Een grote doos met spuiten 4 Vandaag komt het kabinet met een aangepaste vaccinatiestrategie. Die is hard nodig, want ook na drie maanden prikken gaat er nog van alles mis. Wat kan er beter, hoe 1. Geef AstraZeneca aan iedereen die het wél wil De prikstops en onrust rond AstraZeneca leiden tot bizarre taferelen. Enerzijds slagen huisartsen er amper of niet in om van hun vaccinvoorraad af te komen. Sommige dok ters gingen met vaccins in een koelbox langs kennissen, omdat de patiënten niet kwamen opdagen voor hun prik. Ander zijds zijn er veel mensen die smeken om een inenting, maar voorlopig nog niet aan de beurt zijn. Zoals een groot deel van de meer dan 1 miljoen 60-minners met lucht wegaandoeningen, diabetes, kanker of an dere ziektes, die uit angst voor het corona virus met hun gezin vaak al meer dan een jaar in strenge isolatie leven. Het kabinet besloot vorige week dat vanwege een klein risico op ernstige bijwerkingen alleen 60- plussers met AstraZeneca worden gevacci neerd. Steeds meer van die 60-plussers zijn in middels echter al ingeënt. ,,Nu de vaccina tiebereidheid voor AstraZeneca terugloopt, moeten de Astra-vaccins daarom snel wor den doorgeschoven naar andere doelgroe pen'', zegt hoogleraar logistiek Jan Fransoo. Voor 1 juli krijgt Nederland 5,5 miljoen do ses AstraZeneca geleverd. Fransoo: ,,Aan- vankelijk waren de hoeveelheid beschik bare vaccins en prikkers de bottleneck in het vaccinatieproces. Nu is dat het aantal beschikbare bovenarmen. Zo snel mogelijk zoveel mogelijk armen vinden waar het AstraZeneca-vaccin in gaat, dat zou toppri oriteit moeten zijn.'' Dat stelt ook hoogleraar risicocommuni catie Daniëlle Timmermans: ,,Laat het leef- tijdsonderscheid tussen 60-min en 60-plus los en geef de AstraZeneca-vaccins aan wie het wil.'' Het Europees Geneesmiddelenbu reau (EMA) heeft het veelbesproken vaccin niet voor niets op de markt toegelaten voor alle volwassenen, benadrukt ze. ,,De risico's op bijwerkingen zijn aanvaardbaar voor de hele bevolking, vergeleken bij het risico op corona.'' Timmermans vindt het onbegrij pelijk dat de Gezondheidsraad en het kabi net bij 60 jaar een harde leeftijdsgrens heb ben gelegd. ,,Dan gaan mensen boven de 60 automatisch meer twijfelen: als de risico's voor iemand van 59 blijkbaar niet aanvaard baar zijn, is het voor mij dan wél veilig?'' Die risico-afweging kunnen mensen vol gens haar prima zelf maken, al dan niet in overleg met hun huisarts. Mensen die na betere voorlichting en een gesprek met hun huisarts nog steeds twijfelen aan AstraZe- neca, zouden een ander vaccin moeten krij gen zonder dat zij helemaal achteraan in de rij moeten aansluiten, zegt Timmermans. ,,Het alternatief is dat zij zich helemaal niet laten vaccineren.'' 2. Houd het simpel! Twee weken geleden haalde Nederland zijn vaccinatiedoelstelling voor die week niet doordat een bepaalde categorie zorgmede- werkers veel minder prikafspraken maakte dan voorzien. Vorige week gaf het RIVM toe geen inzicht meer te hebben in de vaccina tiegraad bij bepaalde kwetsbare groepen, omdat het rapporteren ervan te complex was. ,,Mijn idee is dat we in Nederland echt het zicht zijn kwijtgeraakt", zegt Amrish Baid- joe, veldepidemioloog bij het internatio nale Rode Kruis. ,,Wie zet welke prik bij wie: het gaat al de hele tijd van links naar rechts en weer terug.'' Hoe meer kleine doelgroepen je benoemt in je