Laptops waarmee je op de bank kunt kruipen Kennis en connecties zijn cruciaal GOEIE KOOP €1000 Je houdt van wijn, kunt een zoete van een droge onderscheiden en hebt wat geld: dus waarom niet investeren in wijn? Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, zeggen professionals. Hoe pak je het aan? Goed wijntje 20 HANDZAME LAPTOPS Acer Swift 3 SF314-59-52UX €829 Microsoft Surface Laptop 3 (V4C-00029) MacBook Air 2020 (M1) €1048 O Kreeg van Twea kers het predi- 1 ijn wordt steeds meer gezien als luxepro duct. ,,We laten ons niet meer afschepen met middle-of-the- road merlotjes, of mainstream char- donnaytj es'', zegt wijnjournalist Harold Hamersma. Terwijl de Neder landse consument in 2015 nog naar een fles wijn van gemiddeld 3,50 euro greep, lijken we ons sinds corona duurdere wijnen te veroorloven. De omzet van slijterijen en wijnspeci aalzaken steeg afgelopen jaar met bijna 9 procent ten opzichte van 2019. Er werd voor 11 miljoen euro meer wijn gekocht. Is een goede wijn gezien die toene mende vraag nu ook een mooi pro duct om in te investeren? ,,Als je geen verstand hebt van wijn kan het lelijk uitpakken'', waarschuwt Hamersma. ,,Je kunt niet zomaar verwachten dat een fles van 10 euro uit de winkel 1000 euro waard wordt.'' Ook wijnschrijver en -taxateur Frank Jacobs ziet veel mensen sneu velen op de wijnmarkt. ,,Zo kende ik iemand die zelf geen druppel wijn dronk, maar wel iets had gelezen over investeren in wijn. Eenmaal bij de wijnzaak werd hij volgestouwd met - toen nog - 100.000 gulden aan pal lets vol met Chateau Cantemerle uit 1995. Dat bleek achteraf geen wijn om in te investeren, hij kreeg het aan de straatstenen niet kwijt.'' Daarmee is niet gezegd dat je je net 'Je kunt niet zomaar verwachten dat een fles van 10 euro uit de winkel 1000 euro waard wordt' uitgegraven wijnkelder maar weer vol moet storten met grond. Investe ren in wijn kan wel degelijk rendabel zijn. Maar dan moet je er wel wat van snappen. ,,Zonder kennis is investe ren in wijn een mission impossible", zegt Jacobs. Beleggers en wijnexperts vertellen daarom wat je moet weten voordat je naar de winkel rent. Jacobs: „Kennis in de wijnhandel is macht.'' De basics: wijnhuis, oogstjaar, wijnindex Om meteen het kaf van het koren te scheiden: 90 procent van alle wijnen is ongeschikt om in te investeren, omdat je die maar een paar jaar kunt bewaren. Geschikte wijnen bevatten veel tannine en worden lekkerder met de jaren. Gewilde wijnen die in waarde stijgen zijn vooral de rode uit de Franse wijnstreken Bordeaux en Bourgogne, de Italiaanse super tuscans uit Toscane en de barolo's uit het Italiaanse Piëmonte. Maar dan ben je er nog niet. Ook het wijnhuis is van groot belang. ,,In Bordeaux zijn al duizenden chateaus, terwijl er maar een stuk of vijftig interessant zijn'', zegt Jacobs. Het ene chateau maakt van dezelfde druif een topwijn, terwijl de ander er minder van bakt. ,,Weet je dit niet, dan ga je sowieso nat.'' Ook is het oogstjaar van groot belang. Net genoeg neerslag, veel zon en een gemiddeld goede tempera tuur zijn factoren die een belangrijke rol spelen. Jacobs: ,,Het heeft geen zin om in een topchateau te investeren uit Bordeaux van een minder goed jaar.'' Goede oogstjaren kunnen zelfs verschillen per regio. Zo zijn vijf goede Bordeaux-jaren 1990, 2005, 2009, 2010 en 2015, terwijl voor Bour gogne 1996, 2009, 2010, 2015 en 2017 als topjaren gelden. Natuurlijk kun je weleens mazzel WOENSDAG 14 APRIL 2021 GO Chromebooks maken - zeker In het onderwijs - een inhaal slag en ook computeren vIa een iPad met toetsenbord is voor velen praktisch genoeg. De oude vertrouwde laptop ondervindt dus van alle kan ten bedreiging. Om concurrentie op afstand te houden en om consumen ten niet te laten overstappen op alternatieven, worden lap- tops continu verbeterd. Dat leidt tot betere schermen, lichter gewicht, langere accu- duur en snellere prestaties. De Consumentenbond testte recent laptops met een schermgrootte van 14 inch of kleiner, oftewel: lekker hand zame apparaten waarmee je ook makkelijk op de bank kunt kruipen. We selecteren er drie. lange accu- duur. O Glanzend scherm, werkt niet prettig bij buitenlicht. O Gewicht 1260 O Glanzend gram. scherm. O I ntel Core O Geen i5-processor HDMI-uitgang is een snelle voor uitvoer chip. naar tv of O Primaire en monitor. secundaire kleurweer- gave scoort een 10. O Processor: M1. O Razendsnel: Apples eigen chip geeft de Intel-chips het nakijken. caat 'Excellent'. O Stil in gebruik. O Gewicht: 1290 gram. O Uitstekende accuduur. O Weinig en onpraktische aansluitingen. O Upgrades (zoals geheugen en opslag) zijn aan de prijs. Beleggen in wijn? Zo ga je niet nat ESTHER ELLIGENS - HAROLD HAMERSMA Top 5 duurst geveilde wijnen op Catawiki in 2020. c 2017 Domaine de la Romanée-Conti Bour gogne Grand Cru 7 flessen €34.000. c 1995 Petrus Pomerol 1 imperial €22.000. c Chateau Mouton Ro thschild Vertical Collec tion 1970-2007 Pauillac Grand Cru Classé 40 flessen €16.500. c 2008 Petrus Pomerol 6 flessen €13.112. c 2012 Domaine de la Romanée-Conti Romanée-Conti Grand Cru 1 fles €12.000. O Beste koop' Consumen tenbond. O Processor: Intel Core i5. O Rekenkracht is top. O Gewicht: 1114 gram. O Vier USB- poorten (waarvan één USB-c). O Extreem Qkatwu j c Meer testresultaten op consumentenbond.nl en hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20