvenue chez les Ch'tis Jan Lievens en Nynke van der Ploeg namen in 2015 de hand schoen op. Ze hadden gelachen om de Franse komedie Bienvenue chez les Ch'tis (2008), de film waarin een directeur van een post kantoor in de Provence wordt België, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Zwitserland, China en nog enkele andere landen de rechten op. Ook streamingdiensten doen hun best: de ontluikende liefde tussen Evi en Zeeuwse Stijn (Maarten Heijmans) is te zien op Netflix, Pathé, Amazon, Video land, Google Play, iTunes, Film 1. Jan Lievens: ,,Het doel was een miljoen kijkers. Met al die kanalen kom je daar wel aan. De film blijft nog jaren te zien op die streaming- diensten." En verder: „Landelijke kranten als NRC, Volkskrant en Parool waardeerden de film met vier van de vijf te behalen sterren. De provincie onderzocht van eind september tot half november 2017 wat er op de sociale media ge beurde. Daaruit bleek dat er 2,3 miljoen reacties en likes waren. Dat zijn resultaten waarop we heel erg trots zijn." Een warm gevoel Maar, ruim vier jaar later, is er nog iets over van die euforie? Heeft Zeeuws-Vlaanderen zich met de film blijvend op de kaart gezet? Jan Lievens zegt het voorzichtig: ,,Ik denk dat Weg van jou heeft bijge dragen aan de bekendheid van Zeeuws-Vlaanderen. Een warm gevoel voor de streek, dat ook. Wat daarvan nog over is, dat is moeilijk te meten. Natuurlijk vloeit dat ge voel weg. Aan de andere kant is Zeeland als filmlocatie op de kaart gezet. Dat is de laatste jaren geble ken met diverse producties zoals de serie als Grenslanders en de film Slag om de Schelde. Is het misschien tijd voor een opvolger van Weg van jou? Jan Lie- vens: ,,Ik ben bezig met het uit werken van filmverhalen die in Zeeland spelen. Het vergt enorm lang broeden. Maar ik ben ervan overtuigd: het zou zomaar kun nen." overgeplaatst naar het voor Fran sen onherbergzame noorden van hun land. Zoiets wilden ze ook voor hun regio: een publieksfilm die zou laten zien dat Zeeuws- Vlaanderen de moeite waard was. Jan schreef een scenario. Daarmee gingen ze de boer op. Productie maatschappij NL Film hapte toe. Wel op voorwaarde dat er geld zou worden ingebracht. Jan: ,,De hele film kostte een kleine twee mil joen euro. De helft van dat bedrag hebben we in de regio opgehaald, via sponsoren, overheden. En via crowdfunding zamelden we 125.000 euro in. Daarvan stond de producent in Amsterdam te kij ken. Er was op die manier voor een film nog nooit meer dan 25.000 euro bij elkaar gesprokkeld." Het was niet het enige signaal dat Zeeuws-Vlaanderen zich ach ter het initiatief schaarde. ,,Er kwamen meer dan genoeg figu ranten uit de streek'', zegt Lievens. ,,Als we een koe, een varken of een locatie nodig hadden, dan was dat ook geen probleem. Er ontstond een gevoel van saamhorigheid, fantastisch. We hebben bewust de opnames gespreid, van Saeftinghe tot Sint Anna ter Muiden. Om te voorkomen dat er gezegd zou wor den 'het is weer allemaal Hulst of Terneuzen'.'' Met ruim 200.000 bezoekers eindigde Weg van jou met Katja Herbers in de hoofdrol in 2017 bij de tien best be zochte films in Nederland. Bovendien kochten dis tributeurs in Er ontstond een gevoel van saamhorigheid SPOREN IN DE DELTA Recycling lijkt typisch heden daags, maar grondstoffen- schaarste en hergebruik zijn van alle tijden. Een goed voorbeeld bieden de oude havens in onze ma ritieme provincie, zoals de laatmid deleeuwse haven van Sint-Maar tensdijk. De westelijke havenkom van dit Thoolse stadje is gedempt in de achttiende en vroege negen tiende eeuw. De oostelijke kom is rond 1957 opgevuld, toen na de Ramp het resterende deel van de Pluimpot werd afgedamd. Herin richting van de Haven (nu een plein met parkeerterrein) bood mogelijkheid tot archeologisch on derzoek in de winter van 2012/2013, uitgevoerd door SOB Research. De archeologen documenteer den onder meer funderingen, be strating van de oude kade en ha venbeschoeiing. Deze bestond uit verticaal in de grond geslagen stammen en horizontale planken. Drie onderzochte stukken eiken hout bleken hergebruikt scheeps- hout te zijn, afkomstig uit het We- serbergland in Duitsland. Het wa- ren twee vlakplanken met penga- ten en één legger. De aanwezigheid van zowel pengaten als een spijker wezen op scheepshout. De afwe zigheid van een 'land', het deel van de plank waar de volgende plank overlapt, duidde erop dat het ging om een 'karveeltype', een scheeps- type waarbij de uiteinden van de planken op elkaar aansluiten in plaats van elkaar overlappen. 'Kar veel' verwijst naar een fameus laat middeleeuws scheepstype waar mee Columbus in 1492 bijvoor beeld naar de Nieuwe Wereld voer. Maar waarschijnlijk waren alle scheepsplanken uit Sint-Maartens dijk afkomstig van één of meer be scheiden vaartuigen voor regionale visserij of handel. Slechts van één houtfragment kon de ouderdom worden bepaald: na 1841. Dat is niet echt indrukwekkend, maar de an dere houtdelen kunnen veel ouder zijn, als ze tenminste niet allemaal tot één vaartuig hebben behoord. Hergebruikt scheepshout in ha venbeschoeiingen is bepaald geen unicum. We kennen dit onder meer uit 's-Hertogenbosch, Ant werpen en Doel. Het meest opzien barende Zeeuwse voorbeeld is Hulst. Tijdens de opgraving in 2011 van de middeleeuwse haven aldaar voor het plan Nieuwe Bierkaai zijn in de havenbeschoeiing verwerkte scheepsdelen van onder meer Scandinavische oorsprong aange troffen. Ze dateerden al uit de vroege dertiende eeuw! Dit bewees dat het toen nog Noord-Vlaamse stadje al vroeg handelscontacten met de Oostzee en Scandinavië had. Hulst was destijds met de Westerschelde of Honte verbonden via de Saxvliet, zoals Sint-Maar tensdijk met de Oosterschelde via de Pluimpot. woensdag 14 april 2021 'Varken nodig? Dat kwam er' Jan van Damme Terneuzen Weg van jou is vanavond om 20.25 uur te zien op RTL8. Katja Herbers en Maarten Heijmans in de film Weg van jou. beeld imdb -Jan Lievens, initiatiefnemer Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40