II Ik bluve lekker in ons eihe land 10 ZEELAND Zuiderburen België waardeert de scheepswrakken in de Noordzee als cultureel erfgoed dankzij een nieuwe wet. SCHEEPSWRAKKEN CULTUREEL ERFGOED Streektaal De Belgische regering ziet de scheepswrak ken in de Noordzee als cultureel erfgoed dankzij een nieuwe wet. Zo krijgen die een betere be scherming. Het gaat om scheeps wrakken die al honderd jaar in zee liggen. Wat betekent dat in de praktijk? Maritiem archeoloog Sven Van Haelst legt dat uit. Hij is in dienst bij het Vlaams Instituut voor de Zee in Oostende. ,,De Unesco-conventie voor de bescherming van cultureel onder watererfgoed werd in 2014 in Bel gische wetgeving omgezet", ver telt Van Haelst. ,,Maar je moest eerst aantonen dat een wrak een belangrijke waarde of historische achtergrond had. Bij een vraag om bescherming, was er dan nog een onderzoeksrapport nodig was. Uiteindelijk moest de minister van Noordzee daarover beslissen. Dat vereiste dus wel wat admini stratief werk om zelfs maar één site te kunnen beschermen. Door deze nieuwe wet krijgt alles wat al honderd jaar onder water ligt au- tomatisch het statuut van erf goed." Heeft dat misschien ook met an dere zaken te maken? Denk aan echte kapers op de kust die op schattenjacht gaan? ,,Tot 2014 is er door wrakduikers heel wat gebor gen. Daar werd eigenlijk niet naar omgekeken", meldt de duikende archeoloog. ,,Er zijn ook heel wat wrakken verdwenen omdat ze ge woon in de weg lagen. En er waren de vissers die harde tijden mee maakten en hun kop boven water probeerde te houden. Een vissers boot werd dan een bergingsschip, op zoek naar koper in wrakken. Dat was vaak: kassa. Er viel weinig te gen te doen, zeker wanneer die bo ten onder de Panamese vlag voe ren. De nieuwe wet maakt die handhaving makkelijker." In het Belgische gedeelte van de Noordzee liggen zo'n 280 wrakken, hoofdzakelijk uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. ,,Dat zijn niet alleen vaak oorlogsgraven. Elk Elk wrak is ook een tijdscapsule wrak is ook een tijdscapsule. Of het nu gaat om een wrak uit de 20ste of de 17de eeuw, qua archeologische waarde steekt dat met kop en schouders boven een site aan land uit", vindt Sven Van Haelst. ,,Zelfs bij een Romeinse site kom je vooral resten van afval tegen of een chaos van rommel. Zo kan je heel moei lijk een tijdsbeeld schetsen. Op zee is alles van een bepaalde periode onaangeraakt en beter bewaard. Maar sinds 2014 is het naar boven brengen van vondsten verboden." Middeleeuwen Wat er in de Belgische Noordzee ligt, zou maar een topje van de ijs berg zijn. Want de vondst van wrakken uit de middeleeuwen blijft zeldzaam. ,,Klopt, na een tijd vergaat dat natuurlijk. Of door de deining zijn die houten construc ties uit elkaar geslagen. Dat ver zandt en verdwijnt in de bodem. En via sonar kan je alleen maar zien wat er boven die bodem uitsteekt. Maar die heel oude sites van voor 1800 gaan er zeker zijn en wellicht ook massaal, omdat er toen veel meer schipbreuken waren." Het bekendste voorbeeld is het wrak van 't Vliegend Hert. Het schip van de VOC vertrok vanuit Fort Rammekens in 1735 en verging voor de kust van Vlissingen. Het wrak werd in 1981 gevonden voor de kust van Knokke, met onder meer een geldkist aan boord vol gouden dukaten en zilveren mun ten. Het wrak van zusterschip Anna