Herkomst De Bok is een raadsel Bij de fastfoodboulevard in Goes verrijst autowaswalhalla 7 SPORTCENTRUM KAPELLE DE BLOESEM OF DE BOK „Opmerkelijk", noemt wethouder Jon Herselman de uitslag van de poll op de PZC-website. Daarin geeft negentig procent van de stemmers aan te kiezen voor De Bok als naam voor het nieuwe sportcentrum in Kapelle. Slechts tien procent vindt De Bloesem de beste keus. e gelui- B ^^^^^kden die Bik hoor zijn juist helemaal omgekeerd", aldus Her selman. „Wat ik hoor bij de bakker, de slager en bij de voetbal is dat men het helemaal eens is met De Bloesem. En ook de reac ties die ik bijvoorbeeld krijg uit zwemvereniging De Bevelanders zijn alle maal positief." Vorige week werd 'De Bloesem' gekozen als naam voor het nieuwe sportcentrum. Kapelle had daarvoor een wed strijd uitgeschreven en De Bloesem was daar 8 keer voorgesteld, terwijl De Bok 12 keer was genoemd. Bovendien was mond hygiënistenpraktijk De Bloesem, al dertien jaar in Kapelle, niet blij met de keuze. De eigenaressen vrezen verwarring en voelen zich bij de bok ge daan. Wethouder Herselman geeft aan de uitslag van de poll mee te nemen naar het college van burge meester en wethouders. Dit had natuurlijk nooit voor mogen komen ,,We zullen de naam her overwegen. Maar de kans dat het De Bloesem blijft is groot. De procedure is goed doorlopen en de be volking heeft deze naam meermaals aangedragen. Het was een unanieme beslissing van de jury: De Bloesem stond op één en De Bok op twee." Dat de mondhygiënis ten het juridisch gaan on derzoeken, maakt voor Herselman niet uit. ,,Daar kan ik ze de uitkomst wel van geven. Het is gewoon de naam van een gebouw en geen commerciële naam. Je kunt ook een sportzaak beginnen met De Bloesem als naam. Dat is een andere branche." Gemeenteraadslid Peter Ganseman (Gemeentebe lang) denkt daar anders over. ,,Dit had natuurlijk nooit voor mogen ko men", zegt hij. ,,Je moet er direct De Bok van maken en die discussie helemaal niet aangaan. Als er één passende naam is dan is dat wel De Bok. Elke Ka- pellenaar kent De Bok. Daarbij komt dat die hele bloesem van Zeeland steeds meer naar de ach tergrond verdwijnt." Kapelle Wordt het De Bloesem of toch De Bok? Streekhistori- cus Gerard Lepoeter (91) staat naar eigen zeggen neutraal in de kwestie, maar is desgevraagd bereid zijn licht te laten schijnen over de naam voor het sportcentrum aan de Vroonlandseweg. ,,De naam De Bok is in Kapelle en Biezelinge ingeburgerd. Het feit dat die naam door veel mensen naar voren is gebracht, zegt iets." Al in de tweede helft van de jaren dertig was De Bok een begrip. Maar het lijdt volgens hem geen twijfel dat het gebied al sinds mensenheugenis zo wordt aangeduid. En ondanks dat het landschap ingrijpend veranderd is, staan het parkje en het Kapelse bos nog steeds bekend als De Bok. Bijzonder is dat de naam desondanks niet te rug te vinden is op talloze oude kaarten en documen ten die Lepoeter heeft be studeerd. Naar de herkomst is het volgens hem gissen. Een mogelijke verklaring is terug te voeren naar de middeleeuwen. In het parkje, direct achter het nieuwe sportcentrum gele gen, waren toen veldovens te vinden. ,,Hierin werden de stenen gebakken waar mee de toren en de kerk werden gebouwd. Arbei ders reden met kruiwagens vol stenen over de Bok en het Spaarlingspadje naar de bouwplaats op het dorp", schetst Lepoeter. ,,Het meest waarschijnlijk is dat het in de volksmond ont staan is. Bedenk maar dat het één van de arbeiders was, die sjouwend achter zijn kruiwagen (ofwel een bok) de naam bedacht." Qua bekendheid en histo rie scoort De Bok dus goed. ,,Het is ook een naam die goed in het gehoor ligt. 'De Bok', dat klinkt kort en krachtig'', zegt Lepoeter. Over De Bloesem is hij dui delijk. De link met Kapelle, die zich afficheert als fruit teeltcentrum van Zeeland, is evident. ,,Maar in hoe verre is dat nu voor een sportcentrum interessante naam? Daar heb ik wel wat twijfels over. Het is een leuke naam. Maar gut, niet meer dan dat." Je hebt twee soorten autowassers, weet Bas Kuzee. „Mensen die ge woon een schone auto willen, wei nig tijd hebben en dus door de au tomatische wasstraat rijden. En mensen die zélf hun auto wassen, omdat-ie door spoilers of verlaging bijvoorbeeld niet door de wasstraat past." Voor die laatste doelgroep bouwt Kuzee aan de 'fastfoodboulevard' Goes een waar autowaswalhalla waar liefhebbers hun heilige koe met veel liefde kunnen vertroete len. ,,Een heel mooie locatie langs de A58, waar dankzij het foodcourt heel veel publiek op afkomt." Het laatste braakliggende stukje grond tussen de Agrisneltank is te klein om er ook een nieuwe volau tomatische wasstraat te bouwen. Reden voor Kuzee om het terrein vol te zetten met autowasboxen, elf in totaal. Hogedruklans Wie denkt dat in zo'n box alleen een veredelde tuinslang en stofzui ger hangt, heeft het mis. ,,De boxen zijn van alle gemakken voorzien. Een hogedruklans met osmosewa ter, een borstellans met shampoo, een schuimkanon, een lans om de velgen te reinigen en een rooster van 5 bij 2 meter om te bodem te reinigen", somt Kuzee op. ,,Eigen- lijk alle opties die we ook in onze automatische wasstraat hebben." Met alle afhaalrestaurants letter lijk om de hoek is een bezoekje aan de Hudsonweg voor autoliefheb bers straks een uitje. Om te voorko men dat het een hangplek wordt, moet je straks 2 euro betalen om de slagbomen te openen. ,,Dat geld krijg je meteen terug als korting op je wasprogramma." Overigens ko men er ook camera's die het kente ken herkennen. Zo kunnen men sen met een abonnement altijd au tomatisch gratis gebruikmaken van de wasboxen. Over twee weken be gint het heien. Medio september is het autowaspark - volgens Kuzee dan de grootste van Zeeland - klaar om de eerste wagens te verwelko men. dinsdag 13 april 2021 Achter het in aanbouw zijnde nieuwe sportcentrum van Ka pelle ligt natuurgebied De Bok. Is De Bok een betere naam dan De Bloesem voor het nieuwe complex? foto johan van der heijden Reuring over de naam houdt aan Willem Adriaansens Kapelle -Peter Ganseman Joeri Wisse Joeri Wisse Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52