25 De Olympische Zomerspelen in Tokio, het moet het grootste sportfeest van 2021 worden. Maar na een jaar vertraging, de vele beperkingen en vele tegenslagen is de lol er inmiddels helaas wel een beetje af. Olympiërs krijgen voorrang Vergeet het feit dat het klauwen met geld kost om de Zomerspelen nu nog af te blazen. Of dat Japan gigantisch gezichtsverlies vreest. Dat in Tokio dwars tegen een pandemie in 's werelds grootste sportevenement móét door gaan, valt ook historisch te verklaren. Japanners weten hoe het voelt om de Spelen kwijt te raken. Voor de editie van 1940 was Tokio aangewezen als eerste Aziatische organisator in de geschiedenis. De 'wederopstanding' moest het worden, na een vernieti gende aardbeving in 1923. Tot Japan in 1931 het Chinese Mantsjoerije bin nenviel. Na dreigende boycots van Enge land en de Verenigde Staten moest Tokio in de zomer van 1938 als eerste stad ooit de organisatie teruggeven, vanwege 'verslechterde internatio nale betrekkingen en de toenemende militaire activiteiten'. Helsinki mocht invallen, maar de Tweede We reldoorlog zette definitief een kruis door de Spelen van 1940. Geen volks feest voor Japan, maar een bloederige oorlog met de geallieerden. Pas in 1964 werd het gemis verwerkt, toen Tokio alsnog de Zomerspelen kreeg. De 'wedergeboorte van een droom', zo klonk het toen. Ook Tokio 2020 werd vanaf het prille begin verkocht als de weder opstanding van een wereldnatie na rampjaar 2011 (aardbevingen, tsu nami, kernramp). Nu moeten de uit gestelde Spelen zelfs symbool staan voor een definitieve streep door de pandemie. Corona als uitdaging, niet als bedreiging. ,,Afblazen zou nu on gepast zijn'', oordeelde Yuriko Koike, gouverneur van Tokio. Dat gebeurde voorheen immers alleen in oorlogs tijd. Maar een van de slogans waarmee het winnende bid in 2013 werd gepre senteerd ('Spelen in veilige handen'), blijkt met de kennis van nu toch wat ongelukkig gekozen. Volgens enquê tes is er amper nog een Japanner te vinden die met plezier uitkijkt naar de Spelen. En dat komt niet eens al leen door de vele beperkingen en de alarmerende coronacijfers. Het olym pische hoofdpijndossier is zo om vangrijk geworden dat zelfs minister van financiën Taro Aso al eens over de 'vervloekte Spelen' sprak. Er stond nog geen stadion over eind, toen de beeldvorming al een buts opliep. De ontwerpen van de beroemde Brits-Irakese architect Zaha Hadid werden als veel te duur en te bewerkelijk beschouwd. Het moest goedkoper én sneller, waarna een bouwopzichter volledig over werkt zelfmoord pleegde. Het eerste olympische logo bleek vrijwel exact gelijk aan dat van een theater in het Belgische Luik. Plagi aat! De olympische marathon moest worden verplaatst van Tokio naar Sapporo, ruim 800 kilometer noorde lijk, vanwege angst voor extreme hitte. Naar goed olympisch recept was er ook een smeuïge corruptie zaak, die de Japanse olympische chef Tsunekazu Takeda de kop kostte toen betalingen aan de zoon van het later gevallen IOC-lid Lamine Diack uit lekten. En zakenman Haruyuki Taka- hashi deed een boekje open over zijn lobbywerk. Hij paaide IOC-leden blijkbaar met digitale camera's en Seiko-horloges. Onlangs nog waren er twee veel besproken ontslagen binnen het or ganisatiecomité. Voorzitter Yoshiro Mori groef zijn eigen graf door te ver kondigen dat vrouwen te veel praten in vergaderingen. En creatief direc teur Hiroshi Sasaki stelde voor dat comédienne Naomi Watanabe, ont werpster van een van de eerste Ja panse 'plus size' kledingmerken, wel als 'Olympig' naar de opening van de Spelen mocht komen. Liefst getooid met varkensoren. Onkruid Al deze schandalen én nog een pan- demie erbovenop. Hoe de Spelen van Tokio als een soort van onkruid toch kunnen overleven? Vanwege een gif tige mix van geld en bijna ziekelijke trots. Een modderfiguur slaan in de eeuwige prestigestrijd met China, volgend jaar decor van de Winterspe len, dat is Japans eer te na. Wie orga- VACCIN Definitief afstel zou ook desastreus zijn voor een hele generatie sporters niseert de eerste veilige Spelen na de pandemie? Dat item leeft in Azië. Eind juli komen zo'n 16.000 atle ten, begeleiders, verslaggevers en sponsors naar Japan, waar pas net voorzichtig begonnen is met vaccine ren. Een fiks bedrag is uitgetrokken om alles veilig te organiseren, maar de gigantische mensenstroom zal volgens deskundigen alsnog als een katalysator voor besmettingen wer ken. De kosten? Oorspronkelijk in 2013 ingeschaald op 7,5 miljard dollar, maar mede door alle vertragingen ge groeid naar ruim 15 miljard. Centen die grotendeels verdampen, zonder buitenlandse fans en vrijwilligers. Dat drukt de ticketverkoop fors en ook de toerismesector wordt getrof fen. Maar nu nog cancellen, en daar mee ook de lucratieve tv- en reclame contracten op het spel zetten, is vol gens economen zelfs duurder dan stug doorgaan. Het gros van alle kos ten is immers al gemaakt. Een laatste reden dat deze Spelen nog leven? Ideologisch en naïef gere deneerd misschien, maar je mag toch hopen dat het IOC en Tokio ook in het belang van de sporter denken. Vijf jaar werken de atleten sinds Rio 2016 al toe naar hun goudjacht, de honger is gigantisch. Definitief afstel zou desastreus zijn voor een hele ge neratie sporters. Vooralsnog is slechts één land afge haakt, het communistische Noord- Korea. Daar bestaat corona simpel weg niet. Het naburige Japan, waar mee de relaties toch al dramatisch zijn, kan volgens Pyongyang nooit de veiligheid van atleten waarborgen. Het zou de ultieme nederlaag voor Japan zijn als de Noord-Koreanen straks gelijk blijken te hebben. woensdag 14 april 2021 GO Doorgaan zullen ze, die vervloekte Spelen in Japan Arjan Schouten Tokio DEN HAAG De Ne derlandse deel nemers aan de Spelen in Tokio kunnen met voor rang een vaccina tie krijgen tegen het coronavirus. NOC*NSF had bij de regering het verzoek ingediend om zodra het mo gelijk is de spor ters te vaccineren die komende zomer naar Japan gaan voor de Olympische of Pa ralympische Spe len. Het is nog niet duidelijk welk vac cin de olympiërs krijgen toegediend en wanneer dat precies gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25