Catharina, dat toen ook ver ging, blijft spoorloos. Is de toestand veertig jaar later, nog altijd goed voor een schattenjacht? ,,In dat gebied is er veel aanvoer van de Westerschelde. Dat zorgt bij het wrak voor veel slib. Het wrak is vervormd in een dikke pap. De zichtbaarheid is daar heel slecht. Zo is het wrak beter beschermd voor duikers en plunderaars." Toe dat de vrouwe in ikke van vekansie trugkwaeme uut In dia è'k ezeid, dat ik nooit mi dae nae toe zou gae. M'n d'r netuurlijk mooie dien gen ezie in ok vee mee'emaekt wat ier nie mohelijk is. M'n d'r bevob- beld op 'n mooi beschilderde olifant 'n tochtje emaekt. (Noe krieg ik de Partij vo de Dieren tehen mien) In de vrouwen loape daer eêl vee in prachtihe kleurihe lange jurken. Dat vond ik dan toch wè wi mooi. Wat dat anbelangt zou 't in ons landje ok wat mooier kunne. (Noe schop ik vee vrouwen tehen 't zere beên). M3 ik d'r toch te vee ezie wat in mien oahen vreêselijk is. In dan be- doel ik nie die groote vette brune rotte, die in Varanasi vlak vo ons over de straete liep in net uut 'n ri ool was ekomme. In ons aode toch a aarhest 'n rottentempel bezocht, waer onderden witte rotten as eilihe dieren wiere be'andeld. Die krehe dae maalk uut 'n groote schuttel. Slurpen 't Was 'n prachtig gezicht. Ze zaete mit zo'n stik of tiene op de rand te slurpen. Ze liepe over onze kouse voeten (m'n aode onze schoenen uut motte doe) in me vonde dat niks aarg. Zaalfs mien vrouwe ieuw d'r eihe teminsten groot. Waer of wul- der ok keke, overa zag je rotten, in 't gekke is dat je d'r toch an went. Neênt, wat wulder zo aarg vonde: dat eêl rieke maansen dae vlak nef- fen in tussen de aarme leve in dat ze d'r eihe niks van mekaore antrekke. 't Kastensysteem, waebie maansen uut verschillende kasten nie mit mekaore omme mahhe gae, is allank 3 verbooje, ma 't bestaet'r toch nog. 't Is zaalfs doodhewoon. Ze kieke nie nae mekaore. Dat bi m'n ier nie mi gewend. Jao, ik wete wè, dat 'r in de groote steden nog dakloozen bin, die snachs de waarme plekken bie 'n groote wienkel opzoeke in zo per- beere te slaepen, ma 't bin d'r g'loaf ik nie zo aarg vee. Ik wete 't nie, ik wone gelokkig in 'n durpje, waer of enkelt in de zomer somtieds wat jeugd op 't strand perbeert te slae- pen. Je kan Nederland nie verhelieke mit India. Neênt, ik gae d'r nie mi nae toe. Ik bluve lekker in ons eihe land, want dae zurhe m'n goed vo aole maan- sen. Dienk ik. Zeker wete doe'k 't nie, ma noe m'n estemd in aole partijen zaahe dat ze goed vor ons zulle zurhe. Dat is aoltied 't zaalfde bie aalke verkiezieng. Maansenlieve, ons kriehe in ons landje vast 'n para dijs. Of van Eden Dit jaer bin 't wè eêl vee partijen in bie aolemaele mot 't land groener ore in kriehe de beêsten 't ok vee be ter. Ma jao, ik noe a zovee keren estemd in d'n of van Eden za 't nog lank nie ore. Zeker nie noe ze nog 'n kabinet in mekaore motte frutsele. Dat kan nog lank dure. dinsdag 13 april 2021 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: scheeps wrakken. Dominique Piedfort Oostende 'Op zee is alles beter bewaard' Een onderwaterarcheoloog bestudeert de constructie van een 17de-eeuwse houten scheepswrak, waarvan de resten op bijna 30 meter diepte meer dan 3 meter boven de bodem uitsteken. - Sven Van Haelst, maritiem archeoloog Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42