OZCAN AKYOL Schooladviezen in het basisonderwijs vallen lager uit Welk blad wil jij op proef? 0 weken, maar 10,- Kijk snel op bladopproef.nl 6 magazines of kranten ras® b V7V7 Keuze uit meer dan 35 titels Tot wel Stopt vanzelf. Column Het was de afgelopen dagen opnieuw prijsschieten voor iedereen die zich criticaster van het Nederlandse coronabeleid noemt. De Gezondheidsraad, een omvangrijke club van medisch deskundigen, adviseerde eerst om iedereen die jonger dan 60 is helemaal met meer met het Astra- Zeneca-vaccin te prikken, van wege een aantal complicaties, vooral bij vrouwen. Dit leidde tot grote irritatie bij belangrijke boeg beelden van onze pandemiebe- strijding. Ernst Kuipers begreep bijvoor beeld helemaal niets van deze boodschap en legde uit dat de Ge zondheidsraad hiermee onnodig voor vertraging zorgt in onze vac cinatiecampagne - en we behoren al tot de kelderklasse van de we reld als het om priktempo gaat. Wie zijn irritatie beter wil begrijpen, had een week eerder moeten luisteren naar Marion Koopmans, die een metafoor ge bruikte om de angst te temperen: de kans om door de bliksem ge troffen te worden is groter dan dood te gaan door een prik van AstraZeneca. Het is makkelijk om cynisch te doen over onze deskundigen en politici. De onwrikbare waarheid is dat zij dit allemaal voor het eerst beleven en daarom logischerwijs vaker achter de feiten aanlopen dan hun lief is. Wat je deze men sen wél kunt aanrekenen, is dat zij - ruim een jaar na de Covid-uit- braak - nog steeds niet uitblinken in heldere en, nog belangrijker, consistente communicatie. Want terwijl het debat over het ge wraakte vaccin vurig doorging, kwam de Gezondheidsraad al met een nieuwe boodschap: iedereen onder de 60 jaar moet zelf maar bepalen of hij AstraZe- neca wil hebben. Een vrije keuze. In een land dat ge regeerd wordt door een liberale premier die al maanden een beroep doet op de eigen verantwoordelijkheid van mensen, is het eigenlijk vreemd dat dit advies zo lang op zich liet wachten. Het eigen ge lijk is bij ons het allerbelangrijkste. We kunnen hier alles van vinden. En dat doen we ook. Ministers worden voor misdadigers uitgemaakt. Maar iedereen met een beetje begrip en compassie zou niet te lang boos mogen blijven op een regering die met alle tekortko mingen die er zijn er het beste van probeert te maken. Wat wel ont zettend pover is: nog steeds slagen de gezagdragers er niet in om sa men een alliantie te vormen en een heldere boodschap te verkon digen. ze de crisis niet de baas zijn. Maar dat ze op het gebied van commu nicatie zo veel steken laten vallen, wat tot nóg meer onrust zorgt, is kwalijk en zelfs gevaarlijk. Ze slagen er niet in een heldere boodschap te verkondigen Door het vervallen van de eind toets - veroorzaakt door de coro nacrisis - kon vorig jaar het advies niet naar boven worden bijgesteld. Vooral meisjes en leerlingen uit lagere sociaaleconomische klas sen kregen te maken met een lager eindadvies, valt op te maken uit het onderzoek. Meisjes behaalden in het verle den, vaker dan jongens, een ho gere score op de eindtoets en kre gen dan een opwaartse bijstelling van het schooladvies. Die correc tie ontbrak vorig jaar. Dit geldt ook voor leerlingen uit de la gere sociaaleconomische groe pen. Zo kreeg 37,5 procent van deze leerlingen in 2019-2020 een advies voor vmbo-gt/havo of hoger. Een jaar eerder was dat nog 41,8 procent. In totaal ontving 44,8 procent van alle leerlingen een advies op vmbo-gt-niveau of lager. Dat was een jaar daarvoor nog 41,5 procent. Daarentegen daalde het aandeel leerlingen met een definitief ad vies voor vmbo-gt/havo of hoger vorig jaar van 58,5 procent naar 55,2 procent. Basisschoolleerlingen krijgen in groep 8 een schooladvies voor het vervolgonderwijs. Dit advies kan nog naar boven worden bijgesteld als zij op basis van de eindtoets een hoger advies halen. Maar in het schooljaar 2019-2020 verviel door corona de eindtoets. Dus was het eerste schooladvies ook met een het definitieve advies. Als leerlingen een naar boven bijgesteld advies krijgen, betekent dit trouwens niet altijd dat ze dat niveau ook kunnen vasthouden in het voortgezet onderwijs. Van de achtstegroepers uit 2015-2016 die een bijgesteld advies hebben ge kregen, zat 18,4 procent drie jaar later op een lager niveau dan het definitieve advies. fl bladopproef dinsdag 13 april 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Irritatie Je kunt ze nog wel vergeven dat Het schooladvies voor basis schoolleerlingen in groep 8 is in het schooljaar 2019-2020 lager uitgevallen dan in voor gaande jaren. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. Ellen van Gaalen Den Haag Het advies voor vmbo- gt/havo of hoger daalde vorig jaar van 58,5 naar 55,2 procent. ro oa ra is ai o M o W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6