ZEELAND 3 STEEDS MOEILIJKER dagmorgen uit gesprekken met be zoekers van de weekmarkt in Goes. Vooral met de bezoekregel nemen mensen het niet altijd even nauw. Carool Maas uit Goes ontvangt af en toe zijn zoon én diens vrouw thuis, bekent hij. ,,Dan eten we een hapje. Nee, anderhalve meter af stand houden gaat dan niet, maar we zitten ook niet bovenop elkaar. Ik zie er geen risico in. Onze contac ten zijn beperkt tot een paar perso nen." Maas ziet om zich heen dat ook andere mensen de laatste weken minder voorzorgsmaatregelen ne men. ,,Een tijdje geleden droeg ie dereen hier op de weekmarkt een mondkapje. Als je er nu eentje op zet, dan loop je voor gek." Weer geen paasontbijt Jopie (74) en Frans (78) Tibbe uit 's Heer Hendrikskinderen drinken op de markt een coffee-to-go met hun buurtgenoot Lenie Rijk (67). Het is de laatste tijd vaste prik op dinsdag en zaterdag, als ze boodschappen doen op de weekmarkt. ,,Voor mij is het echt een uitje", zegt Rijk. Jopie geniet er ook van. „We houden af stand, dus het kan geen kwaad. En we spekken er ook de horeca een beetje mee." De drie houden zich naar eigen zeggen goed aan de coronaregels. Maar het echtpaar Tibbe ontvangt wél dochter en schoonzoon thuis. ,,Ik zie er geen gevaar in", zegt Jopie. ,,Als ik m'n eentje naar m'n dochter en schoonzoon ga, mag het wel, maar ze mogen niet met z'n tweeën bij mij komen. Ze bellen altijd van tevoren, want als er al iemand is, dan kan het niet." Hoewel ze haar kinderen wel afzonderlijk ziet, mist ze het familiegevoel het allermeest. ,,We hebben zes kinderen. We doen altijd een paasontbijt met z'n Ze bellen altijd van tevoren, want als er al iemand is, dan kan het niet allen. Dat kon vorig jaar niet door gaan en dit jaar weer niet. Dat vind ik jammer." Hoewel Jopie en Frans allebei ge vaccineerd zijn, stellen ze familie bijeenkomsten nog even. uit. ,,Ik vind dat ik het niet kan maken ten opzichte van mijn kinderen. Ik ben dan wel ingeënt, maar het is niet ge zegd dat ik het virus niet kan over brengen op anderen." Jopie merkt dat andere mensen het niet meer zo nauw nemen met de regels. ,,Bij de Jumbo heb je zo'n apparaat om je winkelwagen schoon te maken. Ik zie heel veel mensen gewoon doorlopen, terwijl er in het begin een medewerker bij stond om het in de gaten te houden. Het verslapt." Gewoon naar feestjes Bastian van Stigt (28) uit Goes heeft lak aan de coronaregels. ,,Ik houd me er totaal niet aan. Ik ga gewoon naar feestjes, en ik probeer mijn so ciale contacten in stand te houden. Ik schud handen en ik geef mensen een knuffel. Maar als mensen dat niet willen, dan heb ik daar respect voor. En ik doe geen mondkapje op in de Albert Heijn." Waar die feest jes dan zijn? ,,Bij iemand thuis. Het zijn geen massale feestjes hoor. Ge woon met tien of twintig mensen. Ik denk dat het elk weekend wel ge beurt." Bastian denkt dat afstand hou den, hygiënemaatregelen en beper kingen meer kwaad dan goed doen. ,,Jongeren wordt hun sociale leven ontnomen. Mensen vereenzamen en hebben depressieve gedachten. Het wordt tijd dat we de andere kant op gaan. Ik denk dat er een veel Ik denk dat er een veel betere aanpak is. Kwetsbare mensen kunnen zichzelf isoleren betere aanpak is. Kwetsbare men sen kunnen zichzelf isoleren. Men sen moeten zelf kunnen kiezen, of ze risico willen nemen." Bastian staat niet alleen: steeds meer van zijn vrienden zijn de laat ste tijd anders gaan denken over de coronamaatregelen. ,,Daar ben ik blij om. Vorig jaar hield iedereen zich redelijk serieus aan de regels. Dat kwam ook omdat het toen maar voor drie weken was. Het werden drie maanden, en inmid dels is het bijna anderhalf jaar. Van mijn vijftien vrienden nemen één of twee de regels nog wel serieus. Terwijl in het begin de verhouding precies andersom was. Je merkt dat het omslaat." Minder uitgenodigd Huub Catshoek (24) uit Nisse heeft ook vrienden die huisfeestjes ge ven. ,,Geen grote feesten, maar ge woon met z'n vieren of vijven een biertje drinken." Maar Huub meldt zich steevast af. ,,Ik merk dat ik daardoor minder uitgenodigd word. Dat vind ik wel balen. Maar ik ga tóch niet." Huub woont nog thuis, bij zijn ouders. ,,Ze zijn al wat ouder. Ik ben het verplicht aan mijn ouders om goed op te letten. Na alles wat ze voor mij gedaan hebben, wil ik nu richting hun een gebaar maken. Maar toch, je bent maar één keer jong. Ik mis het gewoon heel erg om met een groep af te spreken. Ik zie Ik zie mijn vrienden wel, maar we gaan meestal wandelen mijn vrienden wel, maar we gaan meestal wandelen. Of we drinken 's middags een biertje of een wijntje in de tuin. Iets anders kun je niet doen, want alles is dicht. Ik vind het jammer dat je je niet honderd pro cent comfortabel voelt als je af spreekt. Je loopt toch risico. Daar door ben je altijd op je hoede." Waar hij het meest naar uitkijkt? Zijn ogen glimmen. ,,Een festival. Dat zou ik echt tof vinden. Gewoon even lekker zorgeloos genieten." Het is heel verleidelijk om mak kelijker te worden met de regels, maar Huub is ervan overtuigd dat hij er niet aan toe moet geven. ,,We moeten volhouden, ook al kost het steeds meer moeite. Ik denk wel: kom op, kom ons een beetje tege moet. Maar ik blijf de regels volgen. Dan is het 't snelst voorbij. Het is voor iedereen lastig, maar hopelijk kunnen we van de zomer weer lek ker genieten." woensdag 14 april 2021 M Huub Catshoek houdt zich netjes aan de regels. ,,Ik ben het verplicht aan mijn ouders om goed op te letten." Lenie Rijk (links) drinkt koffie met Frans en Jopie Tibbe. „Voor mij is het echt een uitje." Irma Mol houdt met de kinderen geen afstand. ,,Ik probeer het goed te praten voor mezelf. Zo van: ze werken thuis en we zien allemaal weinig mensen." smokkelen met de regels - Jopie Tibbe - Bastian van Stigt - Huub Catshoek Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35