WM»° AFM vreest ongelukken met nieuw pensioen 'Lever niet zomaar in als je een andere functie krijgt' ECONOMIE 17 dat veel werknemers erop achteruitgaan llr Uf f*9 ,,Hoe ik het ook uitleg, er zal altijd kritiek zijn. Dat het ons alleen maar te doen is om de familie Van Eerd (eigenaar van Jumbo, red.) rijker te maken. Tja, de beeldvor ming heb je altijd, maar het is on juist. We zijn al jaren bezig met deze operatie en hebben niet voor niets groen licht van onze onder nemingsraad. Dit kost ook geen banen, hè. We willen vooral dat er meer werk wordt gemaakt van winkelbeleving door nog meer verse producten aan te bieden, de inrichting aantrekkelijker te ma ken en betere service. Daarmee maak je het verschil met online. Voor veel collega's biedt de nieuwe organisatie kansen, maar ik kan niet uitsluiten dat er ook mensen zullen vertrekken. Maxi maal 10 procent komt waarschijn lijk in een lagere functie terecht of moet helemaal vertrekken.'' Maximaal 10 procent van het personeel komt in een lagere functie terecht of moet helemaal vertrekken ,,Veel van onze franchisers heb ben het al ingevoerd of zijn ermee bezig. De meesten zijn ook van plan ons te volgen en kijken eerst de kat uit de boom. Het zal wen nen zijn, maar ik verwacht dat we straks behoorlijk op één lijn zit ten en dat we door het nieuwe model de juiste mensen op de juiste plek kunnen inzetten.'' Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM), de financiële waakhond. Het gevaar zit vooral bij de variabele pensioenen en de daarbij horende keuzemoge lijkheden. Bijna elke gepensio neerde heeft een vast pensioen, maar sinds enkele jaren kunnen mensen ook kiezen voor een varia bel pensioen. Die uitkering hangt af van de beleggingsresultaten van het pensioenfonds. Als de rendemen ten goed zijn, kan het pensioen om hoog, als het tegenvalt moet er gekort worden. Nu hebben nog maar 3300 gepen sioneerden zo'n variabel pensioen. ,,Maar van de deelnemers bij pensi oenfondsen kiest 6,5 procent voor zo'n variabele uitkering als ze met pensioen gaan'', zegt Anne de Groot van de AFM. En in 2026, als het nieuwe pensioenstelsel ingaat, zijn alle pensioenen variabel. Lage rente De reden dat een variabele pensi oenuitkering populairder wordt is de lage rente. Die maakt de aankoop van een pensioen duur. Je krijgt dus relatief weinig pensioen voor je geld. Bij een variabel pensioen wordt het vermogen doorbelegd. Dat levert meer rendement op en dus een hoger pensioen. Maar vast of variabel is niet de enige keuze. Mensen kunnen ook kiezen om maximaal 10 procent van hun pensioen in één keer op te ne men. Of ze kiezen voor een hoger pensioen de eerste jaren en een lager pensioen daarna. Die keuzes kunnen op elkaar in werken. Wie een bedrag ineens op neemt en ook eerder stopt met wer ken heeft daarna een lager pensi oen. De vraag is of mensen dat goed beseffen. Een variabel pensioen is namelijk onzeker. ,,In een slecht- weerscenario kan de uitkering tot wel 15 procent lager worden'', waar schuwt De Groot. Als dat gebeurt terwijl het pensioen al lager is om dat er voor een hogere uitkering in het begin is gekozen, is er een groot probleem. De AFM wil daarom dat pensioenfondsen en andere aan bieders van pensioenen de deelne mers beter gaan voorlichten over de gevolgen van hun keuzes. FNV de belangrijkste waar schuwing van vakbond FNV richting de 85.000 medewerkers van Jumbo. Volgens FNV-bestuurder Mari Martens zal er veel druk worden uitgeoefend op het personeel om met minder loon genoegen te nemen als de functie in naam verandert. „Maar als de werkzaamheden in de praktijk hetzelfde blij ven, dan sta je als werk nemer in je recht om geen salaris in te leveren. Wij doen dan ook een oproep aan ieder individu om dat goed in de gaten te hou- den. Als Jumbo dreigt met ontslag, dan weten onze juristen wel raad met zo'n zaak.'' Volgens Martens is Jumbo niet de eerste su permarkt die met een plattere organisatie gaat werken. „Albert Heijn kent ook geen afdelingschefs meer, maar teamleiders.'' Voor Martens blijft over eind staan dat super markten zuinig omgaan met extra loon voor hun personeel. Zo zit het overleg tussen vakbon den en de supermarkt branche over een nieuwe cao al maanden in een impasse. De bonden eisen 5 procent extra sa- laris, veel te veel volgens de werkgevers. Ook het voornemen van de super marktdirecties om staps gewijs de zondagtoeslag af te schaffen, stuit op verzet. In januari spraken bonden en werkgevers voor het laatst met elkaar. Er ligt nog steeds geen afspraak over een nieuwe onderhandelingsroute. In februari verrasten ke tens als AH, Jumbo, Lidl en Aldi hun medewerkers met een loonsverhoging van 2,5 procent. Ze mel den dat dit niet op grond van een onderlinge af spraak is gebeurd (dat zou in strijd zijn met de kartelregels), maar op basis van een eigen afwe ging. De supermarkten laten weten dat ze nog steeds openstaan voor een gesprek met de bon den, zegt een van hun vertegenwoordigers. ,,Vol- gende week zie ik de onderhandelaars van CNV en FNV, ik zal kijken of we een nieuwe af spraak kunnen maken.'' woensdag 14 april 2021 Toch zal die gedachte bij veel mensen de overhand hebben. Een plattere organisatie, min der chefsfuncties. Jumbo telt 325 eigen filialen en 366 franchisers, die dit model niet hoeven in te voeren. Krijg je dan geen ongelijke situaties? AFM wil betere voorlichting over pensioenen. foto anp Mensen kunnen steeds meer kiezen wat voor pensioen ze wil len. Maar ze zijn lang niet altijd in staat de gevolgen van hun keuzes te overzien en dat kan tot ongelukken leiden. Peet Vogels Amsterdam Wat er ook gebeurt, zorg dat je geen salaris inle vert bij gelijk werk. Dat is Jumbo wil een plattere organisatie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17