De neven van de erflater zijn ontevreden Waarvan akte 21 hebben. Zo rekende Hamersma in Spanje ooit een Pingus-wijn af voor 200 euro; tien jaar later was die tien keer zo veel waard. Maar zo'n toevals treffer is zeldzaam, daar moet je niet op gaan zitten wachten. ,,Verdiep je liever in je eigen smaak'', adviseert Hamersma. Ga naar proeverijen, lees vakbladen en volg wijnrecensenten, zoals Jancis Robinson, Robert M. Parker Jr. en Stephen Tanzer. En volg de wijnkoersen op bijvoorbeeld de Liv-ex Fine Wine Index, de Wine Market Journal of Bordoverview. Negeer snobisme Die recensenten bepalen de wijn- hypes, zegt André Brouwers, beleg gingsexpert van het Beleggingsinsti tuut dat trainingen en workshops organiseert voor beginnende beleg gers. Maar staar je niet blind op wat iedereen roept. Je kunt ook bekende topwijnen links laten liggen, en een leuke wijnvakantie naar de voorma lige Oostbloklanden boeken. ,,In Slo venië heb ik bijvoorbeeld heel goede wijnen gedronken die voor de nor male man nog betaalbaar zijn. Zo rond de 50 euro per fles.'' Die hebben dan misschien niet de statuur van de topwijnen uit de Bor deaux, maar die kosten dan ook hon derden euro's meer. Laat je niet lei den door snobisme, raadt Brouwers aan. ,,Je wordt er niet steenrijk van, maar ook in Hongarije en Georgië zijn er interessante wijnen te ontdek ken die in waarde kunnen stijgen.'' Maak vrienden met de wijnhandelaar Als je wilt investeren in wijn is een goed netwerk essentieel. Zomaar op de bonnefooi naar een wijnhuis rij den heeft geen zin. De grote wijnhui zen werken met toewijzingen, legt Patricia Verschelling, wijnexpert bij online veilinghuis Catawiki, uit. Slechts een aantal importeurs mag kisten van de topwijnen afnemen. Zij 'Ook in Hongarije en Georgië kun je wijnen ontdekken die in waarde stijgen' sturen vervolgens een mail naar hun beste klanten, die dan per fles kun nen intekenen. ,,Op zo'n lijst kom je niet zomaar. Je moet de juiste impor teurs kennen en al behoorlijk wat hebben gekocht, wil je kans maken op de exclusieve wijnen.'' Wees assertief en zorg dat je in contact komt met een handelaar of importeur, adviseert Verschelling. ,,Als je op winesearcher.com een wijnnaam invoert, krijg je te zien welke wijnhandel die verkoopt. Of bel gewoon een chateau op en vraag wie de wijnen importeert.'' De perfecte opslag Stel: je hebt je een leuk kistje weten te bemachtigen, wat dan? Je kunt die kostbare wijnflessen niet naast de open haard leggen, of naast de blik ken verf in de garage. De flessen wijn moeten plat liggen in een donkere, trillingsvrije ruimte, met een con stante temperatuur rond de 12 graden en een vochtigheidsgraad tussen de 60 en 80 procent. Een kelder is dus ideaal, maar die heeft niet iedereen. Een wijnopslag huren biedt dan uitkomst. Die prij zen gaan meestal per kist of per fles, bijvoorbeeld 1 euro per fles per jaar. Een goede wijnbewaarkast is ook een optie als je voorraad nog een beschei den omvang heeft. Maar laat de wijn koelkasten en -klimaatkasten liever links liggen: die zijn vooral geschikt voor de flessen wijn die je op kortere termijn soldaat wilt maken. Incasseer je winst Als je flessen wijn dan eindelijk na een jaar of tien in waarde zijn geste gen wordt het tijd om ze te verkopen. Op een veiling bijvoorbeeld, zoals Sotheby's, Winefields of online vei linghuis Catawiki. ,,Zeker in corona- tijd is de wijnhandel naar online ver plaatst, waar de prijzen hoog kunnen oplopen'', zegt Verschelling. Haar tip: ,,Chate5u Mouton Rothschild 2016 belooft interessant