vaccinatiestrategie, des te preciezer moet je planning zijn, weet hoogleraar lo gistiek Jan Fransoo. ,,En als er iets misgaat, heeft het ook meteen grote gevolgen. Als je de doelgroepen vergroot, is het makkelijker om door te schakelen bij tegenslagen, zoals nu bijvoorbeeld bij AstraZeneca.'' In het Verenigd Koninkrijk gaat het vacci neren al maanden als een trein. Dat komt enerzijds omdat daar veel meer vaccins be schikbaar zijn dan in Nederland, maar er is ook een andere reden. ,,Ze hebben de stra tegie steeds simpel gehouden'', zegt Maar ten Postma, hoogleraar global health econo mics in Groningen en tevens lid van de Britse Gezondheidsraad. ,,Ook in die raad is gesproken over uitzonderingen maken voor mensen met obesitas, of voor vitale beroe pen als brandweerlieden en docenten. Maar uiteindelijk hebben ze dat steeds niet ge daan, omdat het te ingewikkeld werd. Ze kan het sneller? Vier adviezen, opgehaald bij experts. Annemieke van Dongen en Chris van Mersbergen IN QUARANTAINE DAG 395 Het hele leven van mijn kleinste van 6 draait om 1. haar familie, 2. school en 3. haar Playmobil. Zij en dus wij ook, nemen alle drie even serieus. Net kom ik beneden en daar liggen alle 25 Playmobil-poppetjes op een rijtje, van groot naar klein. Altijd weer spannend wat er aan de hand is. Het kan zijn dat ze net allemaal ver dronken zijn in een tsunami, dat ze op hun beurt wachten voor een hip restaurant of toevallig een slaap- feestje hebben. Ik vraag het. 'Ze liggen op leeftijd, papa.' Ah, da's interessant, want be halve dat er drie duidelijk volwassen types tussen liggen, is van verschil bij de andere weinig te merken. Maar dat denkt u maar. Haal er maar eens een poppetje tussenuit. Ze zal a. niet blij zijn dat u zich ongevraagd in het spel mengt, maar b. het persoontje ook een uur later precies weer op de juiste plek in de rij terugleggen. Wij zien niet wat zij ziet, dat is het mooie van kinderspel. Ik moet bij het zien van die poppetjes denken aan hoe wij hier in Neder land de vaccinatie geregeld hebben. Ja sorry hoor, beroepsdeformatie. Stel nou, er heerst een besmettelijke ziekte. Stel, hè. En we willen al die poppen daartegen inenten. Hebben we een vaccin? Een beetje, maar er komt meer. Hoe gaan we dat verdelen dan? U begrijpt, mijn dochter is al van het toneel verdwenen, want ik speel geen pandemietje met haar. Maar in het geval dat, zou ze in no time een mooie rode doos met spuitjes hebben volgepakt. 'Eerst de zieken en de oudjes. Die mevrouw met die blauwe trui en die oude man met die baard.' En dan ging de spuit erin. Net zoals ze dat bijvoorbeeld in Israël hebben Eerst de zieken en de oudjes. Die mevrouw met die blauwe trui en die oude man met die baard gedaan, of Engeland. Daar gingen gis teren de pubs alweer open, hmmm. Maar zo ging het dus niet. 'We heb ben 25 GGD's in Nederland, die gaan die spuiten verdelen', zou ik moeten zeggen. Al die GGD's zouden hun ei gen Playmobil-poppetje inpikken, ondervragen, de gegevens in een kaartendoos stoppen enzovoort, en zovoort. En ondertussen bleef die grote doos met spuiten maar bijna onaangeroerd. Nou ja, dat dus. Ik ben niet zo in voelend als die kleine van mij en rol lenspellen zijn me vreemd. Maar zelfs ik zie die Playmobil-poppetjes nu huilend om hulp schreeuwen. dinsdag 13 april 2021 'Werk gewoon van oud naar jong, hou 't simpel!' I Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4