16 ECONOMIE Supermarkt krijgt minder chefs, FNV is bang 1^ De reorganisatie van Jumbo is niet bedoeld om te bezuinigen, maar hard nodig om de winkels rendabel te houden. Dat zegt Ton van Veen, financieel topman van de supermarktreus uit Veghel. ,,Dit is geen truc om te besparen op loonkosten." Kort FRANSEN ZIEN BROOD IN INSECTEN Verkoop meelwormkweker De Nederlandse meelwormkweker Proti- farm wordt overgenomen door zijn Franse branchegenoot Ynsect. Die onderneming ziet grote kansen om mensen insecten te la ten eten, nu dat sinds 1 januari veilig wordt geacht in de Europese Unie. Van de meel- wormen kunnen onder meer voedingssup plementen voor sporters en voor mensen met spijsverteringsziekten worden ge maakt. Het Nederlandse Protifarm produceert jaar lijks ruim 1000 ton voedingsingrediënten, maar kan uitbreiden tot 20.000 ton. Blokkeerschip aan ketting Egypte heeft het containerschip Ever Given in beslag genomen. Daarmee wil het land de betaling van 900 miljoen dollar aan com pensatie afdwingen. Egypte was geld kwijt aan de reddingsoperatie van het schip dat vorige maand overdwars vast kwam te lig gen in het Suezkanaal. Ook liep het kanaal inkomsten mis, omdat er geen schepen door het kanaal konden toen de Ever Given vast lag. De Ever Given lag bijna een week vast in het Suezkanaal. Ongeveer een achtste van de wereldwijde handel in goederen trekt door de 193 kilometer lange waterweg tus sen de Rode Zee en de Middellandse Zee. Normaal gesproken vaart er dagelijks voor bijna 10 miljard dollar aan goederen door het kanaal. ONDERZOEK NAAR HAALBAARHEID Boodschap Thuisbezorgd? Bezorgers van Just Eat Takeaway (JET), het bedrijf achter onder meer Thuisbezorgd.nl, gaan mogelijk ook boodschappen afleveren. Volgens topman Jitse Groen worden tests uitgevoerd om te zien of het maaltijdbestel- bedrijf ook levensmiddelen kan gaan leve ren. Het is volgens Groen nog maar de vraag of de bezorging van boodschappen voor JET levensvatbaar is, aangezien er veel spelers zijn die deze markt willen betreden. ,,Maar dat betekent niet dat we het voorstel niet leuk vinden, het is alleen niet iets waar we veel geld in willen stoppen'', zei Groen. Just Eat Takeaway ASML Fagron Ahold Delhaize Als de op een na groot ste supermarktketen van het land bekend maakt te gaan reorga niseren, waardoor duizenden functies vervallen, levert dat meteen reuring op. Vak bond FNV waarschuwt medewer kers 'niet in een nieuw trucje' te trappen, waarmee Jumbo de sala rissen van personeel zou kunnen verlagen. Financieel topman Ton van Veen: ,,Doelstelling van onze nieuwe winkelorganisatie is zeker niet dat we willen bezuinigen, dat is ook helemaal niet nodig, want het gaat goed met Jumbo. Wel willen we ons beter wapenen tegen de con currentie, zeker op het gebied van online boodschappen doen. Om klanten te blijven trekken, heb je winkels nodig waar het een feestje is om rond te lopen en waar je vooral veel versproducten vindt. Want die kratten bier of cola bestellen ze steeds vaker online. Om dat waar te maken, hebben wij een ander winkelmodel nodig. ,,Sinds 2018 zijn we al voorzich tig aan het kijken naar een nieuwe structuur. Daarbij ontkomen we niet aan een plattere organisatie. Nu heeft elke winkel een filiaal manager en diverse afdelingschefs en eerste medewerkers. In het nieuwe systeem dat half septem ber ingaat, werken we met een fili aalmanager, een teamleider kassa service en een teamleider goe derenverwerking. In elk team ko men specialisten op het gebied van bijvoorbeeld kaas, brood, vlees of juist bevoorrading. Het gevolg is dat de functies van afde lingschef en eerste medewerker verdwijnen. Er komt een duide lijke scheiding tussen de mede werkers die zich bezighouden met klanten en service en het team dat zich richt op operationele zaken zoals bevoorrading, schoonmaak en de juiste prijskaartjes. Zeg maar het werk achter de scher men. Door de functies meer af te bakenen, kunnen mensen zich Hoe ik het ook uitleg, er zal altijd kritiek zijn. Dat het er om gaat om de eigenaren rijker te maken volop richten op werk dat ze leuk vinden en waar ze goed in zijn.'' ,,Voor 4500 medewerkers. Zij heb ben nu nog de functie van eerste medewerker of afdelingschef. Zij zullen moeten solliciteren op een nieuwe positie. Natuurlijk zijn er vooral bij deze groep veel vragen over hoe het nu verder gaat, niet meer dan logisch. Daarom probe ren we zo snel mogelijk duidelijk heid te verschaffen en vinden deze week al de eerste sollicitatie gesprekken plaats. Waarbij men sen met een vast contract voor rang krijgen. ,,Dan behoud je in principe het zelfde loon door de functietoeslag die je krijgt. Maar niet iedereen die nu nog chef of eerste mede werker is, zal teamleider worden. Bij een lagere functie zou uitein delijk ook het loon omlaag kun nen gaan. Dat gebeurt niet pats- boem in één keer. We hebben een sociale begeleidingsregeling om dit in stapjes af te bouwen. An dersom biedt de nieuwe structuur ook mogelijkheden voor collega's die juist promotie willen maken en bijvoorbeeld teamleider kassa service willen worden of zich willen specialiseren. Het komt erop neer dat we de boel anders gaan inrichten, waarbij kostenbe sparing absoluut niet de insteek is.'' woensdag 14 april 2021 GO EGYPTE WIL VERGOEDING VAN SCHADE Aantal bestellin gen maaltijdbe zorger groeide in eerste kwar taal met bijna 80 procent. Chipbedrijf in trek dankzij posi tief nieuws van Amerikaanse chipmaker Nvidia. Leverancier apo theken levert in na tegenvallende kwartaalcijfers. Opnieuw rode cijfers na hack bij kaasleverancier Albert Heijn. a> E o Vakbond: lonen gaan omlaag. Welnee, zegt Jumbo Sanne Schelfaut Personeel bij Jumbo moet opnieuw sollici teren op functies. FOTO ANP Veghel Heeft de vakbond een punt en besparen jullie op loonkosten door het aantal chefsfuncties te verminderen? -Ton van Veen, financieel topman Jumbo. Voor hoeveel mensen heeft deze reorganisatie gevolgen? Stel ik ben afdelingschef bij een Jumbo en ik solliciteer als team leider. Lever ik dan salaris in? ^aEVEBGRE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16