II Nederland in pc-spel nog realistischer na update NIEUWS 13 POOLSE SOLDAAT ZOEKTOCHT De Poolse soldaat Zygmunt Sawicki redde in de Tweede Wereldoorlog drie kinderen bij de bevrijding van Ter Apel. Zijn kleindochter Marta en haar echtgenoot Gilles Lapers zijn op zoek naar de kinderen van die foto. De Polen werden inge zet bij de verdediging van Schotland en het zuiden van Enge land. In augustus 1944 landden ze in Normandië voor de invasie. Ze bra ken door belangrijke Duitse stellin gen en rukten op naar België en Ne derland. Eind oktober 1944 bevrijd den Sawicki met zijn divisie Breda. Hij bleef daar vijf maanden om ver volgens door te stomen naar Drenthe en Groningen. Op 11 april 1945 bereikten de Polen Ter Apel. De inwoners zagen rond drie uur 's middags de tanks binnen rijden. Na enkele schermutselingen bij een school en café werd het dorp Ze moeten nu tussen de 80 en 85 jaar zijn. De tijd begint te dringen in de avonduren bevrijd. De Polen vestigden daar hun hoofdkwartier en bleven ruim een week in De Gro ningse plaats. In die dagen ontmoette Sawicki de drie Nederlandse kinderen. ,,Hij ver telde dat hij de drie kinderen samen met een andere Poolse soldaat gered heeft uit een gevaarlijke situatie'', zegt Lapers. ,,Hij kreeg als dank van hun ouders gouden manchetknopen. De andere soldaat kreeg een gouden ring. Dit geschenk was heel belang rijk voor hem. Hij heeft de manchet knopen altijd bij zich gehouden, ook de foto.'' Voor Gilles Lapers begon de zoek tocht met een leren riem van Zygmunt Sawicki (1907-1990), de opa van zijn Poolse echtgenote. Lapers kreeg de riem van zijn schoonvader. Dat was het begin van een jarenlange studie naar de familiegeschiedenis van de soldaat, die in de oorlog met de Poolse 1e Pantserdivisie delen van Nederland bevrijdde. ,,Ik was geïnteresseerd in zijn ver haal'', vertelt Lapers, die met Marta in België woont. ,,De familie weet niet wat hij allemaal heeft meegemaakt tijdens de oorlog. Hij heeft er weinig over verteld. Er waren nog enkele fo to's. Ik besloot de ontbrekende puzzelstukjes zelf bij elkaar te leggen om mijn Poolse familie een zo compleet mogelijke studie aan te bieden.'' Bij zijn zoektocht naar persoonlijke documenten en spullen stuitte La- pers op een bijzondere foto van de Poolse sergeant. Op de foto, die bij de randen flink beschadigd is, poseert Sawicki met drie kinderen. Lapers stuurde de foto naar een kennis in Schotland, waar veel Poolse geallieerden in de oorlog gestatio neerd waren. De foto blijkt in 1946 op de voorpagina van het tijdschrift The Voice of Poland te zijn gepubliceerd, en een jaar later in een boek over de Poolse Pantserdivisie. ,,Deze foto is genomen na de redding van drie kin deren uit hetzelfde gezin door Sa wicki en een andere Poolse soldaat", vertelt Lapers. „Mijn familie kon de ogen niet geloven." Zygmunt Sawicki was tankmechaniciën bij de ie Pantserdivisie van generaal Stanislaw Maczek. Hij was na de Duitse inval, net als veel andere Poolse soldaten, uitgewe ken naar Groot- Brittannië. Daar werd in 1942 de Poolse divisie opge richt. Juwelier Onderzoek wijst uit dat de foto door legerfotografe Marian Walentyno- wicz is genomen voor hotel-café-res taurant De Posthoorn. Lapers ver moedt dat de kinderen uit de Rand stad komen. Op de binnenkant van het doosje met de man chetknopen staat de naam van de Haagse