II Fel verzet Zelzate tegen aanpassing R4 7 ONDERWIJS ESCALDA BLIJFT BUITEN FUSIE De West-Zeeuws- Vlaamse stichting voor openbaar onderwijs Escalda stapt niet in het fusiebootje met Scoba, Probaz, Perspecto en Stichting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH). Daar zijn goede redenen voor, vinden directie en personeel. Escalda doet het anders dan alle andere scholen. Per i augustus fuseren de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepels. Een kleine veertig basis scholen, vijfduizend leerlingen en zeshonderd mede werkers vallen dan onder één be stuur. De krachtenbundeling moet leiden tot een sterkere finan ciële basis en de toekomst van pri mair onderwijs in Zeeuws-Vlaan- deren waarborgen. Eén scholenkoepel doet niet mee. Het West-Zeeuws-Vlaamse Escalda. Dat maakt de tongen los. Politieke partijen hoopten dat Es- calda alsnog mee in het fusie bootje zou stappen en twee oud basisschooldirecteuren zeiden te vrezen voor de toekomst van het onderwijs in de gemeente Sluis. Escalda-bestuurder Raymond de Jong, die eind dit schooljaar af scheid neemt, ziet een samenwer king wel zitten. Maar een fusie? Nee, bedankt. Zijn scholen zijn namelijk net een nieuwe weg in geslagen, verklaart hij. Zelf iets oplossen Al jaren worden de leerlingen van de vijf Escalda-scholen zelfstan digheid bijgebracht. Een kind moet niet altijd direct naar de juf of meester stappen, maar proberen het eerst zelf op te lossen. Daar mee groeien ze in hun ontwikke ling. Maar in zijn eigen organisatie ging het 'zoals vroeger'. Wanneer pak 'm beet de meester iets wilde, moest hij toestemming vragen aan degene boven hem. Botste dat niet met wat de kinderen geleerd werd? En dus ging het systeem op de Als je iets op school wilt veranderen, doe je dat. Dat werkt fijner schop. Leraren werken nu veel zelfstandiger. ,,De motivatie schiet daardoor omhoog", zegt De Jong. ,,Als je zelfstandig bent, heb je meer wil om te werken. Iedereen komt nu zelf met initiatieven, in plaats van dat ze worden opgelegd. Dat komt het onderwijs ten goede, want we verwachten dat onze kin deren dat ook doen." Directeur Barbara Beulens beaamt dat. „Prac tice what you preach." Ook 'kwalitatief medewerker' Francoise de Krijger is blij met de nieuwe manier van werken. ,,Er wordt minder van bovenaf opge legd. Dat werkt fijner. Als je iets wilt veranderen, doe je dat." Al is het niet zo dat alle medewerkers nu kunnen freewheelen. ,,Natuurlijk moet je heel grote zaken overleg gen, maar die hiërarchie van direc teur, leerkracht is weg", zegt Beu lens. Volgens haar is het systeem uniek in Nederland. Alleen op en- kele mbo- en hbo-scholen werken ze op dezelfde manier. Escalda wil bovendien de ouders meer bij het onderwijs betrekken. Dat leerlingen tijdens de scholen sluiting les kregen van papa en mama, heeft daarbij geholpen. Be stuurder De Jong: ,,Nu waren de ouders opeens zelf leraar. Ze zagen dat het onderwijs helemaal niet makkelijk is. Dat is een positief ne veneffect van de coronacrisis." De Jong is ervan overtuigd dat Es- calda de goede weg is ingeslagen. Hij ziet daarom geen meerwaarde in een fusie met de andere Zeeuws- Vlaamse scholenkoepels Probaz, Scoba, Perspecto en SKOH. ,,Wij zijn bezig onze eigen scholen beter te maken." Het is de bedoeling de R4 Zelzate- Gent de komende jaren aan beide kanten van het Kanaal Gent-Ter- neuzen op te waarderen tot een echte snelweg. Alle ongelijkvloerse kruisingen met verkeerslichten die de doorstroming belemmeren, gaan eruit. Eén groot werk is on- langs begonnen, bij het Gentse graanopslagbedrijf Eurosilo, waar een turboverkeersplein komt. Het is daar op werkdagen vaak erg druk met afslaand vrachtverkeer rich ting de E17. Knelpunten Bij Zelzate is de aansluiting op de Expresweg één van de grootste knelpunten, wat nogal eens tot file vorming leidt voor de rotonde bij de kantoren van staalfabriek Arce- lorMittal. Het doorgaand verkeer richting Gent heeft daar ook hinder van. De Werkvennootschap, die voor de Vlaamse regering de ver nieuwing van de R4 voorbereidt, heeft een nieuw ontwerp gemaakt voor dit weggedeelte, wat de door stroming en de verkeersveiligheid ten goede moet komen. Het plan is evenwel heel slecht ontvangen door omwonenden van naastgele gen wijken in Zelzate. Zij ondervinden al geluid- en stankhinder van verkeer over de R4. In het ontwerp van De Werk- vennootschap, met een eerdere af slag vanaf de R4 richting de Expres- weg, verschuift de oprit nog meer naar hun woningen. Zij hebben daarom protest aangetekend, met steun van de huisartsenpraktijk Geneeskunde voor het Volk. Er is volgens hen veel te weinig inspraak geweest. Geen aanpassing Onder die druk heeft de Vlaamse overheid ietwat gas teruggenomen. Minister Lydia Peeters van Mobili- teit en Openbare Werken heeft het projectbureau Gentse Kanaalzone onlangs gevraagd nog eens goed Alles onder de grond stoppen of overkappen is niet nodig en bovendien te kostbaar naar de wegeninfrastructuur in en om Zelzate te kijken. De aanslui ting met de Tractaatweg Zelzate- Terneuzen valt daar ook onder en het gedeelte van de R4 dat dwars door het centrum van Zelzate loopt. Fluisterasfalt Volgens woordvoerder Marijn Struyf van De Werkvennootschap ligt het niet voor de hand het plan voor de aansluiting R4-Expresweg nog aan te passen. Met onder meer fluisterasfalt moet het volgens hem mogelijk zijn de hinder terug te brengen tot een lager niveau dan nu. Alles onder de grond stoppen of overkappen zijn als alternatieven aangedragen. Dat is niet noodzake lijk en te kostbaar, aldus Struyf. Met de herinrichting van de R4 is al met al zo'n achthonderd miljoen euro gemoeid. Alle werken moeten in 2028 klaar zijn. dinsdag 13 april 2021 'Bezig eigen scholen beter te maken' Bob Maes Oostburg Bestuurder Raymond de Jong (l), Niels, Ilse, Timo, Gabriëlla en juffen Francoise (gele trui) en Nienke. foto anne hana -Fran9oise de Krijger, Escalda-scholen Het kan nog lange tijd duren voordat de R4 Zelzate-Gent bij Zelzate wordt vernieuwd en daarmee ook de aansluiting op de Tractaatweg Zelzate-Terneu- zen. Omwonenden van de R4 in Zelzate zijn in opstand gekomen tegen de gepresenteerde aan passingsplannen. Harmen van der Werf Zelzate -Marijn Struyf, woordvoerder De Werkvennootschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54