Spil met eigen initiatief 7 INEKE VAN POPPEL-LOUWS VRIJWILLIGSTER RUILWINKEL De kennismaking met de Ruilwinkel in Zierikzee vijf jaar geleden voelde zo goed dat Ineke van Poppel-Louws (70) meteen besloot zich als vrijwilligster aan te melden. Werk aan de balie met beoordelen van aangeboden ruilartikelen ligt haar wel. ie groei naar 28 zetels voor ex- l treem rechtse I partijen bij de recente Tweede Ka merverkiezin gen zegt Ineke van Poppel 'af schuwelijk' te vinden. Die ten dens staat zo haaks op haar eigen motivatie om zich in te zetten voor mensen uit allerlei sectoren in de samenleving. ,,Ik ben hier vooral gaan beseffen hoe moei lijk het moet zijn om als vluchte ling in een vreemd land en in een vreemde taal een nieuw bestaan op te bouwen", zegt Ineke. Ze doelt dan op haar ervarin gen binnen het taalklasje dat zij specifiek voor enkele buiten landse vrijwilligers bij de Ruil- winkel heeft opgezet. In alle rust legt ze daar de doelstelling en re gels van deze organisatie uit, maar zij helpt hen ook bij taaloe feningen voor het Inburgerings- examen. Ook bij moeilijke vra gen waar deze mensen in het da gelijks leven mee geconfronteerd worden, geeft ze waar mogelijk uitleg. ,,Ik wil de cursisten ook persoonlijk graag wat beter leren kennen. Om hen te stimuleren iets over zichzelf te zeggen, begin ik met iets over mezelf te vertel len en wat foto's te laten zien. Ook leer ik op mijn beurt van hen wat Arabische woorden. „Ineke geldt als een van de ruim veertig vrijwilligers bij de Ruilwinkel die we natuurlijk allen enorm waar deren. Ineke toont zich een spil die zelf met ideeën en eigen initiatieven komt. Dat is heel welkom. Haar idee om een eigen taalklasje voor de vrijwilligers met een buiten- Maar de nadruk hier in de Ruil winkel ligt wel altijd op de Ne derlandse taal. Sommigen ge bruiken het Engels graag als es cape, maar dan moedigden we hen steeds aan het toch in het Nederlands te zeggen", aldus Ineke. Bezoekers Zij had bij haar komst in de Ruil- winkel de keus tussen diverse functies. Ze gaf bewust de voor keur aan het werk aan de balie, waar ze het eerste contact met de landse achtergrond hier op te zetten, voorziet in een be hoefte. Zij kan daarin rustig en duidelijk onze werkwijze en regels uitleggen. Daarnaast toont Ineke ook veel persoonlijke be langstelling voor deze mensen en hun thuissitua tie. Voor haar werk aan de balie is zij kritisch ge noeg om goed te kunnen beoordelen welke spullen wel of niet inge nomen kunnen worden. Ook als er iets moet worden afge wezen, doet ze dat duidelijk én altijd heel vriendelijk." Ik ben hier vooral gaan beseffen hoe moeilijk het moet zijn als vluchteling bezoekers heeft. Ze controleert daar ook of de aangeboden kle ding en spullen schoon en heel zijn. ,,Ja, dat levert wel eens dis- cussies op. Af en toe moet ik wat weigeren. Dat is dan een kwestie van vriendelijk uitleggen waarom." Nadat Ineke een cursus Taalvrijwilliger bij Scalda had ge volgd, besloot ze die vaardigheid op dit gebied ook binnen de Ruilwinkel te gaan inzetten toen ze daar de behoefte aan consta teerde. Haar voorstel werd gretig omarmd. Zelf vindt ze het vooral leuk het baliewerk met de taal lessen af te wisselen. Trainster Stil zitten is er overigens niet bij voor Ineke. Bewegen loopt als rode draad door haar leven. Ze koos destijds voor een opleiding bij het Cios en kijkt terug op een mooie loopbaan als trainster bij vooral turnverenigingen. In het verlengde van haar voormalige werk is zij nu ook nog looptrain- ster bij Delta Sport en leidster bij SportOverdag Zierikzee voor se nioren. dinsdag 13 april 2021 In de wekelijkse rubriek, De Gouwe van Schouwen, vertelt ie mand wie een beetje extra aan dacht verdient en waarom. Van daag: Ineke van Poppel-Louws. Ali Pankow Zierikzee Petra Ruitenbeek is coördi nator van de Ruilwinkel Zie rikzee bij welzijnsorganisatie SMWO. Zij tipt Ineke van Poppel-Louws als Gouwe van Schou wen. - Ineke van Poppel-Louws Ineke van Poppel-Louws geeft taalles aan Hekmat (r) en Buchra (l), twee uit Syrië af komstige vrijwillige medewerk sters bij de Ruilwinkel in Zierik zee. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Kent u ook iemand die wat extra aandacht verdient? Mail naar schouwen-duiveland@pzc.nl, onder vermelding van 'Gouwe van Schouwen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50