te worden.'' Voor wie naast investeerder ook liefhebber is, kan het aantrekkelijk zijn om bijvoorbeeld drie kisten te kopen en na enkele jaren daar twee van door te verkopen voor de oor spronkelijke aanschafprijs van de drie, tipt Hamersma. ,,Zo speel je quitte, maar kun je wél een hele kist gratis opdrinken.'' Investeer in jezelf Hamersma's belangrijkste advies tot slot: „Investeer niet in wijn, maar in jezelf.'' Wijn moet je alleen kopen om te drinken en ervan te genieten, niet om er geld mee te verdienen, vindt hij. Misschien kun je er rijk mee wor den, maar dat moet volgens de wijn expert niet je motivatie zijn. ,,Zelfs de duurste wijn is bedoeld om je eten mee weg te spoelen.'' n het zweet zijns aanschijns heeft hij gewerkt en zo vanaf de grond een bloeiend bedrijf opge bouwd. Aan het einde van zijn leven mag hij zichzelf een man in bonis noemen. Maar voor al zijn zwoegen heeft hij een prijs betaald: hij is altijd alleen gebleven. Altijd ging de zaak voor alles, nooit heeft hij de tijd gevonden om een partner te zoeken en een gezin te stichten. Misschien als compensatie voor dat gemis is hij voor zijn drie neefjes een echte suikeroom. Be halve met dure cadeaus komt hij met geld over de brug. Ze hoeven maar bij hem aan te kloppen of hij trekt zijn portemonnee. Zijn vrijgevigheid is voor de drie neven na ver loop van tijd zo vanzelfsprekend dat ze hem vaak vergeten te bedanken. En komen ze als kind graag en vaak bij hem over de vloer - bij oom mag alles! - als hij ouder wordt bezoeken ze hem nog maar zelden. En dan alleen als ze iets van hem nodig hebben. Het steekt hem. Maar al laat hij daar nooit iets van merken, vergeten doet hij hun ondank baarheid niet. Dat blijkt als bij mij komt om een nieuw testament op te laten maken. Natuurlijk wil hij zijn drie neven laten delen in zijn nalatenschap. Ze zijn tenslotte zijn meest naaste familiele den. Maar hij wil ze ook laten voelen dat hun onverschillig heid hem heeft gekwetst. Hij wijst de drie neven daarom ieder een legaat toe van een ton, belas tingvrij uit te betalen. De rest van zijn miljoenener fenis gaat naar de kerk en twee goede doelen. In zijn testament be noemt hij mij als execu teur van zijn nalaten schap. Bij het onderteke nen overhandigt hij me een envelop met instructies hoe te zijner tijd te handelen. Al laat hij nooit wat merken, hun ondank baarheid vergeet hij niet Als hij een paar jaar later overlijdt, pak ik zijn testa ment en de brief met in structies uit de kluis. In de envelop zit een briefje, geschreven in een ouderwets handschrift op kost baar handgeschept papier. 'Mijn neven zullen wel ontevreden zijn', lees ik. 'Als ze klagen dat ze te weinig hebben gekregen, wil ik dat u ze vraagt: 'wat hebben jullie oom zelf geschonken?' Dan zul len ze het begrijpen.' De neven reageren de volgende dag zoals hij had verwacht: ze zijn ontevreden en mopperen dat ze meer hadden verwacht. 'Klopt het wel?', vraagt een van hen argwanend. Als antwoord lees ik de vraag voor die hun oom heeft opgedragen hen te stellen. Bij twee van de neven valt het kwartje. Enigs zins beschaamd doen ze er het zwijgen toe, in het besef dat oom hen over zijn dood heen een les heeft geleerd. De derde blijft klagen en mopperen, maar ook hij moet zich er tenslotte bij neerleggen dat oom hem 'slechts' een ton nalaat. GO WOENSDAG 14 APRIL 2021 CHATEAU '3 HAUT-HBIUMS Patrica Verschelling van veiling huis Catawiki: ,,Je moet de juiste importeurs kennen.'' foto jan kok - ANDRÉ BROUWERS Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21