5 Blij met uitstel tweede prik zijn. Tegelijkertijd waren er twee prikstops en is, ondanks het positieve advies van het EMA, besloten om geen AstraZeneca meer te geven aan 60-minners. Het punt is dat aan vaccins altijd risico's zitten, dat wisten alle vaccinologen en andere deskundigen van tevoren. Die krijg je pas in beeld als je de vaccins in miljoenen armen gaat spui ten.'' Minister Hugo de Jonge van Volksge zondheid had volgens Timmermans nooit moeten zeggen dat AstraZeneca 'veilig' is en dat mensen zich er geen zorgen over hoeven te maken. ,,Wat is veilig? Naar de supermarkt gaan is ook niet veilig; je kunt onderweg ernaartoe onder een auto komen. Niets is 100 procent veilig. Als je helder communiceert wat de risico's zijn van vac cins vergeleken bij de risico's van corona, kunnen mensen daar zelf een afweging in maken. Neem de zorgen van mensen seri eus.'' Die afweging kan anders uitpakken voor ouderen dan voor jongeren, erkent Tim mermans. Jongeren lopen immers aanzien lijk minder risico ernstig ziek te worden van corona, dus telt een weliswaar heel klein risico op een mogelijk ernstige bij werking zoals trombose voor hen mogelijk zwaarder. Het is echter ook aan de overheid om te communiceren waarom het belang rijk is dat ook gezonde jonge mensen toch een vaccin halen, aldus de hoogleraar. Al leen als genoeg mensen zich laten inenten bereiken we volgens epidemiologen groepsimmuniteit en kunnen we de veraf schuwde coronamaatregelen achter ons la ten. ,,Als overheid kun je aan burgers vra gen om een klein risico te lopen voor het al gemeen goed.'' kunnen prikken dan ze nu doen. Maar ook na een vol kwartaal vaccineren blijkt dit geen garantie dat het vaccin dat in ons land beschikbaar is, ook daadwerkelijk in boven armen verdwijnt. „Logistieke experts ont breken'', stelt veldepidemioloog Amrish Baidjoe vast. „Kennis die Defensie op dat gebied in huis heeft, wordt niet structureel benut. En ook logistieke kennis van bui tenaf wordt te weinig aan boord gehaald. Intussen wordt de strategie bepaald door politici, die overal beloftes doen. Beloftes die steeds niet worden waargemaakt.'' Het omslachtige afsprakensysteem leidde afgelopen maanden ook tot veel frustraties. Mensen krijgen eerst een brief en moeten dan zelf contact opnemen met de GGD om een prikafspraak te maken. Dat leidde gere geld tot lange wachttijden aan de telefoon. Flexibel is het systeem ook allerminst. Als mensen toch niet komen opdagen, blijven er vaccins over. Hoe anders gaat dat bijvoorbeeld in Israël, waar mensen op hun telefoon een pushbe- richt ontvangen met een voorgestelde prik- afspraak die ze met één klik kunnen accep teren. In Nederland kan dat niet zomaar, omdat we geen elektronisch patiëntendos sier hebben. De overheid kent de medische status van burgers niet, verklaart logistiek- hoogleraar Jan Fransoo. ,,Maar met een aanpassing in het online afsprakensysteem van de GGD kun je mensen wel vragen zich alvast te registrereren. Je geeft dan door dat je graag gevaccineerd wilt worden en je vermeldt je leeftijd, eventuele medi sche indicaties en je contactgegevens. Ver volgens ontvang je een pushbericht op het moment dat er een vaccin beschikbaar is.'' 4. Wees open over de risico's De overheid moet eerlijk en open gaan communiceren over de mogelijke risico's op bijwerkingen bij de vaccinaties, stelt hoogleraar risicocommunicatie Daniëlle Timmermans. Tot nu toe hebben tegen strijdige signalen van de overheid volgens haar vooral tot extra verwarring en scepsis geleid. ,,De overheid communiceert dat de toe gelaten vaccins goed onderzocht en veilig Benut de capaciteit die er wél is Terwijl de vaccinatiecampagne deze week bij huisartsen tot chaotische taferelen leidde en Nederland voor de vierde week op rij meer vaccins binnenkreeg dan dat er prikken werden gezet, zaten in heel het land GGD-medewerkers duimen te draaien. Hun organisaties hebben namelijk capaciteit in overvloed. ,,We kunnen deze week op bijna honderd vaccinatielocaties ruim één miljoen prikken zetten'', zegt een woordvoerder van de GGD. ,,AstraZeneca, Pfizer, Moderna, we kunnen met alle vac cins overweg. De logistiek en menskracht hebben we.'' De GGD's zouden ruim drie keer meer werken gewoon met leeftijdscohorten van oud naar jong, heel rechttoe rechtaan. En ze werken ook wat opportunistischer: als een jongere partner van iemand meekomt en er is vaccin beschikbaar, krijgt diegene ook ge woon een prik.'' Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ), is blij met het advies van de Gezondheidsraad om de tijd tussen de eerste en de tweede co- ronaprik te verlengen zodat er genoeg vaccin is om meer men sen de eerste prik te geven. ,,Fan- tastisch, goed nieuws'', zei hij gisteren in zijn eerste reactie. Het kan zelfs leiden tot aanzienlijk minder opnames, schat hij in. Tot voor kort was 40 procent van de prikken een tweede injectie en deze prikken hadden volgens hem wel ,,voor een deel in andere mensen gemogen''. Hij hoopt dat het beleid snel wordt aangepast. ,,Ik ga ervan uit binnen een week'', aldus Kuipers. Nieuwe prikafspraken moeten volgens hem nu alleen nog naar mensen die nog niks hebben gehad. Man overlijdt na coronaprik Tonnen voor De Parade Nederland leest De wandelaar De wandelaar van Adriaan van Dis is het boek van de leesbe vorderingsactie Ne derland Leest, die in november weer wordt gehouden. Dat meldt organisator CPNB, de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. De bedoeling is dat het boek door zoveel mogelijk mensen te gelijk wordt gelezen en dat ze er met el kaar over praten. Proefvakantie: 1 positieve test dinsdag 13 april 2021 GO ▲-4 Farmaceut Janssen uit Leiden heeft gisteren een eerste partij van 79.200 doses coronavaccin geleverd aan Ne derland. Die kwam aan in Oss. Vandaar- uit worden de doses verdeeld, zo gaan er 35.000 naar ziekenhuispersoneel. FOTO'S ROB ENGELAAR, VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE NETWERK ACUTE ZORG Ernst Kuipers, LNAZ. FOTO EPA NOORDWIJKERHOUT Een 77-jarige man is gisterochtend in een ziekenhuis overleden nadat hij onwel was geworden op de par keerplaats van de vaccinatielocatie in Noordwijkerhout. Hij was net daarvoor ge vaccineerd tegen co rona, aldus de GGD Hollands Midden. Het RIVM en het bijwer kingencentrum Lareb zijn geïnformeerd en gaan onderzoek doen, meldt de GGD. FESTIVAL Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht steunen thea terfestival De Parade met 425.000 euro. Zo kan het rondreizende festival behouden blij ven, hoopt men. AMSTERDAM RHODOS Van de 189 deelne mers aan een proef- reis naar Rhodos is er één uitgesloten van wege een positieve coronatest. Voor die persoon is een ver vanger opgeroepen. De overige oorspron kelijk ingelote reizi gers testten wel ne gatief en mogen mee op vakantie. De reis van Sunweb en Trans- avia moet inzicht geven in hoe veilig rei zen weer kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5