9 Meer inklinking door toename van aantal droge zomers Legenda Opnieuw zijn er zorgen over de droogte. Er is al een neerslagtekort en dan is april, traditioneel de droogste maand van het jaar, nog maar net begonnen. ,,Waarschijn- lijk wordt deze maand weer droger dan normaal", voorspelt meteoro loog Jaco van Wezel van Weeron- line. En dat na een tamelijk droge maand maart, waar in grote delen van Zeeland maar krap 30 millime ter neerslag viel. Terwijl het dub bele 'normaal' is. De gevolgen van die droogte wordt meer en meer zichtbaar. In de natuur, maar vooral ook in de grond. Zo verzakken rioleringen steeds vaker. De bodemdalings- kaart laat goed zien waar de bodem daalt. Dat gaat lang niet overal in hetzelfde tempo. Het is sterk afhan kelijk van de bodemsamenstelling. Gaat het om zandgrond, jonge klei of veengrond. Dat maakt wel dege lijk uit, weet Janneke Lagasse van waterschap Scheldestromen. Geen paniek Op de satellietkaart vallen de diep rode plekken op, die duiden op een forse daling. Je ziet ze op Schouwen, midden op Walcheren en ten zui den van Goes in de Poel. Terwijl het oosten van Zeeuws-Vlaanderen en Reimerswaal overwegend groen kleuren. Wie vervolgens de bo- demkaart van Zeeland er op na slaat ziet een verband; door inklinking gaat de daling rapper op veen- of oude kleigronden. Toch is die bodemdaling niet meteen reden tot paniek. Huizen waarvan de muren spontaan scheuren of compleet verzakken, zoals in Noord- en Zuid-Holland, dat komt in Zeeland slechts mond jesmaat voor, weten ze bij Water schap Scheldestromen. ,,We zien de afgelopen jaren wel een toename in het aantal meldingen", zegt woord- Waarschijnlijk wordt deze maand weer droger dan normaal voerder Janneke Lagasse. ,,Ook ko men er vragen binnen over scheur vorming in muren en vloeren." Juiste balans De klimaatverandering, met lang durige droogte afgewisseld door periodes met hevige neerslag, speelt daarin zeker een rol en ver snelt het proces. Bij het waterschap spelen ze daar continu op in door bij langdurige droogte het water peil in de sloten hoog te houden, waardoor het grondwater minder snel zakt. ,,Het is constant zoeken naar de juiste balans. Bij hevige neerslag willen we geen natte voe ten krijgen." Hout of staal Zou het waterschap niets doen, dan lopen vooral woningen van voor 1970, gebouwd op houten palen of staal risico. Wanneer die palen droogvallen, tast schimmel de pa len aan, weet Dick de Jong van het Kennis Centrum Aanpak Funde- ringsproblematiek (KCAf). ,,Bij on diepe funderingen is het probleem dat ze vaak direct op de bodem rus ten, waardoor ze gevoelig zijn voor verzakking." Een ander probleem dat De Jong ziet zijn woningen en schuren die in verschillende perioden aan el kaar zijn gebouwd en niet dezelfde fundering hebben. ,,Die vormen extra risico, zeker op klei en veen grond." De Jong heeft het aantal meldin gen van verzakkingen de afgelopen jaren fors zien toenemen. Ook uit Zeeland. ,,Het speelt vooral rondom Terneuzen, Koewacht maar ook op Walcheren en Tholen, op de grens van zand en klei." Tot nu toe registreerde het KCAF vanuit Zeeland enkele tientallen meldingen. ,,Het lijkt erop dat de klimaatveranderingen het proces nu versnellen." En dat wil het kenniscentrum nader onderzoeken. Het vraagt daarom samenwerking met ge meenten. ,,Helaas zijn niet alle ge meenten even bereidwillig. Ze vre zen eigenaar van het probleem te worden." Nieuwe fundering Het KCAF steekt in op preventie, omdat het weet dat de kosten enorm kunnen oplopen. ,,Bij een Het is constant zoeken naar de juiste balans nieuwe fundering moet je denken aan 50.000 euro voor een kleine woning, tot een ton voor een boer derij. Kosten die nog los staan van de eventuele schade aan de woning. Wie kan dat zomaar ophoesten? Dan is het goed te weten dat er zoiets bestaat als het fonds duur zaam funderingsherstel." Daar kunnen woningeigenaren aankloppen voor een herstellening. De rente is recent verlaagd van 3,6 naar 2,3 procent. dinsdag 13 april 2021 GO Bodemkaart Zeeland Zware schorgronden (zand dieper dan 1,2 m) Lichte schorgronden (zand tussen 0,8 en 1,2 m) Plaatgronden (zand beginnend tussen 0,4 en 0,8 m) Zandgronden (zand ondieper dan 0,4 m) Veengronden (veen binnen 0,4 m) Poelklei op veen (geen veen binnen 0,8 m) Poeiklei op veen (veen vanaf 0,6 en 0,8 m) Poeiklei op veen (veen vanaf 0,4 en 0,6 m) Onbekend Somrnefsdijk Steenbergen Bergen op Zoom aogerheide Esri Nederland. Community Maps Contributors Bodemkaart Zeeland; door inklinking gaat de bodemdaling rapper op veen- en oude kleigronden. foto waterschap scheldestromen Bodem daalt, ook in Zeeland Door de toenemende droge zo mers daalt de bodem sneller dan gedacht. In Zuid-Holland en Brabant zorgt die droogte voor schade aan huizen en gebou wen. Ook in Zeeland neemt het aantal meldingen de laatste jaren toe, merken ze bij water schap Scheldestromen. Timo van de Kasteele Middelburg - Jaco van Wezel, Weeronline Droogte in de Yerseke Moer vorig jaar zomer. FOTO RENATA ELENBAAS - Janneke Lagasse, waterschap Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41