Extra geld onderwijs is beland in 'zwart gat' II William en Harry prijzen hun opa Philip 7 GEZONDHEID VASTENMAAND Sterker, het leeuwendeel van de medewerkers op middelbare scholen heeft volgens een en quête geen idee wat er met het geld is gebeurd. De extra zak geld om het voortgezet onderwij s ex tra te ondersteunen kwam uit een overeenkomst in 2019 tussen het ministerie van Onderwijs en een aantal onderwijspartijen. Schoolbesturen zouden per leer ling 154,96 euro ontvangen. In te zetten voor verlichting van de werkdruk, de begeleiding van startende leraren en zij-instro- mers en de onderwijsvernieu wing in zijn algemeenheid. De verdeling van de centen zou plaatsvinden 'met actieve betrokkenheid van het onder wijzend personeel' werd destijds bekendgemaakt. Uit een recente enquête van onderwijsbond AOb blijkt dat de afspraken niet, of slechts gedeeltelijk zijn nage komen. ,,Dit geld is totaal zonder instemming en medeweten van het personeel besteed'', klinkt de kritiek. En: 'Zoals gewoonlijk be paalt het bestuur waar het geld aan besteed wordt, en niet het personeel zelf.'' 40 procent van de geënquê teerden denkt dat het geld (goed) is besteed. 30 procent weet zeker van niet, en nog eens 30 procent heeft 'geen idee' waar het geld is gebleven. D66-Kamerlid Paul van Mee- nen is niet verbaasd over de uit komsten. Volgens hem is het niet de eerste keer dat extra on- derwijsgeld 'in een zwart gat' is verdwenen. ,,Als je dan vraagt waar het is gebleven, krijg je holle blikken.'' Het is van belang dat het geld voortaan wel op de goede plek terecht komt, vindt de onderwijsspecialist. Vasten is goed voor ons. Zo goed zelfs dat hoogleraar Maikel Peppelenbosch aanraadt om de lunch voortaan over te slaan. ,,De darmflora wordt er beter van en je zit lekkerder in je vel.'' Voor miljoenen moslims begint vandaag de ramadan, een maand waarin ze niet eten en drinken als de zon aan de hemel staat. Maar wat doet het eigenlijk met de ge zondheid als mensen hele dagen niet eten? De afgelopen jaren bogen on derzoekers zich over die vraag. Ze bekeken de darmflora van mensen die meededen aan de vasten maand en vergeleken die met da gen waarop ze gewoon aten. Maikel Peppelenbosch, hoogleraar maag-, darm- en leverziekten bij het Erasmus MC in Rotterdam, publiceert de resultaten vandaag in het tijdschrift The American Journal of Clinical Nutrition. Hij concludeert dat vasten goed is voor de darmen en de lever. Hoe dat werkt? Doordat de dar men langere tijd geen voedsel hoe ven te verwerken, komt er meer ruimte voor een vetzuur produce rende bacterie. Ook krijgt het li chaam een seintje dat het vet moet afbreken. Die bacterie zorgt er ver volgens voor dat het lichaam aan het vet op de lever begint te kna gen. ,,Door minder vaak te eten, zijn er meer goede bacteriën in de darmen. Als de darmflora beter is, voelen mensen zich ook beter'', legt Peppelenbosch uit. En dat ge beurt niet alleen bij mensen met overgewicht. ,,Ook slanke mensen kunnen een vette lever hebben, bijvoorbeeld mensen die veel alco hol drinken.'' Suikerspiegel Voor deze hoogleraar zijn de on derzoeksresultaten reden om zijn lunch te laten staan. ,,Ik kan dat aanbevelen. Al krijgen sommige mensen dan last van hun suiker- spiegel. Het kan al helpen om de lunch naar bijvoorbeeld 15.00 uur te verplaatsen, maar mensen moe ten hun suikerspiegel goed in de gaten houden'', aldus de onder zoeksleider. Ook kan het nooit kwaad om probiotica te nemen, zegt hij. ,,Het helpt al om een paar keer per week prei te eten of wat meer yoghurt te nemen.'' Overigens betekenen deze be vindingen niet dat vasten alleen maar goed is voor de gezondheid, zegt Peppelenbosch. Er is een ri sico op uitdroging. Bovendien kunnen mensen flauwvallen als ze te weinig eten. Ook zijn de voor delen voor de darmen al na een paar weken verdwenen, omdat mensen weer normaal gaan eten. Om patiënten goed te kunnen adviseren, wil deze hoogleraar nog veel meer weten. Hij heeft bijvoor beeld contact gezocht met col lega's in Italië. Daar is het gebrui kelijk om licht te ontbijten en laat te lunchen. ,,Het is dus de vraag of het gezondheidseffect daar ook is te zien of dat het lichaam eraan ge wend raakt.'' Door minder vaak te eten, zijn er meer goede bacteriën in de darmen ANP Londen Waarnemers zien de begrafenis van Philip zaterdag als een uitgelezen kans op verzoening tussen Harry, zijn broer en de rest van de Britse koninklijke familie. Harry leverde onlangs zware kritiek op zijn fami lie, waar hij sindsdien mee is ge brouilleerd. Kleinzoon William, de oudste zoon van prins Charles, noemde zijn opa 'een voorbeeld'. ,,Het honderdjarige leven van mijn grootvader staat in het teken van dienstbaarheid, aan zijn land en het Gemenebest, aan zijn vrouw en de koningin, en aan onze familie'', aldus een vrij for mele kroonprins William. ,,Ik koes ter de speciale herinneringen die mijn kinderen voor altijd aan hun overgrootvader zullen hebben als ze weer mee mochten in zijn koets en zijn aanstekelijke gevoel voor avontuur en zijn ondeugende ge voel voor humor.'' Prins Harry, de jonge broer van William, zei zijn grootvader Philip grappenmaker en brutaal tot het einde. Hij was met ongeëvenaarde toewijding de rots in de branding van de koningin, stond 73 jaar aan haar zijde en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan wetende dat hij, met een biertje in de hand, zou zeg gen: 'schiet een beetje op'. Dus wat dat betreft: opa, bedankt voor je dienstbaarheid, je toewijding aan oma, en dat je altijd jezelf was.'' Harry die in Amerika woont, ar riveerde zondag in het Verenigd Koninkrijk om bij de uitvaart te kunnen zijn. De komende dagen moet hij in quarantaine in verband met de coronamaatregelen. Zijn echtgenote komt niet naar de be grafenis omdat ze zwanger is. vooral te zullen herinneren als 'opa', een man van vlees en bloed. Hij prees hem om zijn geweldige humor en toewijding. ,,Mijn opa was authentiek, scherpzinnig en kon altijd de aandacht vasthouden vanwege zijn charme, zeker omdat je nooit wist wat hij nu weer zou zeggen'', aldus Harry. ,,Voor mij was hij de baas van de barbecue, de dinsdag 13 april 2021 Leraren vinden dat ze veel te weinig betrokken zijn ge weest bij de verdeling van 150 miljoen euro extra voor het voortgezet onderwijs. Edwin van der Aa Den Haag Hoogleraar slaat de lunch over voor z'n gezondheid Ellen van Gaalen Rotterdam Na de ramadan volgt het Sui kerfeest, waarmee een einde komt aan de vastenperiode. FOTO ROBIN UTRECHT/ANP - Maikel Peppelenbosch In twee aparte verklaringen, die ook inhoudelijk behoorlijk van elkaar verschilden, hebben de Britse prinsen William en Harry gereageerd op de dood van hun opa, prins Philip. M Een onderonsje in 2006 tus sen prins Philip, prins William en prins Harry, alle drie in militair uniform. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7