Uitrol Janssen-vaccin in Europa uitgesteld NIEUWS 3 Rekenkamer komt met snoeihard rapport over bezuinigingen Defensie woensdag 14 april 2021 De voorgenomen verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen, die begin 2020 werd teruggedraaid, heeft een kleine 1 miljard euro méér ge kost dan werd verwacht. De Al gemene Rekenkamer noemt dat in een hard rapport over bezuini gingen bij Defensie 'ontluiste rend'. De extra kosten waren deels te voorzien geweest en 'vermijdbaar'. Hanneke Keultjes Den Haag Met de verhuizing van het complex naar Vlissingen hoopte Defensie in 2012 eenmalig 23 miljoen euro te bezuinigen ten opzichte van reno vatie van de oude marinierska zerne. Jaarlijks moest nog eens 2,7 miljoen worden bespaard op de ex ploitatiekosten. Daar kwam alle maal niks van terecht, stelt de Re kenkamer. Het kabinet had haast met het besluit, onderzocht geen alternatieve locaties en had 'geen volledig inzicht' in de kosten. In plaats van geld besparen kostte de geannuleerde verhuizing alleen maar meer geld. Het bedrag van 1 miljard euro is inclusief de 670 mil joen euro die het Rijk uittrok om de provincie Zeeland te compenseren voor het annuleren van de verhui zing. Ook is de raming voor de bouw van de nieuwe kazerne, die nu in Nieuw-Milligen moet komen, meegenomen. Die is door een nieuwe berekening twee keer zo duur als de kazerne in Vlissingen zou hebben moeten kosten. Er werden ook meer kosten ge maakt, stelt de Rekenkamer, die te voorkomen waren geweest door 'een zorgvuldigere besluitvor ming'. Zo bleek dat slechts de helft van de grond die ter beschikking werd gesteld bruikbaar was. De overige grond was verontreinigd en lag pal naast een rioolwaterzuive ring. Ook zaten er oude explosieven en archeologische vondsten in de bodem. Het kabinet trok 12,8 mil joen euro uit voor sanering en nieuwe grond en stak later nog eens 28 miljoen euro in het bouwrijp maken. ,,Het is ontluisterend dat wij moeten concluderen dat als gevolg van onzorgvuldige besluitvorming, het niet volgen van eigen normen en vanwege deels voorzienbare en vermijdbare meerkosten door het Rijk inmiddels een kleine 1 miljard euro meer moet worden uitgegeven dan in 2012 aan de Tweede Kamer is voorgesteld", schrijft de Rekenka mer in het rapport Uit het vizier. Ruimhartig De geschiedenis herhaalt zich, ziet de Rekenkamer, bij het compensa tiepakket voor Zeeland. Toen de verhuizing eenmaal van de baan was, wilde de Kamer dat de provin- In plaats van geld besparen kostte de geannuleerde verhuizing alleen maar meer geld - Conclusie Rekenkamer cie snel ruimhartig gecompenseerd zou worden. Binnen vier maanden werd onder meer een justitieel complex met gevangenis en recht bank beloofd, ter waarde van 670 miljoen euro. De Rekenkamer ziet in 'het hoge tempo' waarmee die compensatieplannen tot stand kwamen, 'parallellen met het pro ces waarmee in 2011 werd besloten tot de verhuizing van de mariniers naar Vlissingen'. Daarbij had verhuizing een be sparing van de exploitatiekosten van 2,7 miljoen per jaar moeten op leveren, maar dat doel verdween al snel uit zicht. Intern was al sinds 2015 bekend dat de bezuiniging niet zou lukken, maar het zou nog tot 2018 duren voor de Tweede Kamer daarover (vertrouwelijk) werd geïnformeerd. De exploitatie bleek in 2012 te laag geraamd en zou - na een herberekening - juist 3,5 mil joen euro hoger uitvallen. Na de kredietcrisis moest het toenmalige kabinet-Rutte I in 2010 bezuinigen. Defensie moest vanaf 2011 structureel 1 miljard euro inle veren. De Rekenkamer nam die be zuinigingen onder de loep aan de hand van vier casussen. Naast de verhuizing van