Theaters aan Zee komt snel met nieuwe programmering 7 Ritthem is niet langer zwanger van kunst en cultuur. Theater De Verwachting sluit de deuren. woensdag 14 april 2021 THEATER RITTHEM Adriaan Gsté indelgroep iRiUhem Wss'ingen Stichting Moerman romotie Vlissingen Q Promotions Peter en Esther de Neef op gesponsorde stoelen in de zaal van Theater De Verwachting. foto lex de meester Organisatiebureau Theaters aan Zee brengt, na het afvallen van Theater De Verwachting, nog voorstellingen en concerten op zes Zeeuwse locaties, waaron der drie kerken: de Nieuwe Kerk in Zierikzee, de PKN-kerk (het Historische Kerkje) in Ritthem en de Corneliuskerk in Noord- welle. Het echtpaar De Neef haalt ook artiesten, cabaretiers en muzi kanten naar De Weverij in Zie rikzee, De Stenge in Heinkens- zand en het Dorpshuis Renesse. Hoewel veel voorstellingen het afgelopen jaar moesten worden afgelast of in afgeslankte vorm plaatsvonden, presenteert Thea ters aan Zee binnenkort weer een fris en fruitig programma. Mensen die nog kaarten hebben voor geannuleerde voorstellin gen kunnen hun geld terugkrij gen. Maar het echtpaar De Neef hoopt dat velen hun onge bruikte kaarten (ook die van De Verwachting) inzetten voor een nieuwe voorstelling in een van de zes bovengenoemde gelegen heden. Om het theaterbureau te steu nen en extra te helpen bij het voortbestaan, kan het tegoed ook worden gedoneerd. Informatie over nieuwe én ge annuleerde voorstellingen is het makkelijkst in te winnen via een mailtje aan info@theater- saanzee.com René Hoonhorst Ritthem Heel Ritthem was gis teren versierd met rood-wit-blauwe vlaggetjes en oranje wimpels. Maar de stemming in het theatertje aan de Dorpsstraat is verre van uitbundig. Over twee weken tijdens Konings dag mag het theater geen uitbun dig middelpunt van de festivitei ten zijn, maar het is ook lang niet zeker dat die rol de komende jaren weer wel voor De Verwachting zal zijn weggelegd. Eind vorig jaar waren Peter en Esther de Neef nog optimistisch over de overlevingskansen van het 'huiskamertheater van Ritthem'. Ze waren wel bang dat het tot dit najaar kon duren voor de zalen weer vol konden lopen, maar als ze vanaf begin dit jaar al weer wat meer bezoekers mochten ontvan gen dan de dertig van destijds, zou het moeten lukken. Nu dat scena rio te optimistisch bleek, is het echtpaar De Neef genoodzaakt De Verwachting te koop te zetten. ,,Het wordt zeker september, okto ber voor we weer optredens kun nen boeken. Dan hebben we an derhalf jaar geen inkomsten uit onze theateractiviteiten gehaald. Dat is te veel, corona doet ons dus uiteindelijk de das om." Het gaat Peter en Esther aan het hart dat ze Ritthem moeten verla ten. ,,We zijn hier ruim vijf jaar geleden met open armen ontvan gen en voelen ons echt thuis in het dorp. Maar ons is duidelijk ge maakt dat onze financiële situatie zo zorgelijk is dat ons geen andere keuze rest dan Theater De Ver wachting te verkopen." Een be vriende makelaar wees hen op de mogelijkheid een huurhuis in de Broederband, in de nieuwe Schel- dewijk in Vlissingen, te betrekken. Die kans wilden ze niet voorbij la ten gaan, waardoor het pijnlijke besluit niet langer was uit te stel len, schreven Esther en Peter deze week in een brief aan hun 'lieve mede-dorpsbewoners'. Dat Peter begin dit jaar 65 werd en over twee jaar aan zijn pensi oen toe is, speelde ook mee. Niet dat het echtpaar De Neef aan stop- We zijn hier ruim vijf jaar geleden met open armen ontvangen -Peter en Esther de Neef pen denkt; Theaters aan Zee draait gewoon door. ,,Die theaterorgani satie staat los van De Verwachting. Via Theaters aan Zee boeken wij voorstellingen in locaties van an deren, zoals De Stenge in Hein- kenszand en de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De Verwachting is ons eigendom; niet alleen theater, maar ook ons woonhuis." De afgelopen dagen waren Peter en Esther koortsachtig bezig al hun relaties op de hoogte te stel len: impresariaten, leveranciers, sponsors, waaronder de stoelen- sponsors van de theaterzaal, en mensen die nog een voucher voor een voorstelling in De Verwach ting hebben. ,,Het brengen van de trieste boodschap kost ons veel moeite. Maar we moeten, nu heel Ritthem het weet, iedereen toch snel op de hoogte brengen." De Neef denkt daarbij ook aan de gemeente Schouwen-Duive- land, die de stichting achter Thea ters aan Zee sponsort voor het or ganiseren van een aantal Schouwse voorstellingen. ,,De Verwachting was weliswaar een locatie waar Theaters aan Zee ook voorstellingen voor boekt, maar het huiskamertheater valt onder Stichting Ons Dorpsleven Ritt- hem." Een nieuwe eigenaar zal met die stichting om de tafel moeten. De koper van De Verwachting mag met het pand doen wat hij wil, maar moet de deuren wel vijf, zes keer per jaar open zetten. Dat is in 2015 afgesproken toen de ge- meente Vlissingen het voormalige dorpscafé en dorpshuis aan het echtpaar De Neef verkocht. ,,Tij- dens twee ringrijwedstrijden en een sjezenwedstrijd, tijdens Ko ningsdag en voor de openbare dorpsraadsvergadering", somt het echtpaar op. Een nieuwe bewoner en/of uit bater kan de deur alleen open zet ten voor toiletbezoek en wat bier en frisdrank - al dan niet vanach ter de bar - verkopen. Maar hij mag de exploitatie ook op dezelfde ma nier voortzetten en zelfs het thea ter in stand houden. ,,Een bed and breakfast of een café beginnen en daarnaast de theaterzaal exploite ren, zou het mooiste zijn. Wij wil len met Theaters aan Zee graag voorstellingen in De Verwachting boeken", zegt Peter. Zijn vrouw droomt met hem mee. ,,Dat De Verwachting als theaterzaal be houden blijft, zou ons echt troost bieden." WA Verwachting legt het af tegen corona Dick en Matty Kir Ron |l>ert Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39