Prijs huurwoning vrije sector in grote steden daalt Veilinghuis schat waarde sneakers op 1 miljoen 8 NIEUWS PARTIJ TRANSFORMATIE D66 zette zich ooit af tegen regentenpartijen die de baantjes verdelen. Maar de tijden zijn veranderd. Met het Kamervoorzitterschap van Vera Bergkamp nemen de democraten een nieuwe horde. We worden een machtspartij, we zitten helemaal in het systeem Een luxeappartement werd voor de coronacrisis gemakkelijk verhuurd voor 1800 euro aan een internatio naal bedrijf. Maar nu de vraag van expats is weggevallen, valt het niet mee om voor die 'oude' prijs nog nieuwe huurders te vinden, consta teert directeur Jasper de Groot van woningwebsite Pararius. Het gevolg: prijsdaling. Volgens de Huurmonitor van het woning platform die vandaag verschijnt, zijn de huren van gemeubileerde woningen in het eerste kwartaal gemiddeld met 6,7 procent ge daald. Nieuwe huurders betalen nu 18,23 euro per vierkante meter per maand voor een gemeubileerde woning in de vrije sector. Oftewel ruim 1640 euro per maand voor 90 vierkante meter. Dit nieuwe fenomeen zet de prij zen in de vijf grootste steden flink onder druk. Voor het eerst zijn die gemiddeld genomen gedaald. Wel licht niet geheel verrassend, omdat daar de meeste gemeubileerde hui zen te vinden zijn. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag én Eindhoven was de daling al ingezet. Nieuw is dat Utrecht er bij is gekomen. De daling is daar nog gering: slechts 0,7 procent. An ders is dat in Amsterdam. Daar is de daling al vorig jaar ingezet en die is stevig. Een nieuwe huurder is in Am- sterdam gemiddeld 21,76 per vier kante meter per maand kwijt voor een vrijesectorhuurwoning, 7.4 procent minder dan een jaar eer der. Nog altijd een smak geld, be aamt De Groot. ,,Maar'', zo voegt hij eraan toe, ,,sinds de eerste metin gen van Pararius tien jaar geleden werd niet eerder zo'n grote procen tuele prijsdaling gemeten.'' In Rotterdam daalde de gemid delde vierkantemeterprijs met 7,8 procent, in Den Haag ging die met 3.5 procent omlaag en in Eindhoven is de daling 2,4 procent. De druk op de gemeubileerde huizen leidt ook op landelijk niveau tot een daling van de huurprijs in de vrije huur sector: van gemiddeld 2,4 procent, W Nu de expats door corona wegblijven, is er minder vraag naar 16,34 euro per vierkante meter per maand. Dat is dan gemeubi leerd, kaal en gestoffeerd tezamen. Toch moeten woningzoekenden niet te vroeg juichen. De huurprijs van de gemeubileerde woningen daalt - en dat trekt het gemiddelde naar beneden - maar ondertussen zit de prijs van een kale huurwo ning, waar veel starters en midden inkomens naar zoeken, nog altijd in de lift. Gemiddeld genomen betalen nieuwe huurders voor die huurwo ningen 12,42 euro per vierkante me ter per maand, 2 procent meer dan hetzelfde kwartaal van 2020. Toch ziet De Groot van Pararius een lichtpuntje. ,,Het huurplafond is in veel grote steden inmiddels bereikt en corona heeft dit effect versterkt. Mensen kunnen en willen niet meer betalen, en dus stagneren de huurprijzen.'' HONGKONG Het internationale veilinghuis Sotheby's biedt een paar sneakers aan die volgens de veilingmeesters meer dan 1 miljoen dollar (840.000 euro) gaat opbren gen. Het schoeisel is uit de 'keuken' van Nike en van de Amerikaanse popartiest, rapper en ontwerper Kanye West. Het paar sneakers heet Kanye West Nike Air Yeezy 1 en deed zijn intrede in de 'schoenen wereld' aan de voeten van West bij zijn optreden bij de vijftigste prij- zenuitreiking van de Grammy's in 2008. West was er een van prijs winnaars. Het paar schoenen wordt ver kocht door sneakerverzamelaar Ryan Chang die het schoeisel tot de schone kunsten rekent. Hij heeft een kleine, maar verfijnde verza meling. Hij zei in een vraaggesprek vorig jaar dat hij