de marinierska zerne werd gekeken naar het afsto ten van tanks, mijnenvegers en transporthelikopters. De Rekenka mer concludeert dat in geen van de vier voorbeelden de doelstelling werd behaald. Er werd zo ongeveer de helft, 423 miljoen euro, minder bezuinigd dan het plan was. Verkoop van tanks Zo heeft de Rekenkamer geen goed woord over voor de verkoop van alle Nederlandse tanks waartoe in 2011 werd besloten. De krijgsmacht be sloot drie jaar later om Duitse tanks te gaan leasen, om de kennis over tanks bij Defensie op peil te hou den. De Rekenkamer noemt het eerst verkopen en daarna terug- leasen 'kapitaalvernietiging' en 'on doelmatig beheer van publieke middelen'. Inmiddels wil Defensie zelfweer tanks kopen. ,,Wij conclu deren dat dit bijna achtmaal duur der uitvalt dan wanneer de na 2011 door Nederland verkochte tanks waren geüpgraded naar het zelfde type in plaats van verkocht." Demissionair minister Ank Bijle- veld van Defensie stelt in een reac tie op het rapport dat er binnen haar ministerie 'intern een start is gemaakt' met het verbeteren van 'de informatiehuishouding en transparantie'. Daarvoor is een taskforce opgericht. Ook wijst ze erop dat Defensie er bewust voor koos om minder te bezuinigen dan in 2011 was afgesproken, omdat de veiligheidssituatie in de wereld ver slechterde. De Rekenkamer schrijft dat 'verwacht mag worden' dat bij Defensie 'strategisch handelen en omgaan met een onzekere toe komst in het bloed zit'. Chris van Mersbergen Leiden Farmaceut Johnson Johnson stelt de uitrol van het Janssen-corona- vaccin in Europa uit voorzorg uit vanwege mogelijke bloedproppen die kunnen ontstaan bij gevacci- neerden. Vandaag wordt meer dui delijk over de consequenties die dat kan hebben voor het priktempo in Nederland. De farmaceut gaat over tot uitstel op advies van medische instanties in de Verenigde Staten. De reden is dat in de VS zes gevallen opgedoken zijn van een ernstige complicatie, cere brale veneuze sinustrombose (CVST) in combinatie met een laag aantal bloedplaatjes (trombocytopenie). In Europa komt het Europese Medicijn Agentschap (EMA) waar schijnlijk vandaag met een advies over gebruik van het vaccin, aldus minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) gisteravond op de pers conferentie. Hij kon nog niets zeg gen over eventuele gevolgen van uitstel van levering op het vaccina tietempo in Nederland. 'De veiligheid en het welzijn van de mensen die onze producten ge bruiken zijn onze nummer één pri oriteit', meldt Johnson Johnson, het Amerikaanse moederbedrijf van Janssen, in een verklaring. Het in Leiden ontwikkelde Jans sen-vaccin is in de Verenigde Staten aan bijna zeven miljoen mensen toegediend. De prik biedt in tegen stelling tot andere vaccins al met één inenting genoeg bescherming tegen het coronavirus. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG), dat voor Nederland de balans tussen werk zaamheid en bijwerkingen en ri sico's van geneesmiddelen beoor- deelt en bewaakt, stelde gistermid dag in een verklaring dat het 'te vroeg is om conclusies te trek ken'. Nederland kreeg maandag de eer ste doses van het Janssen-vaccin ge leverd. Zeker 35.000 doses zouden naar de ziekenhuizen gaan, waar ze zouden worden gebruikt om perso neel in te enten. In totaal heeft ons land 11,3 miljoen doses van het vac cin besteld. Mark Rutte spreekt in maart 2020 de bezoekers in het Arsenaaltheater toe naar aanleiding van het afblazen van de komst van de mari nierskazerne naar Vlissingen. foto lex de meester GO Teruggedraaide verhuizing kazerne kostte bijna 1 miljard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3