juwelier E.J.A. Gui- aux. Lapers: „Ik ben al twintig jaar op zoek naar de kinderen. Ik hoop te weten te ko men wie ze zijn en over de gevaarlijke situatie waarin ze toen verkeerden." Na de oorlog zuchtte Polen onder een streng communistisch regime. Veel Poolse soldaten weigerden terug te keren, maar soldaat Zygmunt Sawicki ging toch. Hij werd opgepakt omdat hij niet voor de geheime dienst wilde spioneren en belandde in 1953 in de gevangenis in Bialystok. Later werd Sawicki brandweerman in de stad Ciechanowiec. Toen hij in 1990 overleed, werd zijn kist door brandweermannen naar zijn laatste rustplaats begeleid. Pas vele jaren la ter kreeg hij alsnog erkenning voor zijn rol bij de bevrijding van Europa. Zijn studie ziet Lapers als een ultiem eerbetoon aan hem. Het vinden van de drie kinderen van de foto zou het laatste ontbre kende puzzelstukje zijn, in zijn on derzoek. ,,Ik heb al verschillende po gingen ondernomen, maar tot nu toe zonder succes. Ze moeten nu tussen de 80 en 85 jaar oud zijn. De tijd be gint te dringen. Het zou geweldig zijn de kinderen die opa heeft gered te kunnen ontmoeten.'' Een gratis landenupdate voor Mi crosoft Flight Simulator 2020 maakt het populaire pc-spel nog aantrek kelijker. De Benelux-landen en Frankrijk krijgen er na de update in totaal 109 iconische bouwwerken bij. Zo is Parijs onder meer een driedimensionale Eifeltoren en Sa- cré-Coeur rijker (en zelfs een onge schonden Notre Dame) en ook Ne derland bleef niet met lege handen achter. Niet dat de oorspronkelijke uitgave van het spel afgelopen au gustus al karig was bedeeld qua data, met twee miljoen gigabyte aan uit Bing Maps geplukte geogra fische gegevens, maar het kan altijd nóg realistischer. Daarom is onze hoofdstad hele maal in 3D opgetrokken, inclusief het Rijksmuseum en het Paleis op de Dam, zit de Afsluitdijk in het spel en ook de voetbalstadions van Feyenoord, PSV en FC Twente. Minder in het oog springend maar minstens zo essentieel zijn de opgevoerde details, vertelt Jörg Ne umann, het opperhoofd van Micro soft Flight Simulator, zoals typische Nederlandse kerken en huizen. „Overal waar in het echt een wind- molen staat, vind je er nu eentje in het spel. Hetzelfde geldt voor bol lenvelden. Dat moet, want anders blijft het maar een game, terwijl onze ambitie een digitale tweeling is. Kijk je naar beneden, dan zie je zelfs de reflectie van de kassen.'' Achter de schermen ging er veel tijd zitten in het upgraden. Een team van dertig man werkte drie maanden om Rotterdam Airport, een van de drie nieuwe vliegvelden in de update, na te bouwen. Maar de allerbelangrijkste verandering? Dat weet Neumann wel: ,,We hebben KLM aan boord!'' Lachend: ,,Van onze Nederlandse collega's hoor den we dat KLM nog belangrijker is om in het spel te hebben dan heel Amsterdam.'' woensdag 14 april 2021 GO 'De kinderen ontmoeten die opa toen redde zou geweldig zijn' De Poolse soldaat Zygmunt Sawicki met de drie kinderen die hij redde. Wie zijn het? PRIVÉFOTO - Gilles Lapers, zoekt al twintig jaar Tonny van der Mee Rotterdam/Brussel Het pc-spel Microsoft Flight Si mulator heeft een grote update gekregen waardoor Nederland minder plat en nog realistischer oogt. Anton Damen Rotterdam Een virtueel rondje boven het Rijksmuseum in Amsterdam. AFBEELDING FLIGHT SIMULATOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13