al heel lang sneakers ver zamelt, maar alleen de crème de la crème, en daarom telt zijn hele ver- zameling slechts zeventig paar. Ka nye West is niet de enige ontwerper van de schoenen, maar heeft zich wel met de productie bemoeid. Er is later ook een Nike Aire Yeezy 2 uitgebracht in 2012, maar het jaar daarop strandde de samenwerking tussen Nike en West. De Ameri kaanse rapper en ontwerper ging daarna voortvarend verder met Adidas. De sneakers van verzamelaar Chang worden vanaf 16 april in Hongkong tentoongesteld. Als de veiling voorbij is, bepaalt de koper of er iets over de transactie open baar wordt gemaakt. 66 wordt een machtspar tij.'' Dat was de eerste ge dachte die prominent partijlid en oud-politicus Jan Ter louw bekroop toen Vera Berg kamp als eerste D66'er ooit werd gekozen tot Tweede Kamervoor zitter. „We zitten helemaal in het systeem", zegt hij. D66 verwerft nu posities die heel lang voorbehouden wa ren aan CDA'ers, PvdA'ers en VVD'ers. Maar met Thom de Graaf als vicepre- sident van de Raad van State en Ingrid Thijssen als voorzitter van werkgever sclub VNO-NCW blazen de democraten bestuurlijk inmid dels hun partijtje mee. Na wijlen Hans van Mierlo en Els Borst le vert D66 met Winnie Sorgdrager bovendien nu zijn derde minister van Staat. Bij de oprichting van D66 - Ter louw was een van de eerste leden - wilde de partij nog 'het bestel opblazen'. Nu maakt het er onder deel van uit. Dat is ook logisch, vindt de D66-nestor. ,,Het is ont zettend lastig om niet mee te doen, om je verantwoordelijkheid te ontlopen.'' Terlouw werd zelf ooit de eerste commissaris van de - toen nog - Koningin namens D66, in Gelder land. ,,Ik vond het niet bijzonder, maar logisch dat we dat ook de den. Het was bovendien in de provincie waarin ik was opge groeid, ik heb het graag gedaan'', zegt hij. Opheffen Vijftien jaar geleden zag het er he lemaal niet naar uit dat de partij in de toekomst zo haar bestuur lijke spierballen zou kunnen to nen. De partij stond in de peilin- gen op nul zetels en intern werd hardop de vraag gesteld of D66 zich niet beter kon opheffen. Toch haalden de democraten in 2006 onder leiding van Alexander Pechtold drie zetels. Paars Veel leden verlieten destijds de partij, maar met het clubje dat over was, stelde Pechtold deson danks die aloude vraag, zegt hij. ,,Hoezo zijn er drie traditionele machtspartijen in dit land? Net als met de vorming van paars, (de kabinetten zonder het CDA, tussen 1994 en 2002, red.) wilden we dat door breken." Samen met mensen als Gerard Schouw en Ingrid van Engelshoven bouwde hij de partij weer op. Drie verkiezingen op rij wist Pechtold zetel winst te behalen, met de kabinetsdeelname in 2017 als bekroning. En onder Si- grid Kaag kwam de partij op 17 maart uit op 24 Kamerze tels, een evenaring van het record van oprichter Van Mierlo uit 1994. De vraag is inmiddels niet meer óf D66 mag meeregeren, maar met wie. De groei van de partij heeft er zeker aan bijgedra gen dat D66 meer mensen op topposities levert, denkt Kamerlid Joost Sneller. Hij maakte de we deropstanding van dicht bij mee, eerst als mede werker, nu als fractielid Terwijl de prijzen van koophui zen de pan uitrijzen, dalen ge middeld genomen de huren in de vrije sector. Voor het eerst zijn de prijzen in de vijf grootste ste den op hun retour, met dank aan de wegblijvende expats. Maar niet alle woningzoekenden zul len ervan profiteren. Natasja de Groot Amsterdam Kayne West met de sneakers die nu wor den geveild. FOTO AFP dinsdag 13 april 2021 Van bestormers naar bestuurders Jan Hoedeman Laurens Kok - Jan Terlouw, oud-politicus en D66-lid van het eerste uur Den Haag Vera Bergkamp is de eerste D66'er die is gekozen tot Tweede Ka- mervoorzit- ter. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8